ASV prezidenta vēlēšanās noslēgušās, bet to vietā nākušas varas pārņemšanas problēmas

Balsu pārskaitīšana, rezultātu apstrīdēšana un sazvērestību teorijas no visaugstākā līmeņa politiķa – ASV prezidenta vēlēšanas nebeigsies līdz ar uzvarētāja pasludināšanu.

2020. gada 8. novembrī 20:43

Vēlēšanas noslēgušās, bet to vietā nākušas varas pārņemšanas problēmas, jo Donalds Tramps nemāk zaudēt. Jo sevišķi tāpēc, ka zaudējums nāca lēnām un Tramps ir bijis spiests to vērot visas nedēļas garumā. Ātro risinājumu speciālistam tas ir smagi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau neilgi pēc iecirkņu slēgšanas Tramps paziņoja, ka uzvarējis. Tobrīd tikai sākās skaitīšana Džordžijā, Mičiganā, Viskonsīnā un Pensilvānijā, un nebija nekādu iespēju noteikt, kurš būs uzvarētājs. Trampu tas nekavēja paziņot par uzvaru izšķirošajos štatos un ka tālāk skaitīt nav vajadzīgs.

“Ir skaidrs, ka mēs uzvarējām Džordžijā. Mēs esam 2,5% priekšā, tas ir 10017 tūkstoši balsu un palikuši tikai 7% saskaitīt, viņiem nav variantu mūs noķert. Daudz svarīgāk, ka mēs uzvarējām Pensilvānijā ar milzīgu pārsvaru. Mēs esam 600 000 balsu priekšā viņiem. Viņi nav pat tuvumā,” teica bijušais ASV prezidents Tramps.

Tieši Džordžijā, Mičiganā, Ziemeļkarolīnā, Pensilvānijā- izvērtās lielākā cīņa. Pēc ātri saskaitītajām vēlēšanu dienas balsīm sākās pa pastu iesūtīto balsu skaitīšana. Tā nebija Trampam par labu.

“Tā ir vēlētāju krāpšana, tas ir apkaunojoši amerikāņu tautai, mēs bijām gatavi uzvarēt, patiesībā mēs arī uzvarējām. Tagad mums jānosargā vēlēšanas šīs nācijas labā. Tā ir tautas krāpšana. Mēs uzvarējām godīgā cīņā. Tāpēc mēs vērsīsimies ASV augstākajā tiesā, lai apturētu skaitīšanu. Mēs negribam, lai viņi atrod kādas paslēptas balsis un pieskaita tās 4:00 no rīta,” teica bijušais ASV prezidents Tramps.

Trampa īsā vēlēšanu nakts uzruna koncentrētā formā vēlreiz spilgti atklāja pēdējo četru gadu lielākās problēmas- nespēju pieņemt realitāti, vēlamā par esošā uzdošanu un savu interešu nostādīšanu pār valsts interesēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau priekšvēlēšanu kampaņas laikā Tramps apšaubīja balsošanu pa pastu. Lielākoties tā balso amerikāņi, kas baidās saslimt ar koronavīrusu. Tramps ir vīrusa noliedzējs, Džo Baidens- piesardzības un masku valkāšanas pusē, tāpēc loģiski, ka pasta balsojums bija Baidenam par labu.

Tramps uzstāja, ka jāpārtrauc skaitīt balsis, kas pienākušas pēc iecirkņu slēgšanas. Viņa juristi iesniedza prasības tajos štatos, kur Trampam negāja labi. Tās noraidīja un Tramps bija spiests skatīties, kā viņa pārsvars sarūk un sarūk – Mičigana un Minesota iekrāsojās zilas trešdienā, bet  Džordžija un Pensilvānija kļuva par Trampa neveiksmes atslēgu.

Baidens nav prezidents, ko Amerika grib, bet viņš ir prezidents, ko 2020.gadā Amerikai izmisīgi vajag- šī Ņūhempšīras arodbiedrību līdera teiktā frāze precīzi raksturo šo vēlēšanu būtību.

“Draugi! Esmu drošs, mēs uzvarēsim. Bet tā nebūs tikai mana vai jūsu uzvara. Tā būs amerikāņu uzvara, demokrātijas uzvara. Un vairs nebūs sarkanās valstis vai zilās valstis. Būs Amerikas Savienotās valstis,” norādīja ASV prezidenta kandidāts Džo Baidens.

Priekšvēlēšanu laikā Baidens pamatā runāja par Trampu. Kampaņas galvenais vēstījums bija- “jūs jau mani pazīstat”. Viņš pieminēja savas dzīves traģēdijas- pirmo sievu un meitiņu, kas gāja bojā autoavārijā, dēlu, kurš mira no smadzeņu vēža.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Baidena politiskais piedāvājums ir- nebūt kā Trampam.

Redzot kā otrais termiņš izslīd no rokām, Tramps atkal un atkal pieprasīja beigt skaitīt balsis. Viņš to nemitīgi atkārtoja sociālajā tīklā “Twiter”. Kopš vēlēšanu dienas 38% no 29 Trampa ierakstiem tika atzīmēti kā maldinoši vai melīgi.

Trampa paziņojums: “Ja jūs skaitāt likumīgās balsis- es esmu uzvarējis. Ja skaitāt nelegālās-viņi var mēģināt nozagt vēlēšanas. Ja mēs skaitām balsis, kas ienāca vēlāk, viņi izskatās stiprāki. Bet es jau teicu, ka uzvarēju vairākos būtiskos štatos – Floridā, Aiovā, Indianā, Ohaio un vēl citos, kas ir vēsturisks notikums.”

Pēc divu dienu klusēšanas uzrunā no Baltā nama preses telpas prezidents paziņoja, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti. Viņš uzskata, ka uzvarējis ar rekordlielu pārsvaru, ja skaita “likumīgās” balsis- tās ir tās, kas atdotas par Trampu līdz iecirkņu slēgšanai. Demokrāti ir viltojuši balsis par Baidenu- tā paziņoja prezidents.

Tie ir ļoti nopietni paziņojumi, kas apšauba pašus demokrātijas pamatus. Prezidents Tramps tiem nesniedza nevienu pierādījumu. Televīzijas kanāli CBC, NBC, ABC, MSNBC runu kā melīgu nepārraidīja līdz galam. CNN un Fox News pēc Trampa uzstāšanās asi kritizēja prezidentu par melošanu un demokrātijas graušanu.

Varas nodošana nenotiks mierīgi. Tramps nemāk zaudēt. Viņš apstrīdēs vēlēšanu likumību un pieprasīs balsu pārskaitīšanu. Bet ar to nebeigsies.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ielās izgājuši amerikāņi, daļa protestē pret basu skaitīšanu, citi pret neskaitīšanu. Pēc Trampa paziņojuma no Baltā nama preses telpas par nozagto uzvaru, telekanāls CNN pie dažiem balsu skaitīšanas punktiem izšķirošajos štatos pamanīja cilvēkus ar ieročiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm