Muzeju biedrība nosoda mākslas cenzūru Daugavpilī

2022. gada 29. novembrī 20:27

Plašumā vēršas ažiotāža par to, ka Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā pēc pašvaldības spiediena no izstādes tika izņemti trīs provokatīvi igauņu mākslinieka Sandersa Raudsepa darbi. Ciklā “Tavs alternatīvais Jēzus” mākslinieks bija dažādos veidos interpretējis krustu, tostarp krustu papildinot ar falliskiem objektiem. Tas sadusmojis garīdzniekus, kuri vērsušies Daugavpils domē, kur raduši dzirdīgas ausis. Mākslas eksperti to sauc par klaju cenzūru un pieprasa darbus izstādē novietot atpakaļ.

Daugavpils domes lēmums izņemt trīs mākslas darbus no jaunās Rotko centra ekspozīcijas sašūpojis sabiedrību visā Latvijā. Kamēr vieni sliecas piekrist garīdzniekiem, ka tā bijusi zaimošana, tikmēr Latvijas Nacionālā mākslas direktore notikušo sauc par cenzūru. Muzeju biedrībā aicina nodrošināt cenzēto māklas darbu atgriešanu izstādē.

Igauņu mākslinieks Sanderss Raudseps galvenokārt pazīstams ar savām smalki izstrādātajām keramikas skulptūrām. Pēc Daugavpils domes spiediena Rotko mākslas centram no ekspozīcijas nācās aizvākt trīs viņa darbus no personālizstādes “Nāvīga vēlme nonākt pēcnāvē”. Mākslinieks ciklā “Tavs alternatīvais Jēzus” dažādos veidos interpretējis krustu, tai skaitā izvietojot uz tā vīriešu fallus. Tas saniknoja reliģisko konfesiju pārstāvjus, kuri vērsās domē, Raudsepa darbus nosodot.

“Nolikšana uz ceļiem, neizprotot un šajā brīdī esot nesagatavotam, ka garīdzniecības ietekmē sāk cenzēt mākslu, man nācās piekāpties pašvaldības lūgumam darbu izņemt no ekspozīcijas. Vienkārši tika palūgts, ka sākotnēji vajag vienu darbu izņemt, bet tad, kad Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks, kurš atbild par kultūru pats atnāca uz Rotko centru, tad palūdza viņš izņemt vēl divus mākslas darbus, kuri garīdnziekiem šķiet, ka varētu turpināt kaitēt,” pauž Daugavpils Marka Rotko mākslas centra direktors Māris Čačka.

Notikušais ir klaja cenzūra, – tā par atsevišķu mākslas darbu izņemšu no izstādes saka Nacionālā mākslas muzeja direktore.

“Mēs tiešām varam runāt par cenzūras gadījumu vistīrākajā izpausmē, jo tas ir pašvaldības amatpersonu iejaukšanās vienas neatkarīgas mākslas institūcijas darbā. Tas nekas, ka šī institūcijas saņem publisko finansējumu, bet šī mākslas institūcijas realizē savu programmu,” norāda Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce.

Daugavpils vicemērs Aleksejs Vasiļjevs, kurš deva attiecīgo rīkojumu par mākslas darbu izņemšanu no izstādes, joprojām uzskata, ka tā bijusi pareiza rīcība. Uz šādu soli pamudinājuši gan garīdznieku paustais nosodījums, ka kristiešiem šāda izstāde nav pieņemama, gan arī paša izpratne par to, kas ir vai nav akceptējams mākslā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Kristus, kas šauj ar ložmetējiem, automātiem; sabojāts krusts un pie krusta atrodas kaut kāds briesmonis. Vai arī krusts, pie tā pielīmēts dzimumloceklis. Tā ir zaimošana. (TV3: Jūs sakāt – zaimošana, tajā pašā laikā mākslas eksperti, tajā skaitā Nacionālā mākslas muzeja direktore to sauc par cenzūru. Ka laikmetīgā māksla tiek cenzēta, nevis skaidrota.) Paklausiet, ja tā būtu cenzūra, mēs iepriekš neatļautu atvērt šo izstādi! Jūs saprotat, par ko es runāju?” saka Vasiļjevs.

TV3 Ziņas sazinājās ar cenzēto igauņu mākslinieku Sandersu Raudsepu, kurš savas domas par notikušo pauda rakstveidā. Viņš norāda, ka izstāde sasniegusi mērķi, jo tās cenzori rīkojošies tādā veidā, par ko viņš runājis caur saviem darbiem.

“Šis konkrētais eksponāts ir par sabiedrību, kas dzīvo paralēlā pasaulē. Viņi dieviena cilvēkus, kas ir pie varas. Cilvēkus, kuri sasniedz savus individuālos mērķus ar citu iebiedēšanu un nežēlību. Rīkles rāvēju manieres, milzu ambīcijas, tieksme pēc diženuma – egocentriska uzvedība. Šīs ir tās īpašības, kas parasti tiek saistītas ar vīriešu personām. Tā teikt, mums ir jāuzvedas kā “īstiem večiem”! Tāpēc arī dzimumlocekli esmu izmantojis kā simbolu. Šo skulptūru un, iespējams, arī visu izstādi šobrīd cenzē tieši vīrieši, kuri mēģina iegūt varu pār Marka Rotko mākslas centru tieši ar iebiedēšanu, brīdinot par ierobežojumiem turpmākajās izstādēs. Apsveicu! Jūs darāt tieši to, ko mani darbi reprezentē,” pauž Raudseps.

Latvijas muzeju biedrība nosoda mākslas cenzūru Daugavpilī, un jau nosūtījusi pieprasījumu Kultūras ministrijai, aicinot nodrošināt trīs cenzēto darbu atgriešanu izstādē. Daugavpils dome gan to negrasoties darīt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm