AS pieprasa JV garantijas, ka ASV sankciju sarakstā esošais Lembergs neietekmēs potenciālās valdības darbu

27. augustā 19:52

Kā bija sagaidāms, Valsts prezidents šonedēļ valdības sastādīšanu uzticēja premjera kandidātei Evikai Siliņai no Jaunās Vienotības. Koalīcijas izveidei laika ir maz, jo oktobrī Saeima grib skatīt nākamā gada budžetu un nepieļaut pērnā gada scenāriju, kad ieilgušo valdības veidošanas sarunu dēļ, bija jāpieņem  tehniskais budžets. Taču, vai izdosies vienoties par būtiski kvalitatīvāku koalīcijas sastāvu, vairāk stāsta “Nekā personīga”.

Citējot Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču, neviens nav tik naivs, lai ticētu, ka ir iespējams izveidot piecu partiju koalīciju no Saeimā ievēlētajiem spēkiem, vispirms jau  partiju  ideoloģisko atšķirību dēļ. Taču tas, vai  nākamo valdību stutēs mazliet virs 50 balsīm  Saeimā vai  vairāk,  lielā mērā ir arī atkarīgs, kādas garantijas Jaunā vienotība spēs dot, ka varas lēmumus caur ZZS neietekmēs ASV sankciju sarakstā esošais Aivars Lembergs.

Evika Siliņa
Premjera amata kandidāte, labklājības ministre (Jaunā Vienotība)

“Es esmu gatava sākt ar kolēģiem runāt no “baltas lapas”.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Edvards Smiltēns
Saeimas priekšsēdētājs (Apvienotais saraksts)

“Varētu būt scenārijs, ka  šīs sarunas sākas no “baltas lapas”.”

Andris Šuvajevs
Saeimas deputāts (Progresīvie)

“Lēmumiem attiecībā uz prioritātēm ir jāsākās no “baltas lapas”.”

“Jaunās Vienotības”  partneru atteikšanās no ministru rokādēm bija tikai  iegansts Krišjāņa Kariņa valdības krišanai. Koalīcija sašūpojās  jau krietni agrāk, kad “Jaunās Vienotības” virzīto  Edgaru Rinkēviču par Valsts prezidentu ievēlēja ar opozīcijas  – ZZS un “Progresīvo” – balsīm.

Politiķi tagad uzsver, ka  sarunas par koalīcijas modeli jāsāk no nulles vai “baltas lapas”. Tomēr nākamās koalīcijas kodolu, kas jau ir iezīmējies, nevar vērtēt citādāk, kā samaksu par balsojumu, kas  nodrošināja Rinkēvičam ceļu uz Rīgas pili.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Progresīvo” un “Jaunās Vienotības” tuvināšanos gan aizēnojuši šīs vasaras notikumi Rīgas domē. ” Jauno Vienotību” vaino  naudas izsaimniekošanā un nepamatoti sadārdzinātos ielu remontos. Neoficiāli zināms, ka  Progresīvie veicinājuši izmeklēšanas sākšanu par šo Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā.  Augusta vidū “Progresīvie” nepievienojās  “Jaunās Vienotības” mēra Viļņa Ķirša  koalīcijai galvaspilsētā, un turpmāk Rīgā darbosies  opozīcijā.

Mārtiņš Kossovičs
Partijas “Progresīvie” Rīgas domes frakcijas vadītājs (17.08.2023)

“Rīdzinieki turpināja un turpina pārmaksāt par asfaltēšanas darbiem.

Ilgstoši Vilnim Ķirsim tika norādīts, ka galvenais Rīgas asfaltēšanas darbu sniedzējs ir negodprātīgs uzņēmums. Konkurences padome  AS “Ceļu pārvalde” ir sodījusi  par tā saukto karteļa izveidošanu un CP ir parādā valstij vairākus miljonus eiro. Nekas no šī iepriekš nav atturējis Vilni Ķirsi sadarboties ar Ceļu pārvaldi. Ar prātu to nevar izskaidrot, kāpēc tas notiek, ja vien tur nedarbojas kādas “maģiskas saites”.”

Evika Siliņa
Premjera amata kandidāte, labklājības ministre (Jaunā Vienotība)

“Es negribu komentēt šo, kas notika Rīgas domē. To, lai komentē paši Progresīvie un Rīgas domes deputāti. Bet šobrīd man nav tādas sajūtas, ka viņi nevarētu iekļauties valdības darbā.”

Kaspars Briškens
Partijas “Progresīvie” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs

“Diemžēl šo te trīs gadu sadarbības laikā radās zināmas domstarpības. Politikā es domāju tā ir pietiekami ierasta prakse, mēs centāmies šo te koalīciju saglabāt, bet es nedomāju, ka tas kaut kādā veidā ietekmē noskaņojumu, ar kādu mēs ar kolēģiem jau nacionālā līmenī ar Jauno vienotību diskutējam par valsts prioritātēm.”

2019. gadā ASV sankciju sarakstā iekļautais Aivars Lembergs bija iemesls, kāpēc ZZS tika atstāts ārpus valdības, kaut šis politiskais spēks ieguva otru lielāko vēlētāju atbalstu rudenī notikušajās Saeimas vēlēšanās. Jaunā Vienotība uzstāja, ka neiesaistīs ZZS valdībā, kamēr tā nepierādīs, ka  Lembergam vairs nav ietekmes šajā politiskajā spēkā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uzreiz pēc Edgara Rinkēviča ievēlēšanas Valsts prezidenta amatā viens no pieredzējušākajiem ZZS politiķiem Saeimā ” Nekā personīga” sacīja, ka ZZS no Lemberga negrasās norobežoties.

Augusts Brigmanis
Saeimas deputāts (ZZS)

“ZZS no Lemberga nekad nav norobežojusies un nerobežosies. Mēs esam slēguši līgumu ar partiju “Latvijai un Ventspilij” šis līgums ir spēkā. Kā uz to reaģē un skatās šeit partneri Saeimā – plašā mērogā, ne tikai koalīcijā- nu, tā ir viņu izvēle. Viņiem jāizlemj.”

Latvijas Radio, atsaucoties uz kādu medijam adresētu vēstuli, ziņo, ka Lembergs aizvien vēl parakstās kā ZZS premjera amata kandidāts. Saeimas ZZS frakcijas vadītājs Viktors Valainis nekādus riskus Lemberga dēļ nesaskata, jo lēmumus pieņemot ZZS  valde un frakcija. Lembergs nav valdē, bet no Lemberga vadītās partijas Saeimā darbojas  2 deputāti (Daudze, Vucāns), kuru balsis izšķīra Rinkēviča ievēlēšanu  Valsts prezidenta amatā.

Viktors Valainis
ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs

“Mēs esam vienojušies ar Jauno vienotību, ka politikas veidošanas procesā piedalās tikai vēlētas amatpersonas , un mēs šo principu pieturamies, mēs to esam akceptējuši. Mēs arī esam maksimāli atklāti, lai visi var redzēt, kādā veidā mēs pieņemam lēmumus.”

“Jaunās Vienotības” premjera kandidāte sola nepieļaut, ka valdības un Saeimas darbu ietekmē personas, kas nav ievēlētas Saeimā, nostiprinot to arī koalīcijas līgumā. Evika Siliņa arī uzskata, ka  valsts finansējums  mazinājis  konkrētu personu spēju ietekmēt lēmumu pieņemšanu partijās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Evika Siliņa
Premjera amata kandidāte, labklājības ministre (JV)

“Tā situācija strauji mainās, un Lemberga kungam varētu  arī  nebūt tik liela ietekme šajā finansēšanā. (NP: Bet jūs neesat saviem vēlētajiem parādā izstāstīt, kā jūs ZZS prasīsiet norobežoties no Lemberga?) Es domāju, ka tas ko es jums klāstu, tas arī būs. Bet , ja es manīšu, ka kaut kāda [Lemberga] ietekme notiek, skaidrs, ka būs jārīkojas. Mēs nevarēsim nereaģēt, tas ir skaidrs.”

Par Aivara Lemberga ietekmes atjaunošanos tomēr uztraucas Apvienotā saraksta politiķi. Nekā personīga jau stāstīja, ka  pirms Valsts prezidenta vēlēšanām pavasarī Saeimas spīkers Edvards Smiltēns  ASV vēstnieku brīdinājis, ka Valsts pirmo personu plānojot ievēlēt ar ZZS atbalstu, un ka tas ir bīstami.

Kādreizējais ZZS biedrs Māris Kučinskis atceras laikus, kad viens zvans no Ventspils varēja mainīt partijas kursu. Nedrīkstor pieļaut, ka atkārtojas tas, kas notika manas valdības laikā, vaļsirdīgs ir kādreizējais premjerministrs Kučinskis.

Māris Kučinskis
Iekšlietu ministrs (AS)

“Ir pilnīgi skaidrs, ka ZZS nekādu norobežošanos [no Lemberga] neizdarīs.

Viņi tāpat ir pateicīgi Aivaram Lembergam par vēlēšanu rezultātiem. Vai tā strādājot netiek apdraudēti drošības jautājumi, kā to plāno izdarīt [kāds būs lēmumu pieņemšanas process] un Ir  jāparāda, kuras būs tās šaurās vietas, kuras bija arī manā valdībā Un kā to panāks? No tā būs saprotams, kāds būs mūsu frakcijas atbalsts [Siliņas topošajai valdībai].

Edvards Smiltēns
Saeimas priekšsēdētājs (AS)

Tas ko varbūt baidās saukt vārdā – nacionālā drošība ir absolūta prioritāte, un jebkuras šaubas, kas tiek iesētas saistībā ar nacionālo drošību un tās apdraudējumu šobrīd nav pieļaujams! Ja Jaunā vienotība un arī Valsts prezidents izvērtējot visu informāciju, kas ir pieejama, izvērtējot visus riskus var pateikt, ka šajā nekādu risku nav, tad par to var runāt. Vai Lemberga kungs ir faktors, kas ir jāņem vērā, vai viņa nav?”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Edgars Rinkēvičs
Valsts prezidents

“Par valsts drošību es varbūt nerunātu tādā kontekstā. Ir ASV sankcijas, kas ir noteiktas 2019. gadā, tās ir noteicis viens no mūsu būtiskākajiem sabiedrotajiem. Un joprojām notiek tiesvedība. Es varbūt skatītos no šāda viedokļa.Tieša riska vai apdraudējumu tādā klasiskā izpratnē, tas nav tas jautājums, ko mēs NDP būtu skatījuši. [Ne tagad, ne arī tad, kad es vēl ieņēmu ārlietu ministra posteni]. Bet, ko gan es gribētu teikt, ka viens no pamatprincipiem, par ko mēs esam runājuši,  tas ir  princips, ka lēmumu pieņemšana  gan valdībā, gan Saeimā, gan koalīcijas padomēs, gan citur, bet princips,ka piedalās vēlētas personas vai Saeimas ieceltas personas – tas ir būtisks. Tas tikpat labi attiecas kā uz Jauno vienotību, tā arī arī uz visiem pārējiem potenciālajiem koalīcijas partneriem, ja valdībā atradīsies ZZS.”

Nacionālā apvienība Lemberga tuvumā jaunajai koalīcijai redz reputācijas riskus. Taču viņu galvenā problēma ir partija “Progresīvie”. Citiem vārdiem, ja jaunajā valdībā darbosies “Progresīvie”, Nacionāļi paliek opozīcijā.

Jānis Dombrava
Saeimas deputāts, NDK vadītājs (NA)

“Mēs faktiski neredzētu, ka NA būtu jāatbalsta to vairākumu, kas izveidojās pēc Valsts prezidenta vēlēšanām. Tā ir JV, ZZS, Progresīvie. Tā ir pietiekami skaidra pozīcija, ko NA ir paudusi, un galvenais izšķirošais ir šīs ideoloģiskās atšķirības, kas mūs arī šķir no Progresīvo frakcijas.”

Jaunā Vienotība, ZZS un Progresīvie kopā ar Apvienoto sarakstu nodrošinātu Siliņas vadītājai valdībai ievērojamu atbalstu Saeimā (67 balsis).

Ja Siliņas piedāvājums Apvienoto sarakstu neapmierinās, koalīcijai paliek vien 52 deputātu balsis. Deputāts Oļegs Burovs, kurš šovasar atstāja Šlesera vadīto frakciju, iespējams, arī varētu atbalstīt šādu koalīcijas modeli. “Nekā personīga” neoficiāli zināms, ka ZZS notiek sarunas par sadarbību ar Burova vadīto “Gods kalpot Rīgai” uz nākamajām vēlēšanām galvaspilsētā. Burovs nesteidz to apstiprināt, taču atzīst, ka sarunas notiek ar vairākām partijām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Oļegs Burovs
Saeimas deputāts, “Gods kalpot Rīgai!” valdes priekšsēdētājs

“(NP: Vai šobrīd jau notiek sarunas par iespējamo sadarbības līgumu ar ZZS?)

Mēs runājam ar ZZS, arī ar citām partijām, varu pateikt, jā – par situāciju 2025. gadā Rīgas vēlēšanu kontekstā mēs runājam kā ar ZZS, tā ar citām partijām. Par atbalstu jaunajai (valdības) koalīcijai neviens nerunā, jo tas ir saprotams, jo neviens nezina, kādi būs šīs koalīcijas dalībnieki. Var mani saukt par “53”, bet neviens nezina, cik būs partijas, kuras atbalstīs jauno koalīciju.”

Kopš “Jaunās Vienotības” kandidātu Valsts prezidenta amatā ievēlēja ar opozīcijas balsīm, pagājuši vairāk nekā 2 mēneši. Un  kaut maija pēdējā dienā bija skaidrs, ka līdzšinējā koalīcija ir izirusi,  visu vasaru valdība nemeklēja risinājumus  sabiedrībai būtiskos jautājumos, kā nepamatoti augstās pārtikas cenas un milzīgais “Sadales tīkls” tarifu paaugstinājums, kas nesakrīt ar valdībai iesniegto prognozi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm