Eksperti runā no priekšā uzrakstītiem tekstiem, Austrijas ārsts patiesībā ir Vaškeviča draugs – atklāj filmas melnie materiāli

No amata atstādinātā Finanšu ministrijas Nodokļu un muitas administrēšanas politikas departamenta direktora vietnieka Vladimira Vaškeviča aizstāvībai tapušās filmas melnie materiāli rāda, ka liela daļa ekspertu runā no priekšā uzrakstītiem tekstiem un Austrijas ārsts patiesībā ir Vaškeviča ģimenes draugs, vēsta raidījums “Nekā personīga”.

2017. gada 12. februārī 19:23

Dokumentālā filma būvēta, kā īstam grāvējam pienākas. Ir mīlestība, nodevība, atriebība, ļaunie un labie. Galvenajā lomā – Ināra Vilkaste – veiksmīga un godīga uzņēmēja. Vilkastes bagātības izcelsme izskaidrota šādi. Viņa par 170 tūkstošiem latu iegādājusies lielu zemes gabalu Mežaparkā. Tad par to ieinteresējies pasaules līmeņa arhitekts Ginters Pitels. Un pēc trīs gadiem Vilkaste šo pašu zemi jau pārdod tālāk par 30 miljoniem. Tagad zināms, ka zemi pārpirka Krievijas miljardiera Viktora Vekselberga kompānija, un uz tās uzbūvēta jaunā VID ēka.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Natālija, filmas autore
Mēs nevarējām atrast nekādu saprātīgu izskaidrojumu, jo tas, ko mums stāstīja Vilkastes kundze, vienkārši sabirza putekļos. Vilkastes kundze nevarēja tā pēkšņi kļūt par pašu veiksmīgāko celtniecības un projektu attīstīšanas uzņēmēju un miljonāri, jo tas prasa pieredzi, kaut kādu izglītību arhitektūras jomā vai menedžmentā, vismaz kaut ko.

Jo izskaidrojums, ka šis “mega-arhitekts” pēkšņi izveidoja projektu, tāpēc tā cena no 2 miljoniem uzlēca uz 35 miljoniem, izjuka, jo izrādījās, ka viņš nav nekāds “mega-arhitekts”. Un tas nekādi neveicināja šo “mega-darījumu”.

Ginters Pitels apgalvo, ka cēlis gan Atlantas pilsētas padomes ēku ASV, gan mūzikas namu Vīnē. Atrast apstiprinājumu, ka viņš tiešām būvējis šīs ēkas, nevar. Par arhitektu atrodamas vispārīgas ziņas. Ginters Pitels pārstāv kompāniju “MCI Invest LLP”. Vienos avotos minēts, ka viņš strādājis banku nozarē Tuvajos Austrumos, citos, – ka būvējis projektus kaut kur Āfrikā un Ķīnā. Ukrainā solījis milzu investīcijas atkritumu pārstrādes kombinātā. Firmas darbība pēdējos piecus gadus ir apturēta.

Filmā arhitekts filmēts nevis Austrijā, bet kādā birojā Maskavā. Uz projektiem, ko cilā eksperts ir uzraksti krievu valodā.

Filmā redzamais it kā respektablais arhitekts pirms septiņiem gadiem bija atbraucis uz Latviju. Te viņš izpļāpājies, ka pēc izglītības nemaz neesot ne arhitekts, ne arī būvnieks. Uz Rīgu Pitels atbrauca, jo viņam bija jāliecina skandalozajā Rīgas domes amatpersonu krimināllietā, kas saistīta ar Vilkastes projektu Mežaparkā. Cietumā nonāca Vilnis Štrams, Pēteris Strancis, Raimonds Janita. Vilkastei tika piespriests 40 tūkstoš eiro sods.

Būtiska loma filmā un arī Vaškeviča aizstāvības taktikā ir mediķiem – uz viņu sniegtām ziņām bāzēti argumenti, kāpēc Vaškeviču nevar izdot Latvijai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vaškeviča slimnīcas palātā logi ir nosegti. Tā izskatās sterila, it kā tajā neviens neuzturētos. Melnajos materiālos ir kadri, kā Vilkaste palīdz Vaškevičam iekārtoties ratiņkrēslā. Vaškevičs nerunā, bet sazinās ar zīmēm. Fonā dzirdama filmēšanas grupa, kas liek epizodi vairākkārt pārfilmēt, jo Vaškevičs kustas pārāk ātri un pārāk patstāvīgi.

Kad Vaškevičs “iesēdināts” ratiņkrēslā, tiek pavērtas palātas durvis. Gaitenī garām iet kāds nepazīstams cilvēks un Vaškevičs reaģē ne gluži tā, kā reaģētu cilvēks, kurš nespēj pats bez palīdzības piecelties un pārvietoties.

Natālija, filmas autore
Slimnīcas aina ir interesanta… mums taču vajadzēja filmēt, tāpēc noīrēja palātu slimnīcā. Šajā palātā mēs filmējām Vaškeviča interviju un to, kā it kā atbrauc Ināra reizi divas nedēļās un meita Diāna, kura dzīvo Vīnē. Viņas viņu tur Vaškeviču apmeklē, viņš knapi runā.

Vladimira Vaškeviča intervija, kas it kā notikusi 2013. gadā, filmēta tajā pašā palātā. Intervijā fonā redzama slimnīcas kastīte vecajiem papīriem. Vaškevičam vairs nav grūtības runāt raiti un saprotami. Vaškevičs apgalvo, ka cietumā Latvijā ir spīdzināts. To apstiprina vācu valodā runājošs speciālists no Austrijas Davids Visoki. Viņš apgalvo, ka Vaškeviča veselības stāvoklis ir smags un viņš neieteiktu Vaškeviču pārvietot. Filmā doktors Visoki apliecināja, ka Vaškeviču cietumā Latvijā spīdzināja vēl smagāk nekā ķīlniekus Gvatanamo.


Natālija, filmas autore

Es jums varu atklāt noslēpumu – intervija ar ārstu, kurš deva atzinumu par Vaškeviča veselības stāvokli, arhitektu, kuram bija jāpastāsta par lielisko darījumu, notika Maskavā. Ja paskatās uz izejmateriāliem, tad skaidri redzams, ka norises vieta ir Maskava.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Filmēšanas procesā ārstam visu laiku jāatgādina, kas tieši viņam ir jāsaka un ka jārunā vācu valodā.

Davids Visoki tiek pieteikts kā Austrijas vispārējās un speciālās psiholoģijas – traumatoloģijas biedrības prezidents. Ziņas par pašu ārstu ir skopas – kādā nelielā Vīnē krievu valodā iznākošā žurnālā Davids Visoki jeb Visokijs mazā sludinājumā piedāvā savus krievu valodā runājoša psihiatra pakalpojumus. Filmas izejmateriālos viņš apliecina, ka jau iepriekš bijis labi pazīstams ar Vladimiru Vaškeviču un palīdzējis viņam izvairīties no izdošanas Latvijai.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm