Ar Covid‑19 miris agrākais “Gazprom” pārstāvniecības Latvijā vadītājs Roldugins

Kāds no “Nekā Personīga” skatītājiem pamanījis, ka pirms nepilnām divām nedēļām Rīgas lidostā bija uz dažām stundām nosēdies kāds īpašs lidaparāts. Tā bija Krievijas ārkārtējo situāciju ministrijas par “lidojošo hospitāli” dēvētā “Sukhoi SuperJet” tipa lidmašīna. Kā noskaidrojām – tā bija atlidojusi glābt kāda Krievijā ietekmīga cilvēka radinieku. Viņš vēl nesen Rīgā vadīja “Gazprom” filiāli.

2020. gada 15. novembrī 19:45

Krievijas ārkārtējo situāciju ministrijas īpašās lidojošās slimnīcas izmantotas glābjot cilvēkus, kuri cietuši lielās katastrofās, dabas stihijās vai, piemēram, transportēti smagi slimi pacienti. Nesen avioparku papildināja ar jaunām “Sukhoi SuperJet” tipa lidmašīnām. Tām operatīvi iespējams piemērot dažādām medicīniskām manipulācijām nepieciešamo aprīkojumu. Covid-19 laikā tās kā izrādās sākts izmantot, lai daži izredzētie spētu nokļūt vietās, kur iespējams saņemt pašu labāko veselības aprūpi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

3.novembrī viena no lidmašīnām ar borta numuru RA-89066 tika pamanīta lidlaukā Krievijas pilsētā Brjanskā. Portālā “Flight radar” iespējams izsekot, ka lidmašīna atlidojusi no Maskavas un pēc kāda laika tur arī atgriezās. Vietējiem medijiem dienesti informāciju par iespējams kādu prominentu pacientu atteicās sniegt, jo tāda esot bijusi pavēle no Maskavas. Pēc vairākām dienām noskaidrojās, ka uz borta bija agrākais Brjanskas apgabala gubernatora vietnieks tagad par pierobežas būvobjektiem atbildīgā valsts uzņēmuma “Рос-гран-строй” vietējais vadītājs Anatolijs Terebunovs. Viņš inficējies ar Covid-19, stāvoklis smags un tāpēc amatpersona pieslēgts elpināšanas iekārtām un kopā ar sievu pārvests uz Maskavu.

Bet dienu pirms transportēt Brjanskas agrāko vicegubernatoru, šī pati lidmašīna bija atlidojusi uz Rīgas lidostu. Kā liecina avioreģistros pieejamās ziņas, tā Latvijas teritorijā uzturējusies vairākas stundas.

Kā izdevās noskaidrot “Nekā Personīga”, lidojošais hospitālis bija atsūtīts, lai uz Krieviju transportētu Jevgēņiju Rolduginu. Mediji par viņu plašāk uzzināja, kad 2009.gadā Krievijas gāzes koncerns “Gazprom” Rīgā kā pirmajā Eiropas valstī atvēra savu pārstāvniecību. Par tās vadītāju iecēla Rolduginu. Pat žurnālisti Maskavā bija pārsteigti – lai arī Rīgā nolīgti seši darbinieki, “Gazprom” par trīs miljoniem dolāru Mežaparkā Sudrabu Edžus ielā 1 pārstāvniecībai nopirka trīsstāvīgu māju.

Roldugins pirms tam bija ilggadējs “Latvijas gāzes” darbinieks. Bet padomju laikos Latvijas PSR VDK strādājis nodaļā, kas pretdarbojas ārvalstu specdienestu interesei par padomju iekšlietu struktūrām. Pirms tam mācījies PSRS Valsts drošības komitejas institūtā – kā ziņo mediji – bijis Vladimira Putina draugs un kursabiedrs.

Kā pirms četriem gadiem atklāja Panamas ofšoru dokumentu noplūde – viņa brālis slavens čellists Sergejs Roldugins, Vladimira Putina vecākās meitas Marijas krusttēvs, ir īpašnieks vairākiem ofšoriem, kam lielas Krievijas kompānijas skaitīja simtiem miljonu eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Piemēram, starptautiskā žurnālistu izmeklēšana atklāja kā čellistam uz īsu brīdi izdevās iegādāties akciju sabiedrības “Bank Rossiya” akcijas par 6 dolāriem un 50 centiem gabalā. Divas dienas vēlāk tās pārdotas kādam nezināmam investoram 32 reizes dārgāk. Bet no ofšora akcijas atpirka “Gazprom”, samaksājot jau 169 reizes dārgāk. Līdz gāzes koncerns vērtspapīrus pārdeva tālāk, bet jau tikai par puscenu. Putins teica – Roldugins tikai strādājis kādā valsts kompānijā. Un visu savu naudu iztērējis pērkot mūzikas instrumentus. Pārējais esot muļķības.

Iespējams, ciešās attiecības ar Kremli pirms gada no darba “Gazprom” pārstāvniecībā Rīgā aizgājušajam Jevgeņijam Rolduginam nodrošināja īpašu aprūpi, kad tā bija nepieciešama. Pareizāk sakot, kā “Nekā Personīga” apstiprināja “Latvijas gāzes” vadītājs Aigars Kalvītis – palīdzība no Maskavas tika atsūtīta. Bet par vēlu.

Aigars Kalvītis

Aigars Kalvītis
A/s “Latvijas gāze” Valdes priekšsēdētājs

“Jā, viņš ir bijušais “Latvijas gāzes” darbinieks. Desmit gadus nostrādāja. Bet tas jau bija senākos laikos. (NP: Viņa dēļ tā kā ir Krievijas speciālā lidmašīna sūtīta uz Latviju. Tāpēc, ka viņam ir bijušas veselības problēmas.) Nu, viņš nomira. Viņu apglabāja trešdien. Jā, viņš nomira. Ar Covid. Neko vairāk es jums nemācēšu pateikt, Tas, ka lidmašīna sūtīta. Nu, iespējams. Viņam jau ir ļoti augstu stāvošs draugs Sanktpēterburgā. Konservatorijā rektors. Nu, ne tikai.”

Juris Savickis

Juris Savickis
A/s “Latvijas gāze” Padomes priekšsēdētāja vietnieks

“(NP: Tas, ka viņam uz Latviju atsūtīja speciālu medicīnisko lidmašīnu. Tas ir tāds parasts gadījums, vai šādas lidojošās slimnīcas sūta cilvēkiem, kuri tomēr ir tādi diezgan ietekmīgi?) Pirmkārt, es par to neko nezinu, ka ir te sūtīts. Es domāju drīzāk – kā dzīvē parasti notiek – ir personīgie kontakti. Katram no mums ir kādi personiski draugi, radinieki. (NP: Vienam vairāk un vienam mazāk.) Nu jā. Vienam vairāk vienam mazāk. Tieši tā pat kā būs ar špricēm un vakcīnām. Sapotēs jūs tad, kad jūs jau būsit miris. Bet citam uzreiz iedos. Nu, ko darīt.”

“Gazprom” pārstāvniecību šobrīd vada agrākais Roldugina vietnieks Pāvels Ļitvinovs. Iepriekš esam stāstījuši, ka Ļitvinovs kādā iekšējā pārstāvniecības sarakstē ar priekšniecību Maskavā sūdzējies, ka “Gazprom” Latvijā “visu laiku esot jāstrādā nedraudzīgā vidē un jāatrodas nemitīgā likumsargu uzraudzībā.” Neoficiālas ziņas liecina, ka, iespējams, tuvāko gadu laikā “Gazprom” varētu apsvērt plānu par pārstāvniecības Rīgā slēgšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm