tv3.lv

Covid‑19 noliedzēju un masku pretinieku “Facebook” “burbuļus” veido viltoti profili

2020. gada 13. decembrī 19:43

Situācija medicīnas iestādēs jau šobrīd ir dramatiski slikta. Un priekšā vēl ir vairāki gari mēneši, kad kā rāda prognozes, kļūs vēl smagāk. Tāpēc atsevišķu indivīdu veidotās kustības, kas turpina apgalvot, ka Covid-19 ir izdomāta problēma, lai kontrolētu cilvēku prātus un maskas ir suņu uzpurņi, ir vieni no tiem, kuri apdraud gan visas sabiedrības veselību, gan var teikt arī valsts drošību.

Divus no melu izplatītājiem šonedēļ aizturēja policija. Tā ir piecus gadus Austrumu klīniskajā slimnīcā nostrādājusī feldšere Marina Kornatovska un dažādos veidos iepriekš ielu nekārtības sarīkot mēģinājušais Valentīns Jeremejevs. Kādas viņiem ir apsūdzības, drošības iestādes pagaidām nav atklājušas.

“Facebook” ir vieta, kur šie cilvēki izplata savas idejas un lepojas ar tūkstošiem plašu sekotāju armiju. “Nekā Personīga” šonedēļ analizēja Covid-19 noliedzēju “Facebook” ”burbuļus”. Secinājām, ka tos daudzos gadījumos veido viltoti profili un melus izplata neīsti cilvēki. Bieži tie ir it kā skaistu meiteņu profili, kas cenšas iedraudzēties ar pēc iespējas vairāk vīriešiem.

Ja jūs lietojat kādu no sociālajiem tīkliem, jo īpaši “Facebook”, tad noteikti esat pazīstami ar šiem cilvēkiem. Iespējams esat pārsteigti, kāpēc viņu un pilnīgi nepazīstamu personu pārpublicēti video, raksti vai fotogrāfijas, kas saistīts ar tēmu par vīrusu Covid-19 pēkšņi nonākuši arī jūsu virtuālajā vidē.

“Facebook” strādā pēc konkrētas algoritmu sistēmas, kas rūpīgi pēta visus jūsu paradumus internetā – kādus rakstus lasāt, ko skatāties un par kādu cilvēku ierakstiem interesējaties. Nav svarīgi – ticat tur rakstītajam vai nē. Jo biežāk uz kaut kā uzklikšķināt, jo biežāk tas nonāk uz jūsu personalizētās “Facebook” sienas.

Ja esat skatījies kādus no šiem video, droši vien savā soctīklu ”burbulī” esat manījis arī šonedēļ aizturētās feldšeres Marinas un Valentīna Jeremejeva uzsaukumus. Jeremejevs centies iegūt atpazīstamību dažādos veidos. Gribējis arī Rīgas ielās panākt līdzīgas nekārtības kā tā saucamās ”dzeltenās vestes” rīkoja Francijā. Šobrīd Jeremejevs pieslējies Covid-19 noliedzējiem.

Iedzīvotāji daudzviet pasaulē šobrīd no Covid-19 ierobežojumiem ir noguruši. Emocijas ir sakāpinātas. Vēsi skaidrojoši argumenti nestrādā. Strādā skaļi lozungi un neracionālas idejas. Iegūt cilvēku uzmanību ar paziņojumiem, ka maskas ir uzpurņi, kas domāti suņiem un tās valkāt nevajag, ir vienkāršāk, nekā klausīties garus, bet ar faktiem pamatotus zinātnieku un infektologu skaidrojumus, kāpēc ierobežojumi ir nepieciešami. Kāpēc distancēšanās un roku dezinfekcija var izglābt dzīvības.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sekojot Covid-19 noliedzēju apgalvojumiem, ka viņus atbalsta plaša sabiedrība “Facebook”, veicām analīzi par to, kādi cilvēki tad ir šo Covid-19 vīrusa un masku lietošanas noliedzēju atbalstītāju rindās.

Uzkrītoši ir desmitiem un simtiem profilu ar simpātiskām meitenēm un sievietēm, kuras regulāri dalās ar iepriekš redzēto runātāju rakstiem, paziņojumiem soctīklos vai reklamē tiešraides pārraides internetā. Personas ir ar dažādiem latviskiem vārdiem un uzvārdiem, kā, piemēram, Evelīna Plotniece, Inese Kozlovska, Monta Saulīte vai Marija Zeltiņa. Dažas no dāmām it kā dzīvo Rīgā, citas Jūrmalā, Jelgavā, Daugavpilī vai Rēzeknē. Virspusēji raugoties – nekā aizdomīga. Daudzām no viņām pat vairākos tūkstošos mērāms draugu loks. Izteiksmīgas foto galerijas.

Bet, veicot padziļinātāku meklēšanu, lai noskaidrotu šo “Facebook” profilu fotogrāfiju īstumu, nākas secināt, ka šīs dāmas nedzīvo Latvijā. Šādas personas nemaz neeksistē. Profili ir viltojumi un kāds tos mākslīgi izveidojis. Fotogrāfijas ir nozagtas no citu personu soctīklu profiliem, iepazīšanās portāliem, intīmpakalpojumu servisiem vai vienkārši dažādām interneta mājas lapām Krievijā, Kanādā, ASV, Austrālijā un citur. Šos datus caurlūkoja mūsu uzaicināta digitālas dezinformācijas pētniece  Nika Aleksejeva.

Nika Aleksejeva
Digitālas dezinformācijas pētniece projektā “DFRLab”

“Šīm sievietēm pārsvarā draugu bija vairāk nekā 1000, dažām pat 4000, un ne visām šie draugi sakrita, taču apmēram 30% no šiem profiliem kopējie draugi atkārtojas. Un šie kopējie draugi lielākoties bija vīrieši. Paskatoties šos vīriešu kontus, tie tomēr visdrīzāk bija īsti vīrieši un viņu sienās varēja redzēt šo attieksmi par to, ka Covid ir izdomāts, kā vara ir pret tautu. Šis pretnostatījums un pārējie naratīva stāsti, ko mēs pēdējā laikā diezgan daudz redzam publiskajā telpā.”

Evelīna Plotniece. Dzīvo Bauskā, pabeigusi 2.Bauskas vidusskolu. No Pilsrundāles. Ir attiecībās. Vairāk nekā 2000 draugu. Starp viņiem arī Sandris Točs. Savā “Facebook” kontā dalās ar ierakstiem un ziņām, ko publicējis Aldis Gobzems. Arī video no “Atmiņas ūdens” tirgotāja Jāņa Pļaviņa. Septembrī ziņo par Gobzema pieteikto piketu. Izplata viltus ziņas par to, ka Covid-19 vakcīna jau patentēta pirms radās Covid-19 vīruss. Mēnešiem aktīvi atrādīti ieraksti no Gaismas tīmekļa profila – tā ir vietne “Telegram” aplikācijā un citviet, kur publicējas Covid-19 noliedzēji.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bet Evelīnas Plotnieces fotogrāfijas nav īstas un viņas profils ir viltots. Izmantojot attēla meklētāju šī bilde atrodama kādā intīmo pakalpojumu sniedzēja portālā Krievijā. Tur redzams, ka dāmai ir trešā izmēra krūtis, 22 gadi, augums metrs 75, un pa 5000 Krievijas rubļiem stundā viņa piedāvā dažādus seksa veidus.

Viktorijai draugu ir krietni vairāk. Virs 3000. Starp tiem arī vairāki politiķi. Viktorijai patīk dažādi dzīvnieku video un pārpublicēt gudru cilvēku atziņas. Bet arī Viktorijas Ihsanovas profils ir viltojums. Šie foto pieder kādai dāmai no Jakutskas.

Jūlija Lasenko pirms Covid-19 ēras sākuma interesējusies, kas notiek krievu kopienā Vācijā. Šobrīd seko Nacionālajam, Ģertrūdes ielas un Jaunajam Rīgas teātrim. Šī viltotā profila fotogrāfija atrodama pie kādas Interneta lapas, ko var aplūkot tikai tie, kuri vecāki par 18 gadiem.

Una Gērmane, kura it kā mācījusies Teikas vidusskolā, Dzīvo Jūrmalā un studējusi Stradiņos, dalās ar video kā cilvēkus Aizputē ģimenes ārsts apkalpo caur logu. Unas viltotā profila foto ir no kādas Kalifornijā mītošas dāmas “Instagram”.

Sintija Taube no Daugavpils saviem 900 draugiem slavina ierakstus no cilvēkiem, kuri lepni stāsta kā sabiedriskajā nav lietojuši sejas maskas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ievai Pupurei izdevies iegūt vairāk nekā 4400 virtuālo draugu. Profils izmantots, lai piedalītos dažādos konkursos. Attēla meklētājs norāda – bilde atrodama kādā Krievijas Interneta lapā, kur kāda Jana pirms pusotra gada meklēja dāsnus pretējā dzimuma pārstāvjus, kas varētu palīdzēt nabadzīgai studentei.

Mila Mila, kura dzīvo Rīgā un mācījusies Latvijas Universitātē lasa oficiālo laikrakstu Latvijas Vēstnesis. Viņas foto atrodams Melnburnas eskorta pakalpojumu vietnē internetā.

“Nekā personīga” caurskatīja vairāk kā 80 līdzīgus profilus “Facebook” un secināja, ka tie visi ir viltojumi. Un ļauj radīt priekšstatu, ka Covid-19 noliedzēju rindās ir tūkstošiem cilvēku.

Kā “Nekā personīga” stāsta reklāmas aģentūras “Grizzly Rīga” vadītājs, veids kā virtuālajos kontaktos tiek testēta un piesaistīta lietotāju interese līdzinās reklāmas darbam – panākt kaut nelielu iesaisti – nospiest pogu ”patīk” pie kāda viltota profila pārpublicēta ieraksta. Vai viltus ziņas, ko pārpublicē simti viltoto profilu, radot priekšstatu, ka ziņa ir patiesa. Un pēc tam lietotājs tiek apbērts ar ziņām par vīrusa nekaitīgumu un masku nevajadzīgo lietošanu.

2016.gadā ASV prezidenta vēlēšanās uzvarēt Donaldam Trampam palīdzēja tā saucamo Interneta troļļu fermu radītās un izplatītās viltus ziņas un skandāli. NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centrs veicis vairākus pētījumus kā troļļu ietekme novērojama soctīklu vidē. Pētnieks no Zviedrijas Henriks Tvetmans atklāj, ka melnajā tirgū pasaulē viltotu profilu tīkls maksā relatīvi maz. Un par dažiem simtiem dolāru iespējams radīt veselu armiju, kas var tikt izmantota dažādu uzbrukumu un informatīvo operāciju veikšanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Henriks Tvetmans
NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra pētnieks

“Melnais tirgus sociālo tīklu manipulācijas darbībām ir milzīga industrija ar ļoti daudz iesaistītajiem. Daži piedāvā patiešām īstu manipulāciju, daži piedāvā ”programmu manipulāciju”, citi piedāvā infrastruktūru, lai manipulācijas tu varētu veikt pats. Mēs identificējām simtiem šo pakalpojumu sniedzēju visā pasaulē. Daudzi bāzējas Eiropā. Visi izmanto Krievijas infrastruktūru. Un daudzi no šiem pakalpojumu sniedzējiem nāk no Āzijas. Jūs varat atrast šos pakalpojumus vienkārši meklējot ”Google” meklētājā – jums būs iespēja redzēt šīs interneta lapas. Tie būs neīsti profili, tās būs manipulācijas ar tādām darbībām kā ”patīk”, ”kopīgot” vai ”komentēt”. Un cita veida pakalpojumi, ko jūs varat nopirkt šajās platformās. Var teikt tā – ja šiem pakalpojumiem ir cena, tā ir relatīvi zema. Par 300 eiro mēs nopirkām 54 000 kontaktus sociālo tīklu platformās. Tas mums ļāva identificēt 80 000 viltotu profilu, kas tika izmantoti, lai ar šīm platformām manipulētu. Šī industrija ir pieejama jebkuram, kurš vēlas to izmantot. Pat ja tikai vēlaties pacelt apmeklētāju skaitu savam “YouTube” kanālam vai pastiprināti izplatīt kādu informāciju sociālo tīklu platformās.”

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm