Austrija neizdod Vaškeviču tiesāšanai Latvijā, jo notic viņa slimībai

Jau piecus gadus Finanšu ministrijas ierēdnis Vladimirs Vaškevičs atrodas Austrijā, uz kurieni viņš devās pēc atbrīvošanas no apcietinājuma. Austrija atsakās viņu izdot Latvijai, jo tic Vaškeviča sliktajam veselības stāvoklim.

2017. gada 12. februārī 19:42

Februārī aprit seši gadi, kopš Vladimiru Vaškeviču aizturēja aizdomās par kukuļa došanu bijušajam Muitas priekšniekam Tālim Kravalim. Piecus gadus Finanšu ministrijas ierēdnis uzturas Austrijā, kur aizmuka pēc atbrīvošanas no apcietinājuma. Tur viņš ārstējot 2007. gada sprādzienā savainoto kāju un prātu. Taču Austrijas mediķi pret Vaškeviča kaitēm ir bezspēcīgi. Veselība neuzlabojas. Latvijas tiesībsargi jau kopš 2013. gada cenšas panākt Vaškeviča izdošanu tiesāšanai. Taču nesekmīgi. 2014. gadā pirmās instances tiesa atteica izdošanu, pamatojot to ar veselības stāvokli. Austrijas prokuratūra šo lēmumu pārsūdzēja. Tomēr rudenī sūdzību atsauca. Līdz ar to stājās spēkā iepriekšējais spriedums Vaškeviču Latvijai neizdot.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aizdomas, ka Vladimirs Vaškevičs varētu nebūt pats godīgākais muitnieks uzvirmoja apjomīgā degvielas kontrabandas lietā 2008. gadā. Kontrabandistu sarunās figurēja augsta ranga VID amatpersona ar palamām Futbols, Sports un Stosteklis, kas spēja sakārtot lietas VID. Tomēr izmeklētājiem neizdevās savākt pierādījumus, ka tas varētu būt toreizējais VID Muitas kriminālpārvaldes šefs Vaškevičs.

Pirmā krimināllieta, kurā Vaškevičam uzrādīja apsūdzību, bija 2008. gadā par nepatiesu amatpersonas deklarāciju. KNAB atklāja, ka Vaškevičs ārvalstīs maksā ar kredītkarti, kas reģistrēta kādam ofšoram. Šos desmitu tūkstošu eiro tēriņus viņš nebija deklarējis. 2010. gadā lieta nonāca tiesā.

Aizdomās turētais līdz par 2011. gada 1. februārim turpināja ierēdņa gaitas Finanšu ministrijā. Taču tajā dienā viņa karjera aprāvās. KNAB Vaškeviču aizturēja aizdomās par 42 tūkstošu latu kukuļa došanu VID Muitas pārvaldes direktoram Tālim Kravalim, lai viņš pievērtu acis uz alkohola kontrabandas kravām un VID izbeigtu lietu pret Rīgas Brīvostā strādājošiem uzņēmumiem. Finanšu ministrijas ierēdnim Vaškevičam tobrīd vairs nebija pilnvaru iejaukties VID lietās. Pēc tam sekoja nākamais process par mēģinājumu ar starpnieka palīdzību Tāli Kravali pierunāt atteikties no liecināšanas. Solīta atlīdzība līdz pat trīs miljoniem eiro.

Neviena no šīm lietām nav iztiesāta. 2011. gada 28. martā Vaškevicu atbrīvoja no apcietinājuma pret 60 tūkstošu latu drošības naudu. Tiesa atļāva viņam īslaicīgi izbraukt uz Austriju veselības uzlabošanai. Viņš neatgriezās.

Divus gadus Latvijas tiesneši neļāva viņu arestēt un ticēja, ka Vaskevičs ir aizbraucis ārstēties un atgriezīsies. Apsūdzētais kā savu uzturēšanās vietu Austrijā bija deklarējis Žēlsirdīgo brāļu ordeņa slimnīcu Vīnē. Taču 2013. gada maijā raidījums “Nekā personīga” pārliecinājās, ka viņa tur nav.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikai 2014. gada janvārī Latvijas tiesa beidzot piekrita Vaškeviča apcietinājumam. Tas ļāva Austrijai nosūtīt Eiropas apcietinājuma orderi, lai Vladimiru Vaškeviču aiztur un nogādā uz Latviju. Taču Austrijas tiesa lēma citādāk.

2014. gada februārī Vaškevičs sākotnēji aizturēts, bet pēc tam atlaists sliktās veselības dēļ. Augustā tiesa pateica, ka Vaškeviču neizdos, jo viņam slikta veselība. Austrijas Ekonomikas un korupcijas prokuratūra šo lēmumu pārsūdzēja. Sūdzības izskatīšana ievilkās uz diviem gadiem.

Tikmēr visi trīs kriminālprocesi ir apturēti. Prokurori un tiesneši ik pa laikam sūta informācijas pieprasījumus uz Austriju, bet saņem vienu un to pašu atbildi. Veselības stāvoklis nepieļauj nekādas procesuālās darbības. Tāda atbilde saņemta arī kriminālprocesā par nepatieso amatpersonas deklarāciju.

Juris Stukāns, Rīgas apgabaltiesas tiesnesis
Mēs esam aizsūtījuši caur Latvijas Republikas Tieslietu ministrijas tiesiskās sadarbības departamentu tiesiskās palīdzības lūgumu, sniegt mums informāciju, tas ir – veikt ekspertīzi par Vaškeviča veselības stāvokli.

Un diemžēl Austrijas iestādes to nav izdarījušas.

2016. gada 13. jūnijā mēs esam saņēmuši no Austrijas prokuratūras prokurores atbildi, ka Vaškeviča veselības stāvoklis, kas ir pārbaudīts Centrālās korupcijas novēršanas un apkarošanas prokuratūras lietā, ir uzskatāms, ka ilgstoši procesuāli rīcības nespējīgs.

Tiesnesis sola, ka ik pa laikam sūtīs pieprasījumus uz Austriju, lai pārskata Vaškeviča spēju piedalīties tiesā. Process var ilgt mūžīgi, jo Latvijas likumi neparedz termiņu, cik ilgi tiesa var gaidīt apsūdzētā ierašanos. Lietu neizbeigs. Bez apsūdzētā klātbūtnes lietu varētu skatīt, ja būtu slēdziens, ka Vaškeviča veselība neuzlabosies. Taču tāda nav.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdz 2016. gada oktobrim Latvijas tiesībsargi cerēja, ka Austrijas apelācijas tiesa atcels lēmumu neizdot Vaškeviču. Taču tiesvedības nobeigums bija pārsteidzošs. Austrijas prokuratūra atsaukusi savu sūdzību, tāpēc stājies spēkā 2014. gada lēmums viņu neizdot veselības stāvokļa dēļ.

Jeļena Kvjatkovska, Vladimira Vaškeviča advokāte

Šobrīd viņam nav nekādu drošības līdzekļu. 2016. gada oktobrī Austrijas prokuratūra ir nolēmusi atsaukt iesniegto apelācijas sūdzību par to tiesas lēmumu, ar kuru bija atteikts viņu izdot Latvijai pēc Eiropas apcietinājuma ordera. Līdz ar ko šis lēmums ir stājies spēkā, un šobrīd vairāk nekādu procesu saistībā ar viņa izdošanu nenotiek.

– Nekā personīga: Vai Jums ir zināmi iemesli, kāpēc prokuratūra atsauca Austrijā?

Faktiski ir jāskatās, protams, arī uz to, kāpēc tika pieņemts lēmums par neizdošanu. Sakarā ar Austrijas tiesas pieprasījumu divas reizes tika veikta tiesu medicīnas ekspertīze, kuras rezultātā bija atzīts, ka sakarā ar tiem notikumiem, kas notika ar Vaškeviča kungu šeit, Latvijā, sākot no viņa slepkavības mēģinājuma, pēc tam aizturēšana, arī visā tā nomelnošanas kampaņa, kas bija diezgan plaši mūsu medijos. Tātad sakarā ar visiem tiem notikumiem, viņa veselības stāvoklis neļauj viņu piespiedu kārtā izdot Latvijai, jo Latvijā viņa veselībai un dzīvībai, iespējams, draud briesmas.

Tas nozīmē, ka Vaškevičs brīvi var dzīvoties par Austriju, taču izbraukt uz citām valstīm viņam ir bīstami. Viņu atkal var aizturēt, un tiesāšanās par izdošanu būs jāsāk no sākuma. Dzīvojot Austrijā, Vaškeviča pasei nesen ir beidzies derīguma termiņš. Pasi viņš var saņemt Latvijā. Taču te viņu apcietinātu. Otrs variants ir vērsties vēstniecībā.

Guna Japiņa, ĀM Konsulārā departamenta direktore
Ir iespēja arī nedodoties uz Latviju saņemt personas apliecinošu dokumentu, Latvijas pilsoņa nepilsoņa pasi vai ID. Parasti šim nolūkam ir jādodas uz vēstniecību. Jādodas uz vēstniecību absolūtā vairākumā gadījumu, vairāku apsvērumu dēļ. Pirmais jau tādēļ, lai pārliecinātos par personas identitāti, un otrs – lai būtu iespējams saskaņā ar visiem tehniskajiem nosacījumiem paņemt pirkstu nospiedumus, veikt digitālo fotogrāfiju veikt paraksta nodošanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai saņemtu pasi, Vladimiram Vaškevičam ir jāuzkāpj uz Latvijas zemes. Tajā brīdī viņu vairs nesargās Austrijas tiesas sniegtā imunitāte. Tas, vai Latvijas tiesībsargi izmantos šo mirkli parādīs, vai Latvijas valsts vispār grib un spēj Vaškeviču nosēdināt uz tiesas sola.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm