Nārstojošos lašus Salacā uzskaita mākslīgais intelekts

Latvijas lielākajā lašupē Salacā ir izveidots lašu fotosalons. Tā jokojot skaidro zivju pētnieki. Viņi ar mākslīgā intelekta palīdzību sola saskaitīt ikvienu lasi un taimiņu, kas dodas nārstot, vēsta TV3 raidījums “900 sekundes”.

Salacā netālu pirms ietekas jūrā ar vietējo makšķernieku spēkiem ir izveidota koka sēta.

Ejot pa laipām, redzams, ka aizšķērsota visa upe. Tas izdarīts ar nolūku. Starp vertikālajiem mietiņiem ir atstāta neliela atstarpe, nelielām zivīm izpeldēt cauri nav problēmu. Taču lielākajām zivīm, attiecīgi lašiem un taimiņiem, ir jāmeklē tā vienīgā vieta, kur ir atstāta pietiekami liela eja.

“Bior” pētnieks Jānis Bajinskis norāda uz upes vidū ievietoto kasti. Tā ir vienīgā lielā eja, kur laši un taimiņi var tikt augstāk pret straumi. Ejot cauri, zivis tiek fotografētas un uzmērītas, noteikts arī dzimums.

“Šī ir tā iespēja saprast, cik uz nārstu ierodas lielās zivis. Salaca ir populārākā Latvijas makšķernieku lašupe, tāpēc ir kritiski svarīgi saprast, zināt, cik daudz ir tās lielās zivis. Cik daudz drīkstam ļaut ķert, lai populācija būtu stabilā, drošā stāvoklī, un laši saglabātos,” skaidro “Bior” zivju resursu pētījuma departamenta vadītājs Didzis Ustups.

Turpat pie Salacā uzbūvētās lašu sētas, krastā atrodas jaudīgs mākslīgā intelekta dators. Tas veic lielo zivju filmēšanu, fotografēšanu, atpazīšanu. Pētnieks norāda, ka pašlaik lašu migrācijai ir vēl par agru, taču pirmie milzīgie laši jau nofilmēti: “Plkst. 1.00 ir izgājusi viena lašu mamma cauri. Šī zivs bija aptuveni viens metrs. Tāda arī ir lielākā daļa, kas nāk augšup.”

Video un visi citi dati tiek sūtīti “Bior” pētniekiem Rīgā.

Līdz šim skaitīti tika tikai lašu pusaudži jeb smolti. Tos uzskaita pēc citāda principa, brīdī, kad smolti ir paaugušies un dodas atpakaļ uz jūru.

Aizvadītajā pavasarī no Salacas uz jūru devās 18 000 jauno lašu. Pētnieki uzskata, ka Salaca spēj dot 30 000 lašu gadā. Jaunā lielo lašu uzskaite noteikti palīdzēs palielināt smoltu skaitu, kas no Salacas atgriežas jūrā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm