Cik patiesi ir stāsti par Kaļiņingradas pievienošanu Eiropai? 

Krievijā pēdējā gada laikā notikušas vairākas skandalozas tiesas. Specdienesti it kā atklājuši dažus aktīvistus, kuri gatavojušies gāzt pastāvošo iekārtu. Kādi citi – Kaļiņingradu pievienot Eiropai.  Opozīcija un starptautiskās cilvēktiesību organizācijas gan tās dēvē par paraugprāvām. To mērķis esot iebiedēt iedzīvotājus, ka brīvdomībai Krievijā nav vietas.

2020. gada 15. novembrī 20:39

Otrā pasaules kara noslēgumā padomju armija ienāca Kaļiņingradā, ko toreiz dēvēja par Kēnigsbergu. Līdz 1945.gadam tā bija Austrumprūsijas galvaspilsēta. Līdz 50 gadam vietējos iedzīvotājus deportēja uz Vāciju. Ieveda padomju pilsoņus. Pilsētai maina nosaukumu  par godu nesen mirušajam PSRS Augstākās padomes priekšsēdētājam Mihailam Kaļiņinam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Drīz vien tā kļuva par vienu no vismilitarizētākajiem reģioniem pasaulē. Arī šobrīd Kaļiņingrada ir nobruņota “līdz zobiem”. Militārie analītiķi izsaka bažas, ka Iskander tipa raķetes un citi smagie ieroči iespējama uzbrukuma gadījumā Baltijas valstīm, var neļaut atsūtīt palīgā NATO spēkus. Krievija Kaļiņingradas apgabalā gatavojas arī izvietot savu jaunākās paaudzes radaru, kas pat 3 tūkstoš kilometru attālumā spēs pamanīt hiperskaņas raķešu un spārnoto raķešu palaišanu.

Otra militāri šaurā vieta veidojas uz sauszemes – Suvalku koridors. Vairākkārt Krievija vietā, kur attālums starp Kaļiņingradu un Baltkrieviju ir ap 70 kilometru, rīkojusi savas militārās mācības. NATO pētījumos “Suvalki” nodēvēta par vienu no vājākajiem posmiem NATO aizsardzībā. Tas nozīmē Krievijai militāri Kaļiņingrada ir ļoti svarīga.

Šogad 17.aprīlī Kaļiņingradā ar sešiem līdz 8 gadiem cietumā notiesāja četrus vīriešus un jauniešus. Drošības dienesti un tiesa uzskatīja, ka viņi militarizētajā Kaļiņingradā plānojuši pārņemt varu. Un teritoriju pievienot Eiropai.

Kustību sauca “Baltijskij avangard russkogo soprotivļeņija” – tulkojumā “Krievu pretošanās Baltijas avangards”, saīsinājumā “BARS”. Līdz tam bija rīkojuši dažas neveiksmīgas akcijas. Iestājās par pareizticīgu monarhiju un carisma laika likumdošanas atjaunošanu. Apgalvoja, ka Krievijas vara liedz izpausties krievu pašapziņai.

Kā liecina lietas materiāli 2011.gadā grupējumā uz neilgu laiku bija iefiltrējušies FSB spiegi.  Bet drošības orgāni pastiprinātu uzmanību organizācijai pievērsa pirms četriem gadiem. Tobrīd Kaļiņingradā FSB nodaļā un Iekšlietu Ministrijas pārvaldē bija iecelta jauna vadība. Nomainīts priekšnieks vietējā iestādē, kas atbild par medijiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uzreiz vairākas televīzijas sāka kampaņu, ka te uzradušies vietējie aktīvisti, kas Kaļiņingradu grib saukt par Kēnigsbergu. Ielu nosaukumus pārrakstīt vācu valodā. Kā pierādījums kanāla Rossija spec-reportāžai kalpo kādas vietējās radiostacijas vadītāja apgalvojumi, ka tā tiešām esot. Par galvenajiem vainīgajiem žurnālisti nosauc BARS aktīvistus, kuri it kā mēģinot Kaļiņingradu pievienot Eiropai. Pēc reportāžas parādīšanas jaunieši gan internetā stāsta, ka žurnāliste no Maskavas sižetā melojusi un tie nepavisam nav viņu mērķi.

Tomēr jau 2017.gada maijā FSB aiztur 4 vīriešus. Izkrata arī opozicionāra Mihaila Hodorkovska centra “Otkritaja Rossija” Kaļiņingradas nodaļu. REN-TV pagrīdniekus nosauc par Hodorkovska organizācijas “kaujas vienību”.

Arestētā mazā marginālā grupa gan neizskatās pēc tādiem, kas spētu pārņemt varu militarizētajā Krievijas apgabalā. Aizdomās turētie nodarbojušies ar militārās simulācijas spēli airsoft un Federālais drošības dienests uzskata, ka treniņu laikā vīrieši gatavojušies varas sagrābšanas scenārijam.

Arestētie vainu noliedza un lietu sauca par safabricētu. Piemēram, uzsaukumus “Putinam nāvi, atbrīvosim Prūsiju” aizturēšanas laikā viņiem esot “piesvieduši” specdienesti.

Karatiesa Penzā, Krievijas vidienē februārī septiņiem jauniešiem, starp kuriem bija vairāki studenti, piesprieda no sešiem līdz pat 18 gadiem cietumā. izmeklētāji apgalvoja, ka pagrīdes organizācija “Setj” jeb “Tīkls” 2018.gadā gribēja veikt terora aktus Krievijas prezidenta vēlēšanu un Futbola čempionāta laikā. Uzbrukt varasiestādēm, kara komisariātiem, partijas “Vienotā Krievija” nodaļām, ieņemt armijas ieroču noliktavas, gāzt pastāvošo varu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lieta sākās, kad pirms trim gadiem par narkotiku glabāšanu tika aizturēts 21 gadu jauns Pedagoģijas universitātes students Jegors Zorins. Viņš esot pirmavots stāstam par pagrīdes grupējuma pastāvēšanu.

Cilvēktiesību organizācija “Amnesty International” pieprasīja apsūdzētos atbrīvot. Opozīcijas aktīvisti Krievijā lietu sauca par safabricētu. Tas esot drošībnieku vēstījums tiem, kuri centīsies stāties pretī oficiālajai varai.

Vairāki no apsūdzētajiem no savām liecībām vēlāk atteicās, jo specdienesti tās viņiem esot izsituši ar spēku un spīdzinot. Spīdzināts esot arī par narkotiku glabāšanu aizturētais students, uz kura liecībām lieta uzbūvēta. Spīdzināšanas traumas esot pat fiksētas. Tomēr izmeklēšana tā arī netika ierosināta. Tas, kas patiešām jauniešus kopā vienoja bija interese par “airsoft”.

Īpaši skandaloza ir krimināllieta pret organizācijas “Novoje veļičije” jeb “Jaunā varenība” biedriem. Starp 10 aizturētajiem arī 18 gadus vecā Anna Pavļikova un 19 gadus vecā Marija Dubovika.

Neilgi pēc aizturēšanas vairāki simti protestētāju Maskavas ielās rīkoja gājienu, lai pieprasītu jauniešus atbrīvot.  Daudzi turēja rokās plīša rotaļlietas. Apsūdzības ir balstītas uz trīs FSB spiegu liecībām, kuri bija iefiltrējušies it kā ekstrēmistu grupā, kuras mērķis arī esot bijis vardarbīgā veidā pārņemt varu Krievijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jaunieši iepazinās Telegram čatos. Satikās ātrās ēdināšanas restorānos. Sprieda, ka nepatīk tas, kas notiek Krievijā. Sarakstē piedalās arī kāds Ruslans D, kura uzdevums patiesībā bijis atklāt likuma pārkāpējus un par viņiem ziņot dienestiem. Apsūdzēto advokāti un cilvēktiesību aktīvisti apgalvo – šis Ruslans D. patiesībā ir FSB spiegs. Jauniešus, kuri vienkārši sūdzējušies par stāvokli valstī, viņš provocēja kalt radikālus plānus. Tieši viņš izīrēja telpas sanāksmēm, uzrakstīja organizācijas nolikumu, par pamatu ņemot Īru republikāņu armijas statūtus. Treniņiem izmantotos ieročus un molotova kokteiļus sagādājis vēl kāds cits iefiltrēts dienestu cilvēks, kurš arī lietā figurē kā liecinieks.

Kriminālietas materiāli liecināja, ka drošības struktūru darbinieki jauniešus burtiski stūma likuma pārkāpumu virzienā.

Visas šīs lietas rada priekšstatu Krievijas sabiedrībā, ka ienaidnieks ir “te pat līdzās” un ir gatavs rīkoties ļoti radikāli. Tāpēc jebkāda brīvdomība jāaizliedz. Un vārda brīvības un citi ierobežojumi nav pārkāpums, bet varas rūpes par sabiedrības drošību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm