tv3.lv

Baltkrievijas opozicionāri it kā apvērsuma rīkošanu dēvē par Krievijas un Baltkrievijas neveiksmīgi izplānotu operāciju

2021. gada 25. aprīlī 20:24

Pirms nedēļas pašpasludinātais Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko atklāja milzu sazvērestību, ko baltkrievu specdienests novērsis. Literatūras zinātnieks un jurists esot plānojuši valsts apvērsumu, viņa atentātu un Lukašenko bērnu nolaupīšanu. Viņaprāt autorizēt savus specdienestus likvidēt citas valsts līderi var tikai ASV prezidents. Mums izdevās aprunāties ar vairākiem Baltkrievijas opozīcijas politiķiem, kas šīs apsūdzības dēvē par absurdām. Notikušais varot liecināt, ka Putins gatavo augsni, lai Krievija iegūtu lielāku kontroli pār Baltkrieviju. Kas viestiešākajā mērā var radīt draudus arī Latvijas drošībai.

Aleksandrs Cepkalo savulaik strādāja Aleksandra Lukašenko birojā. Tad bija Baltkrievijas vēstnieks ASV. Pirms gada viņam tika atteikta reģistrēšanās prezidenta vēlēšanām. Cepkalo ar ģimeni nācās bēgt uz Krieviju, jo varas iestādes viņam un sievai gribēja atņemt vecāku tiesības. Šobrīd viņš slepus uzturas Rīgā.

Baltkrievijas opzicionārs Aleksandrs Cepkalo saka: “Tolaik bija daudz cienījamu cilvēku, kuri gribēja Baltkrievijas modernizāciju, veidot jaunu demokrātisku valsti. Un Lukašenko runāja pareizi – viņš runāja par plašsaziņas līdzekļu brīvību, viņš teica, ka darīs visu, kas no viņa atkarīgs, lai prese būtu brīva. Viņš neko neteica par uzņēmējdarbības ierobežošanu, vēršanos pret privātuzņēmumiem. Tad viņš darbojās ar visiem. Jo, kad mēs nonācām pie varas un atnācām pie Lukašenko, vajag saprast, ka mēs atnācām pie opozīcijas politiķa. Mēs visi bijām opozīcija. Opozīcija protokomunistiskajam režīmam, kas pastāvēja mūsu valstī, jo visur elite jau bija nomainījusies, bet tikai ne Baltkrievijā. Baltkrievijā tā vēl joprojām bija pie varas. Tāpēc mēs vēlējāmies elites nomaiņu un mainīt birokrātisko un komunistisko sistēmu, kas bija palikusi no Padomju savienības…Tolaik 94.gadā viņš nonāca pie varas. Tas pats Saša (Aleksandrs) Feduta… Starp citu Saša Feduta, ar kuru es biju labi pazīstams, mani aģitēja tur iet. Viņš arī mani iepazīstināja ar viņu (Lukašenko) viesnīcā ”Okķabrskaja”.”

Savukārt agrākais Lukašenko preses sekretārs, literats, politologs Aleksandrs Feduta norāda: “Viņš saprata pavisam viennozīmīgi, ka viņa uzdevums ir kļūt atpazīstamam. Jo atpazīstamība, popularitāte pārvērtās politiskā instrumentā.”

Aleksandrs Feduta 1994.gadā dažus mēnešus bija jaunā prezidenta preses sekretārs. Bet amatu atstāja, jo nebija mierā ar Lukašenko plānu valstī ieviest cenzūru. Kopš tā laika politologs un literatūras zinātnieks Feduta kļūst par opozicionāru. 2010.gadā viņš četrus mēnešus nosēž KGB izolatorā, jo darbojas viena no Lukašenko pretinieka vēlēšanu štābā.

Pirms nedēļas par Fedutu runāja visi Krievijas un Baltkrievijas ziņu kanāli. Lukašenko paziņo, ka notikusi Baltkrievijas un Krievijas vērienīga specoperācija. Maskavā aizturēti apvērsuma organizētāji. Politologs Feduta un jurists, Baltkrievijas Tautas frontes biedrs Jurijs Zenkovičs.

Lukašenko saka – viņi strādājuši ASV un Polijas specdienestu uzdevumā. 9.maijā militārās parādes laikā plānojuši atentātu pret Lukašenko. Iecerēti uzbrukumi viņa bērniem. Pašpasludinātais Baltkrievijas prezidents paziņo – viņa nāvi pasūtījis pats ASV prezidents Džo Baidens.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Cepkalo notikušo dēvē par nemākulīgu Lukašenko PR gājienu. Viņaprāt, specdienesti pat totalitāros režīmos par savām specoperācijām tik atklāti nestāsta. Jo īpaši, ja nav noķerti desmitiem citi Lukašenko režīma gāšanas līdzdalībnieki, skaidrs, ka tā bijusi provokācija.

“Jautājums loģiski rodas par detaļām. Un tās ir kādas? Kā viņi šo apvērsumu plānoja? Ja viņi to plānoja ar spēka pielietošanu, tad kur ir šie bruņotie grupējumi? Kur ir šie ģenerāļi, kuriem vajadzēja to visu darīt? Sanāk – ir viens literatūrzinātnieks, viens jurists un principā tas arī viss. Pats galvenais – ja viņš stāsta, ka kādā Gomeļas apgabala pagrabā viņu un viņa bērnus plānoja aizvest, tad kā viņiem būtu bijis iespējams apiet 3000 apsargus, kas viņu sargā un ap 15 cilvēkus katram no viņa bērniem un aizvest uz pagrabu, lai visa Baltkrievija to nepamanītu? Tas atgādina kaut kādu maskarādi un jautājumu te ir ļoti ļoti daudz,” saka Cepkalo.

Aizturēšanas video redzami cilvēki bez atpazīšanas zīmēm un tas ir pretrunā tam kā strādā dienesti Krievijā. Tie parasti darbojas savās formās, nesteidzas un ievēro labi atstrādātu protokolu. Fedutas un Zenkoviča aizturēšanā bija nezināmas izcelsmes vīrieši, kuri centās abus pēc iespējas ātrāk iedabūt savos auto, lai izvestu uz Baltkrieviju. Opozīcijas politiķi sarunā ar Nekā personīga min, ja tas tā patiešām ir noticis, tas ir nebijis gadījums, ka Krievija savā teritorijā ļauj brīvi rīkoties citas valsts specdienestiem.

Politiķis un sabiedriskais darbinieks, Koordinācijas padomes galvenā sastāva loceklis Valērijs Mackevičs saka: “Tas varētu būt arī Baltkrievijas specdienestu safabricējums, lai Lukašenko acīs attaisnotu savu pastāvēšanu. Represijas pēc 9.augusta – vairāk nekā 35 000 cilvēku, kas izgāja ”caur cietumiem”, vairāk kā 5000 krimināllietas, vairāk nekā 350, kas joprojām atrodas aiz cietuma sienām. Un galu galā no politiķiem nu pārgājuši pie kultūras darbiniekiem, studentiem. Attaisnot savu pastāvēšanu Lukašenko acīs ir nepieciešams. Prasot aizvien vairāk resursu savai pastāvēšanai. Un specdienesti varēja vienkārši parādīt – redziet Aleksandrs Gregorevič, pret jums ir ne tikai vienota rietumu sazvērestība. Jums plānoja uzbrukt, bet mēs to laikus kopā ar Krievijas kolēģiem atklājām. Tā ir otra versija, ka autors ir specdienesti nevis pats Lukašenko.”

Bet Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis: “Jebkādu provokāciju organizatori, kas apdraudēs mūsu drošības pamatintereses, par to nožēlos tā, kā sen ne par ko nav nožēlojuši.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt Mackevičs norāda: “Pēc tā, kad Krievijas specdienesti darbojās gluži kā Baltkrievijas KGB preses sekretāri, bet arī Vladimirs Putins par šo tēmu izteicās, runājot par starptautiskajām attiecībām uzrunā parlamenta deputātiem. Tā bija galvenā tēma uzrunas starptautisko attiecību blokā. Tas veids kā viņš par to runāja, rada sajūtas, ka šī stāsta autors tomēr varētu būt meklējams Maskavā.”

“Es vienkārši esmu spiests to pateikt. Un mums pietiks pacietības, atbildības, profesionālisms, pārliecības par saviem spēkiem un taisnību. Un veselais saprāts, lai pieņemtu jebkādu lēmumu. Ceru, ka nevienam neienāks prātā attiecībā uz Krieviju pārkāpt tā saukto ”sarkano līniju”. Bet to, kur šī līnija būs novilkta, mēs katrā konkrētā gadījumā noteiksim paši,” izteicies Putins.

Mackevičs saka: “Ja mēs palūkojamies, kuri pēc Baltkrievijas un Krievijas specdienestu domām centās organizēt šo uzbrukumu, tad atvainojiet… Filosofi, advokāti – vai tad tie ir cilvēki, kas spēj organizēt vai pilnā nopietnībā runāt par uzbrukumu, likvidēšanu, nolaupīšanu. Skaidrs, ka nē. Tā gluži vienkārši ir neprofesionāli konstruēta Putina un Lukašenko hipotēze.”

Dīvainā specoperācija Maskavā notika pirms Putina un Lukašenko tikšanās. Kā izsakās analītiķi – tā ir iespēja parādīt, ka Baltkrievijai un Krievijai ir kopīgs ienaidnieks. Tāpēc jāsadarbojas ciešāk un abām valstīm nepieciešams satuvināties vēl vairāk. Arī militāri.

Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētniece Beāte Livdanska norāda: “Arī Lukašenko ir pateicis, ka tuvāko dienu laikā viņš pārsteigs sabiedrību, starptautisko sistēmu ar kādu paziņojumu, kas izskatīsies dekrēta formā. Lielāko paziņojumu 25 gadu laikā, viņa prezidentūras laikā. Kas tas būs, ir ļoti grūti teikt. Ļoti iespējams tas būs jautājums par to, ka Lukašenko attīstīs stāstu par atentāta mēģinājumu šādā veidā vēl vairāk cenšoties apspiest opozīciju. Taču nav izslēgts, ka Krievija pastiprinās savu militāro klātbūtni Baltkrievijā un panāks intereses, ko tā ļoti aktīvi ir lobējusi jau Kopš 2015.gada bet Lukašenko ir pretojies – par aviobāzes un citu militāro bāžu izveidi Baltkrievijā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Pat, ja manis nebūs, viņiem nekas neizdosies. Es esmu pieņēmis lēmumu. Tagad man to vajag formalizēt. Tas visticamāk būs ”prezidenta” dekrēts,” izteicies Lukašenko.

“Tas nozīmētu to, ka Krievija pastiprina savu klātbūtni Baltkrievijā. Kādā formā tas notiks – vai tā ir tikai integrācija ”uz papīra”, vai tas izskatās praktiski – tas ir ļoti liels signāls NATO valstīm. Tajā skaitā mums Baltija, Latvijā, jo tomēr Baltkrievija atrodas mums pierobežā. Līdz ar to jebkāda Krievijas ietekmes palielināšanās Baltkrievijā – tas ir signāls visai starptautiskajai sistēmai. Un it sevišķi skatoties no Latvijas skatu punkta – ģeopolitiskā situācija pamainās. Un tas jau ir drauds,” komentē Livdanska.

Savukārt Cepkalo norāda: “Galvenais uzdevums – likt ”sasmērēties” ar asinīm. Tad cilvēks vairs nevar aizlaisties no bandas. Tieši tā pat darbojas Lukašenko. Sākumā viņiem dod daudz naudu, viņi pastrādā virkni noziegumu – vardarbība, slepkavības – nesākšu to visu vēlreiz uzskaitīt. Pēc tam viņš saka – draugi, tagad jums vairs nav kur likties. Ja nevēlaties, lai pret jums sāktu tiesas procesus, jums mani būs jāaizsargā līdz pēdējai asins lāsei. Naudas, ko jums maksāt, man vairs nav. Viss. Beidzās. Tagad jūs cīnāties ne vairs kā algotņi, bet par to, lai jūs neiesēdinātu. Kopā ar mani. Par tiem noziegumiem, kurus kopā pastrādājām. Aptuveni tā pat kā strādā mafija. Iedot vienam no mafijas locekļiem iespēju kādu nošaut un tad jau vairs cilvēks nekur neliksies, jo viņš ir pastrādājis noziegumu. Un pēdējā laikā viņš vispār sācis runāt savā un savu bērnu vārdā. Viņš saka – nepieskarieties maniem bērniem. Tur vienam no bērniem 46 gadi. Viņš saka – nepieskarieties maniem bērniem. Bet citiem bērniem tu drīgsti pieskarties? No vairākiem vecākiem tu aizvedi prom pavisam mazus bērnus. Lai uz viņiem izdarītu spiedienu. Tās ir normālas metodes? Viņa bērniem nepieskarieties! 46 gadīgiem?”

Plānots, ka iespējams jau pirmdien Maskavas pilsētas tiesa skatīs prokuratūras prasību atzīt ar opozicionāru Alekseju Navaļniju saistītās organizācijas – Korupcijas apkarošanas fondu, Pilsoņu tiesību aizsardzības fondu un vairāku reģionālo politiķu atbalsta štābus par ekstrēmiskām struktūrām. Politiskie eksperti uzskata, ka tiesas process skaidri nodemonstrēs, cik cieši varas iestādes un Kremlis nolēmuši pielikt punktu politiskajai opozīcijai Krievijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm