tv3.lv

Drošības dienests vēro Ķīnas darbības Latvijā; Konfūcija institūtā pagaidām nav novērota Ķīnas spiegu aktivitāte

2021. gada 14. februārī 20:00

Valsts drošības dienests (VDD) vēro Ķīnas darbības Latvijā, bet atšķirībā no Zviedrijas Latvijā dibinātajā Konfūcija institūtā nav novērota Ķīnas spiegu aktivitāte, vēsta raidījums “Nekā personīga”.

22. februārī TV3 ēterā “Nekā personīga” piedāvās projektu “Perfektie viltojumi”. Tajā raidījums analizēs trešo valstu ietekmes operācijas. Ja vēl nesen Latvijas un citu valstu specdienestu pārskatos kā galvenais ārējais drauds tika izcelta Krievija, tad šobrīd tai līdzās stabili nostājusies Ķīna. Tās plānoto un īstenoto ietekmes operāciju paņēmieni ļoti līdzinās tam, kā strādā Krievija.

Vienlaikus Ķīna ļoti agresīvi Eiropā pārņem uzņēmumus un grib tuvāko gadu laikā iegūt pirmo vietu pasaulē kā pati stiprākā un lielākā ekonomika. VDD priekšnieks Normunds Mežviets apliecina – Ķīnas rīcība tiek vērtēta ar vislielāko uzmanību.

Ķīna kopē ne tikai Rietumu izgudrojumus. Tās kinoindustrija izveidojusi varoņu eposu, kas ļoti atgādina amerikāņu Rembo. Tikai labie šajā filmā ir ķīnieši. Sliktie – kolonizatori un apspiedēji no rietumiem.

Sji Dziņpins tiek uzskatīts par pēdējo desmitgažu spēcīgāko Ķīnas līderi. Viņš sola – jau pēc četriem gadiem komunistiskā Ķīna būs pasaules ekonomika numur viens. Un mērķa sasniegšanai tiek izmantoti visi iespējamie līdzekļi. Pekina attīsta tā saucamo “jauno Zīda ceļu”. Veido loģistikas centrus, tirdzniecības ceļus pa jūru un sauszemi. Ķīna investē miljardus infrastruktūrā, pērk stratēģiski svarīgus objektus. Valstīs, kur ir naudas grūtības, iedod kredītus un pēc tam pārņem pat veselas nozares.

Valsts drošības dienesta priekšnieks Normunds Mežviets

“Ja mēs runājam par Ķīnas potenciālajiem apdraudējumiem, tā ir nesenāka tendence. Ķīna ir ļoti milzīga valsts, kuras politiskajā elitē ir ļoti nopietnas globālas ambīcijas. Kura publiskajā komunikācijā vēlas lauzt šo ASV dominēto pasaules kārtību. Sevi piesaka kā globālu politisku un ekonomisku spēlētāju. Un, kas attiecīgi vēlas, lai pret to izturētos ar cieņu un respektētu viņas intereses.”

Latvijas valstij tā pa kā jebkurai NATO un ES valstij šīs Ķīnas aktivitātes vienmēr jāpatur prātā.

Ķīna nostiprina savu armiju, sauszemes jūras un gaisa spēkus. Pirms diviem gadiem NATO samitā Londonā ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs uzsvēra, ka Ķīnas Tautas Republika neapšaubāmi kļuvusi par globālu lielvaru. Šogad Ķīnas līderis paziņoja, ka tās armijai jābūt kaujas gatavībā jebkurā brīdī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Drošības eksperti iesaka ar lielu piesardzību skatīties uz Ķīnas un Krievijas tuvināšanos politiski, ekonomiski un arī militāri. Kluba “Valdaj” konferencē Krievijas prezidents Vladimirs Putins iepriekš paziņoja, ka Maskava palīdzējusi Pekinai izstrādāt raķešu uzbrukuma agrīnās brīdināšanas sistēmu, kas “kapitāli” un “kardināli” paaugstina Ķīnas aizsardzības spējas.

Ja par Krievijas maigās varas instrumentu tiek uzskatīta programma “Ruskij mir”, kas izdodot un ar vēstniecību palīdzību izplata pareizās vēstures grāmatas, tad daudzviet pasaulē par līdzīgu propagandas instrumentu dēvē Ķīnas Konfūcija institūtu. Pirms gada Zviedrija paziņoja, ka tas nodarbojas ne tikai ar ķīniešu valodas apmācībām vai kultūras slavināšanu. Centra aizsegā notiek spiegošana. VDD gan šādas darbības Latvijas universitātē pirms 10 gadiem veidotā komunistiskās Ķīnas ietekmes audzēšanas centrā neesot novērojis.

“Šobrīd mēs neesam konstatējuši, ka centru piesegā Ķīnas valsts veiktu kādas aktivitātes pret mūsu valsti,” atzina Valsts drošības dienesta priekšnieks Normunds Mežvietis.

5G ieviešanā Ķīna vēlas spēlēt galveno lomu pasaulē. Hakeri, kuri uzbrūk Rietumu datu centriem un zog iedzīvotāju medicīniskos datus, kā arī aizvien pieaugoša atkarība no tehnoloģijām. Tas viss liek uzmanīgi raudzīties uz Ķīnas vēlmi kontrolēt pasaules ekonomiku un arī virtuālo telpu. Mežviets apliecina, ka nākotnē īpaši būtiska uzmanība jāpievērš tam, kas notiek ar personu medicīniskajiem datiem.

Lasi vēl:

ASV brīdina par Ķīnas hakeru iespējamajiem mēģinājumiem nozagt vakcīnas pētījumus noņemt

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts drošības dienests prognozē, ka nākamgad Latvijā aktivizēsies Krievijas un Ķīnas spiegi noņemt

Lietuvas izlūkdienesti brīdina par Ķīnas spiegošanas pastiprināšanos noņemt

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm