tv3.lv

Eksministrs Ģirģens no amata aizgājis, līdzi paņemot dienesta telefonu; padotajai par darījuma izkārtošanu – kriminālatbildība

23. janvārī 20:05

Sandim Ģirģenam pēdējā darbadiena iekšlietu ministra amatā bija 3.jūnijs. Todien viņam bija jānodod lietas un arī par valsts naudu pirktais dienesta telefons. Tomēr bijušais ministrs telefonu gribēja paturēt sev.

Iekšlietu ministrijas informācijas centrā, kas ir telefona īpašnieks, nav likumīga veida, kā darbinieki izsniegtās ierīces var paturēt privātai lietošanai. Centra priekšniece pēc ministra lūguma mēģinājusi jautājumu atrisināt, lai pēc papīriem telefons būtu iznīcināts.

Šonedēļ sākās tiesa par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu. Ministrs procesā ir tikai liecinieks.

Zvērināts advokāts Sandis Ģirģens par Iekšlietu ministru kļuva 2019.gada janvārī. Darbam valdībā viņu izvirzīja tobrīd parlamentā plaši pārstāvētā partija KPV LV.

Kā katram ministram, arī Ģirģenam valsts nodrošināja darbam nepieciešamās lietas – kabinetu, automašīnu ar šoferi, datoru un telefonu.

2019.gada maijā ministrs saņēma nepilnu tūkstoti vērto “Apple Iphone XR”.

Valdībā Ģirģens nostrādāja līdz pagājušā gada jūnijam. Tad KPV LV, kas viņu bija deleģējusi, bija jau gandrīz pavisam izšķīdusi. Pārējās Krišjāņa Kariņa vadītās koalīcijas valdības partijas izlēma, ka labāk darbs veiksies bez bijušās KPV LV cilvēkiem – labklājības ministres Ramonas Petravičas un Ģirģena.

Pēdējā darba diena Iekšlietu ministrijā Ģirģenam bija 3.jūnijs. Tad viņam bija jāatstāj, kabinets, jānodod valsts piešķirtie darba rīki, arī dienesta telefons. Tomēr telefons valsts glabātuvēs neatgriezās.

Šonedēļ Latgales priekšpilsētas tiesā sākās process pret bijušo Iekšlietu ministrijas Informācijas centra vadītāju Līgu Lapiņu. Viņai izvirzītas apsūdzības dienesta stāvoļa ļaunprātīgā izmantošanā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kaspars Čīma
Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūras prokurors

Kaspars Čīma: “Apsūdzības būtība ir tāda, ka viņa saviem darbiniekiem deva motivētu rīkojumu apzināti prettiesiski norakstīt bijušā ministra lietošanā nodoto telefonu.”

Nekā personīga: “Vai Ģirģena kungs ir šajā lietā pratināts?”

Kaspars Čīma: “Ģirģena kungs ir šajā lietā pratināts, jā!”

Trešdien prokurors nolasīja apsūdzību un sākās liecinieku pratināšana. Informācijas centra darbinieki stāstīja, ka Lapiņa likusi nokārtot, lai telefons paliktu ministra īpašumā. Viņi pakļāvušies, jo baidījušies iebilst.

Informācijas centrs dienesta lietošanai nodotās ierīces nedrīkst atstāt aizejošajām amatpersonām. Ja telefoni ir bojāti vai novecojuši, tos iznīcina, ja ne – atdod citiem darbiniekiem. Piemēram, bijušā ministra Riharda Kozlovska tālrunis kalpojis remontā nodotu ierīču aizvietošanai.

Informācijas centrs izlēmis Ģirģena “Iphone” norakstīt kā sabojātu. Lai to nokārtotu, savu roku pielikuši vismaz četri darbinieki un firma. Tā, neredzot aparātu, sagatavoja izziņu, ka tālrunis ir tiktāl bojāts, ka vairs nav remontējams. Lai iegūtu aktu par telefona iznīcināšanu, darbiniece upurējusi vecu “Samsung” telefonu.

Pierādīt, ka telefons ir lietots, lai gan pēc dokumentiem ir iznīcināts, nav sarežģīti. Katrai ierīcei ir unikāls kods, kas uzrādās mobilo sakaru operatoriem. Tie saņem informāciju, ne tikai kāds numurs zvana, bet arī no kādas ierīces. Ģirģena telefons sakaru tīklā parādījies arī pēc iznīcināšanas. Visticamāk, tas arī ir viens no svarīgākajiem pierādījumiem lietā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kāpēc Lapiņa riskēja ar savu karjeru un reputāciju divus gadus veca telefona dēļ, viņa nestāsta.

Telefons lietiskajiem pierādījumiem neesot pievienots. Tas ir pazudis.

Iekšlietu iestādēs par bijušā ministra pazudušo “Iphone” zina jau no vasaras.

Kādā vasaras dienā izmeklētāji ieradušies pie Ģirģena mājās, lai lietisko pierādījumu – telefonu – izņemtu. Bijušais ministrs nav bijis uz vietas. Viņš ieradies pēc telefoniska uzaicinājuma. Kad izmeklētāji lūguši atdot ierīci, Ģirģens paziņojis, ka tā viņam, braucot ar motociklu, izkritusi no kabatas.

Politiķis Sandis Ģirģens šonedēļ uz tiesu nebija uzaicināts. Kriminālprocesu viņš uzskata par safabricētu, lai atriebtos viņam un godīgajiem ierēdņiem par to, ka lauzis negodīgu iepirkumu tradīciju Informācijas centrā.

Sandis Ģirģens
bijušais iekšlietu ministrs, partijas ”Republika” līdzpriekšsēdētājs

Sandis Ģirģens: “Tā ir safabricēta krimināllieta, lai atriebtos cilvēkiem, kuri strādā valsts nacionālajās interesēs, kuri ir atklājuši karteļus un darījuši visu, lai stiprinātu valsts iekšējo drošību.”

Nekā personīga: “Bet es saprotu, tas telefons jau pie jums bija, tad kad viņu vajadzēja izņemt, tad jūs teicāt, ka viņš ir pazudis?”

Sandis Ģirģens: “Tie ir jūsu kaut kādi mistiskie pieņēmumi. Es vēlreiz saku, šī krimināllieta ir safabricēta.

Nekā personīga: “Bet tad jūs nelietojāt to telefonu pēc amata pilnvaru termiņa beigām?”

Sandis Ģirģens: “Krimināllieta ir safabricēta. Lapiņas kundzei arī jums vajadzētu atvainoties vispirms un tad runāt tālāk.

Augusta beigās Sandis Ģirģens un parlamentā no partijas “Saskaņa” ievēlētais Vjačeslavs Dombrovskis nodibināja partiju “Republika”. Abi kļuva par līdzpriekšsēdētājiem un tagad aktīvi gatavojas Saeimas vēlēšanām.

Vjačeslavs Dombrovskis
Saeimas deputāts, Partijas ”Republika” līdzpriekšsēdētājs

Vjačeslavs Dombrovskis: “Man par šo lietu nekas nav zināms, līdz ar to – tas kas nav zināms, nebija arī izrunājams.”

Nekā Personīga: “Un kā jūs vērtējat, vai Ģirģena kungam nevajadzēja jūs informēt par tādu informāciju, kas var nākt klajā un kaitēt jūsu partijas interesēm?”

Vjačeslavs Dombrovskis: “Partija ”Republika” iestājas par augstākiem uzvedības standartiem un kamēr esmu partijas vadītājs, arī iestāsies par šādiem standartiem. Mēs šo situāciju valdē izrunāsim un saņemsim arī kolēģa redzējumu, skaidrojumu, par to, kas ir noticis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līga Lapiņa Iekšlietu ministrijas informācijas centra priekšnieces amatā nonāca 2020.gadā. Iepriekš viņa strādājusi Tiesu administrācijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm