tv3.lv

Bijušais Līvānu domes darbinieks kļūst par apakšuzņēmēju paša organizētā būvniecības iepirkumā

16. janvārī 20:20

Līvānu novada domes darbinieki jau pusotru gadu ceļ trauksmi par vairāk nekā divus miljonus eiro vērtu ielu pārbūves projektu. Viņi atklājuši iespējamus pārkāpumus projektā un aicina Līvānu mēru aizdomas pārbaudīt. Ilggadējais novada priekšsēdētājs Andrejs Vaivods ažiotāžā vaino politiskos konkurentus un problēmas noliedz, vēsta “Nekā personīga”.

Līvānu vēsturiskajā Ubaglīča rajonā atrodas simtiem privātmāju. 2020. gada pavasarī te sākās ielu pārbūve. Tieši laikā, lai līdz 2021. gada pašvaldību vēlēšanām iedzīvotāji redzētu progresu.

Iepirkumu komisijā strādāja seši cilvēki, bet gatavot dokumentus un detalizēti pētīt piedāvājumus uzdeva Būvniecības daļas darbiniekam Armandam Šarakam.  2020. gada maijā dome noslēdza līgumu ar pilnsabiedrību “VM VB”.

Armands Šaraks
bijušais Līvānu novada domes darbinieks (2020.gada 29.jūnijā)

“Kopumā projektā tiks pārbūvētas ielas gandrīz septiņu kilometru garumā. Tiks uzlabota lietusūdens novadīšana un atjaunoti, pārbūvēti ielas apgaismojuma stabi.”

Pāris mēnešus vēlāk Šaraka kolēģiem radās nelāgas aizdomas. “VM VB” nolīga apakšuzņēmēju SIA “Trimaļnīki” no Jēkabpils. Tās vienīgais īpašnieks bija kāds Gundars Ašaks, taču atsauksmes portālā “sudzības.lv” liecināja, ka firmā saimnieko arī Armands Šaraks. Tas pats, kurš organizēja Līvānu ielu pārbūves konkursu.

Internetā atrodami Jēkabpils valsts ģimnāzijas skolēnu saraksti liecina, ka abi bijuši klasesbiedri. Pašvaldība interešu konfliktu atrisināja, panākot Šaraka aiziešanu no darba. Mēnesi vēlāk viņš oficiāli sāka strādāt “Trimaļnīkos”.

Uldis Skreivers
Līvānu novada pašvaldības izpilddirektors

“Notika saruna priekšsēdētāja kabinetā, kurā piedalījos es, priekšsēdētājs, būvinženieris Šaraks un kurā es pateicu, ka būvinženieris Šaraks ir diskreditējis sevi manās acīs un es kopā ar viņu vairāk nestrādāšu. Pēc tās sarunas apmēram pēc divām nedēļām Šaraks uzrakstīja atlūgumu. Bet ne ar vienu vārdu viņš netika pieminējis, ka tie ir meli, ka apvainojums interešu konfliktā būtu meli.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

  • “Nekā personīga”: Kāda ir jūsu saistība ar šo uzņēmumu?
  • Bijušais Līvānu novada domes darbinieks Armands Šaraks: Es pašlaik strādāju šajā uzņēmumā. Līdz sezonas beigām strādāju, tagad vairs nestrādāju.

Šaraks noliedz, ka viņam iepirkuma laikā būtu bijusi kāda saistība ar ”Trimaļnīkiem”. Sūdzības internetā esot safabricējuši kolēģi Līvānu domē.

  • “Nekā personīga”: Par to, ka viņi ierakstījuši šos ierakstus, jums ir arī kādi pierādījumi?
  • Bijušais Līvānu novada domes darbinieks Armands Šaraks: Nu, pierādījumi –  tas viss kopā jāskatās.

Firmas “Trimaļnīki” oficiālā adrese ir bijušās Līvānu mežniecības ēkā. To uzņēmums par 87 eiro mēnesī nomā no pašvaldības, taču ēka jau gadiem ir pamesta. Tiesības uz 30 gadiem izmantot īpašumu firma ieguva teju vienlaikus ar rezultātu ielu pārbūves iepirkumā. Pašvaldība jau trīsreiz bija organizējusi nomas tiesību izsoli, bet bez panākumiem.

Andris Vaivods
Līvānu novada domes priekšsēdētājs

“Un tad parādījās šie “Trimaļnīki” un viņi teica, ja jums cita nav, tad mēs kaut ko mēģināsim izdarīt. Labāk kaut kas nekā nekas.”

Pēc Šaraka aiziešanas par Ubaglīča projektā atbildīgo iecēla pašvaldības darbinieku Aināru Skromānu. Pētot iepirkuma dokumentus, viņš pamanīja arī citas dīvainības. Ielu pārbūves projektā bija prasīts uzstādīt 195 gaismekļus, bet uzvarējusī firma savā piedāvājumā bija iesniegusi cenu par 182. Ja aprēķinos būtu iekļauts īstais skaits, tad uzvarētu cits uzņēmums.

Aizdomīgs bijis arī “VM VB” iesniegtās summas labojums jau pēc visu piedāvājumu atvēršanas. Uzņēmuma sākotnējais piedāvājums bija 2,2 miljoni eiro. Teorētiski uzņēmumi drīkst labot aritmētiskas kļūdas jau iesniegtos pieteikumos. “VM VB” it kā pamanīja šādu kļūdu peļņas aprēķinā un savu cenu palielināja par 109 tūkstošiem eiro. Tas nodrošināja to, ka piedāvājums aizvien bija zemākais no visiem, bet no tuvākā konkurenta atšķīrās tikai par 20 000 eiro. Izpilddirektors 2020. gada rudenī par aizdomām informēja KNAB.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uldis Skreivers
Līvānu novada pašvaldības izpilddirektors

“Sāka priekšsēdētājs izdarīt spiedienu, ka jāmaina līguma nosacījumi par labu būvniekam, ieturējuma nauda jāsamazina, jāmaina materiāli uz lētākiem. Īsi pēc tam tā situācija bija tik nokaitēta, ka es vērsos KNAB. Bija sajūta, ka notiek nelikumīgas lietas. Var pateikt: jūs vainīgi, es nekā nezināju. Tas bija vienkārši, lai glābtu sevi un savus darbiniekus.”

Izpilddirektors un jaunais projekta vadītājs Skromāns apgalvo, ka vairākkārt par savām aizdomām vērsušies pie novada priekšsēdētāja Andra Vaivoda. Vārdos mērs pievienojies darbinieku bažām, taču nekāda rīcība nesekoja. Iespējams, pašvaldību vēlēšanu tuvuma dēļ politiķi nevēlējās iepirkumu apturēt un radīt skandālu. Arī to, ka kļūdas neviens nepamanīja pirms līguma noslēgšanas domes darbinieki skaidro ar priekšsēdētāja spiedienu iepirkumu pabeigt pēc iespējas ātrāk. Tagad viņi uztraucas, ka vaina tiks novelta uz darbiniekiem.

Ainārs Skromāns
Līvānu novada domes būvinženieris

“Uz pirmo dienesta ziņojumu man nesniedza atbildi, un uz otro dienesta ziņojumu man tika sniegta formāla atbilde, ka tās ir tikai manas emocijas un nekas vairāk. Mums arī priekšsēdētāja vietniece ir atbildīgā par pretkorupcijas jautājumiem, no viņas puses neredzēju nevienu darbību, kas būtu vērsta, lai kaut ko labotu.”

“Ko ģenuzņēmums paņem zem sevis, kādus apakšuzņēmējus, tā ir kompetence tieši ģenuzņēmēja. Tāpat kā kompetence ir atkal šī s te Būvniecības daļas, kas organizē, cik procentu var izmantot, kādā veidā, ko tur dara. Tas viss ne jautājums man, jautājums šiem cilvēkiem,” norāda Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods.

To veic izpildvara un Būvniecības daļa ar attiecīgiem cilvēkiem, kas gatavo, un, protams, ka tāds kā lēmējvaras Vaivods pat nedrīkst iejaukties tajos jautājumos, un viņš arī neiejaucas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

To apstrīd darbinieki, apgalvojot, ka mērs kopš paša sākuma pastiprināti interesējies par konkrētā iepirkuma gaitu un tagad – arī būvniecības darbiem. Viņš arī izdarot spiedienu pazemināt kvalitātes prasības Ubaglīča projektā, lai samazinātu būvnieka izmaksas.

Ainārs Skromāns
Līvānu novada domes būvinženieris

“Es arī paziņoju priekšsēdētājam, ka es ziņošu KNAB, jo nu šitā nevar ne strādāt, ne dzīvot. Un viņš atbildēja, ka jā, tās ir manas tiesības, tikai palūdza to darīt pēc vēlēšanām, lai nav pirms vēlēšanām lieks tracis. Es saku – nav problēmu, var arī ziņot pēc vēlēšanām, jo tas nemaina to lietas būtību.”

Andris Vaivods Līvānus vada jau teju 20 gadus. Kopš 2013. gada viņš startējis Zaļo un zemnieku savienības sarakstā, taču pagājušajā gadā pieskaņojās varas maiņai par reģioniem atbildīgajā VARAM ministrijā un pievienojās “Latvijas attīstībai”. Ubaglīča projekta ažiotāžā viņš vaino bijušos līdzgaitniekus no ZZS un konkurentus no Latvijas Reģionu apvienības.

“Arī tā situācija var sarežģītāka kļūt, ja notiek vēlēšanas. 19 gadu Līvānos nedzirdējām nekādu jautājumus, ka kaut kas tur būtu,” saka Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods.

Un tieši pēc vēlēšanām, kad redzēja, ka iegūtas tikai divas vietas, tad šie cilvēki uzsāk aktīvu darbību, meklēt šos iemeslus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vaivods pārliecināts, ka arī izpilddirektors un citi darbinieki pret viņu sazvērējušies politisku iemeslu dēļ.

Ainārs Skromāns
Līvānu novada domes būvinženieris

“Tad, kad es rakstīju savu pirmo dienesta ziņojumu, tas bija oktobrī, nebija runas ne par vēlēšanām, ne politiskajām piederībām.”

“KNAB pieprasīja visu informāciju, mēs visu sagatavojām un aizsūtījām. Ja tur ir kaut kas, tad ir jāatbild, ja tur ir tik tiešām noziegums, nav problēmu,” atzīst Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods.

KNAB “Nekā personīga” informēja, ka, pārbaudot tam iesniegto informāciju, nav konstatējis interešu konfliktu Šaraka rīcībā. Līvānu mērs korupcijas apkarotājiem apgalvojis, ka Šaraks nekādus lēmumus nav pieņēmis.

“Pēc laika man atbildēja, ka saņēmuši pašvaldības atbildi, ka Armands Šaraks nav nekādus lēmumus pieņēmis un to lietu izbeidz. Kādā ziņā nav pieņēmis lēmumus, ja viņš uzrauga šo objektu un tajā objektā jāpieņem lēmumi, kas skar gan finanses gan visu pārējo. Kā tad viņš nav pieņēmis lēmumus? Pats lielākais paradokss ir – ja es uzrakstu ziņojumā par Šaraka kungu un Vaivoda kungu, un no domes atbild Vaivoda kungs. Jautājums, vai viņš tur visu patiesību līdz galam ir sniedzis.” norāda Līvānu novada domes būvinženieris Ainārs Skromāns.

Tuvākajos mēnešos Līvāniem draud jauns skandāls, kurā iesaistīts ”Trimaļnīku” vārds. Bijušās mežniecības ēka saistīta ar pirms vairākiem gadiem īstenotu Eiropas fondu finansētu ielu būves projektu. Lai pierādītu, ka ieguldījumi bija vajadzīgi, domei līdz martam jāuzrāda, ka blakus remontētajām ielām notikušas ievērojamas investīcijas un radītas jaunas darba vietas. Sapnis bija panākt SPA un viesu nama ierīkošanu mežniecības ēkā. Privātam investoram – ”Trimaļnīkiem” –  līdz šī gada pavasarim tajā bija jāiegulda ap pusmiljonu. Ieguldījumu vietā Ubaglīča būvnieki teritoriju izmantojuši no vecajām ielām norakto materiālu izgāšanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Andris Vaivods
Līvānu novada domes priekšsēdētājs

“Patlaban līgums ir lauzts, mēs gatavojam vēlreiz iepirkumu. Ja kāds dzird, Līvānos ir vajadzīgs viesu nams. Tur ir šī mežniecības ēka, burvīgā, starp citu, vietā, blakus ir laukums pie upes, kur šobrīd ir nokrauta grunts, bet pēc tam tiks nolīdzināts.”

Firma “Trimaļnīki” decembrī izslēgta no Būvkomersantu reģistra, bet Valsts ieņēmumu dienests (VID) nodokļu parādu dēļ tam noteicis aizliegumu reģistrēt vai mainīt komercķīlas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm