Saturs turpinās pēc reklāmas

NATO sanāksme Rīgā: ASV apliecina gatavību stiprināt Baltijas reģiona drošību

Daudz prominentu viesu šajās dienās Rīgā – Latvijā sabraukuši NATO dalībvalstu ārlietu ministri. Divās dienās alianses darba kārtība plaša: Krievijas militārās aktivitātes Ukrainas pierobežā un, protams, arī Baltkrievijas īstenotais hibrīdkarš uz Eiropas Savienības (ES) un NATO ārējām robežām. Rīcības plāns tieši šāda veida uzbrukuma gadījumā NATO dokumentos līdz šim nav bijis.

2021. gada 30. novembrī 19:45

NATO ārlietu ministru sanāksmē otrdien bija fokuss uz Krievijas militāro spēku koncentrēšanu Ukrainas pierobežā. Apspriesti dažādi scenāriji, tostarp iespēja, ka gaidāms uzbrukums Ukrainai. Alianses ārlietu ministriem Krievijas “smagā metāla diplomātija” rada ļoti lielu satraukumu. NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs sēdes atklātajā daļā norādīja, ka alianse aicina Krieviju nekavējoties mazināt spriedzi Ukrainas tuvumā. Tika arī norādīts, ka jebkura agresija pret Ukrainu Krievijai maksās dārgi. Tāpat alianse paziņojusi, ka Krievijai nav nekādu tiesību bremzēt Ukrainas vēlmi tuvināties NATO un Eiropas Savienībai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Lasi vēl – NATO ģenerālsekretārs apliecina, ka nepieciešamības gadījumā uz Latviju īsā laikā var nosūtīt vairāk nekā 40 000 karavīru

Pirms lielās sanāksmes, kurā piedalās visu alianses dalībvalstu pārstāvji, Latvijas amatpersonām bija arī atsevišķas tikšanās ar NATO spēcīgākās dalībvalsts ASV valsts sekretāru Entoniju Blinkenu, kurš, ierodoties Latvijā, uzteica mūsu valsts ieguldījumu kopējā sabiedroto drošības un aizsardzības stiprināšanā. Vienlaikus Blinkens uzsvēra, ka visa NATO alianse saskaras ar vēl nebijušiem izaicinājumiem un brīvība un neatkarība nav pašsaprotamas vērtības.

“Tūkstošiem drošsirdīgu latviešu savulaik mira cīnoties par savas valsts neatkarību. Šie cilvēki cīnījās par brīvību un labklājību. Mēs bieži vien šos vārdus brīvi lietojam, bet šodien redzam šos izaicinājumus nopietnos veidos no autokrātisko valdību puses, kas mēģina izjaukt starptautisko kārtību. Bet arī šodien mūsu tautas stāv plecu pie pleca,” pauda Blinkens.

Ārlietu ministrijā apspriesta drošības situācija Baltijas reģionā gan kontekstā ar Baltkrievijas režīma organizēto hibrīdkaru, gan arī draudi, ko rada Krievijas militārās aktivitātes Ukrainas pierobežā.

“Mēs esam pateicīgi ASV par to ieguldījumu mūsu reģionā un Latvijas aizsardzības veicināšanā gan praktiski, gan politiski arī par Lukašenko režīma organizēto hibrīdkaru Latvijas, Lietuvas un Polijas robežām, tās ir arī ES un NATO robežas atbalsts no ASV šī hibrīduzbrukuma atvairīšanā,” norādīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Saturs turpinās pēc reklāmas

ASV valsts sekretārs otrdien viesojās arī Rīgas pilī. Reaģējot uz arvien pieaugošajiem draudiem, Valsts prezidents Egils Levits Amerikas kolēģi aicināja stiprināt ASV klātbūtni Baltijas reģionā. Tikmēr Blinkens, vaicāts, vai ASV pie esošajiem drošības apdraudējumiem, varētu apsvērt savu spēku palielināšanu Latvijā un visā Baltijas reģionā, norādīja, ka ASV rūpīgi sekojot līdzi situācijai Baltijas reģionā. Viņš piebilda, ka ASV atbalsta mūsu reģiona drošību un NATO 5. pantu.

“Es domāju, ka jūs zināt, ka prezidents Baidens ir apņēmies pildīt savas saistības, kas attiecas uz NATO, arī uz Baltijas valstīm. Mēs to esam pierādījuši ne tikai retoriski, bet arī praktiski. Mēs piedalāmies Baltijas valstu drošības nodrošināšanā. Mēs rūpīgi sekojam līdzi tam, kas notiek uz mūsu ārējām robežām un arī Krievijas darbībām Ukrainas pierobežā, un, protams, mēs būsim gatavi darīt visu, lai turpinātu iesaistīties jūsu reģiona sargāšanā,” vērš uzmanību Blinkens.

Amatpersonas bija vienisprātis, ka Krievijas militāro spēku koncentrēšana Ukrainas pierobežā un signāli par iespējamu militāru uzbrukumu Ukrainai ir satraucoši – gan Blinkens, gan Rinkēvičs pauda – ja Krievija eskalēs situāciju un mēģinās atkārtot 2014. gada scenāriju, atbildei gan no NATO, gan Eiropas Savienības būs tūlītēja.

“Šeit mēs esam vienisprātis, ka Krievijas bruņoto spēku mobilizācija, kustības, ko redzam, ir satraucoša gan NATO, gan ES stingri jāreaģē un jāsūta signāls, ka Ukrainas suverenitātes apdraudēšana tiek attiecīgi atvairīta ar politiskiem un ekonomiskiem līdzekļiem, kādi ir mūsu rīcībā,” teic Rinkēvičs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas