Mobilo tālruņu un soctīklu pārmērīgu lietošanu iekļaus atkarību reģistrā. Jaunieši to sauc par nevajadzīgu dramatizēšanu

Pusaudžu resursu centrs, kas sniedz garīgās veselības konsultācijas un terapiju skolēniem, varēs turpināt darbu arī nākamgad. Labklājības ministrija atradusi 450 000 eiro speciālistu apmaksai. Pirms diviem gadiem eksperimentāli izveidotais centrs spējis palīdzēt 180 bērniem un jauniešiem risināt emocionāli saspringtas situācijas, ārstēt atkarības un pat novērst pašnāvības.

2019. gada 25. novembrī 22:42

Viedierīču un sociālo tīklu pārmērīgu lietošanu un video spēļu spēlēšanu iecerēts iekļaut oficiālajā atkarību reģistrā, kuru ārstēšanā pienāksies valsts finansējums. Tas tiek pamatots ar Pusaudžu resursu centra datiem, kad arvien biežāk jāpalīdz 10 līdz 18 gadus veciem skolēniem pārvarēt digitālo tehnoloģiju lietošanas atkarību. Mūsu uzrunātie skolēni gan akcentē, – pieaugušie pārspīlējot un situāciju dramatizējot, jo paši jaunieši spējot atpazīt situāciju, kad būtu jāapstājas, piemēram, ja netiek pildīti mājasdarbi vai negatavojas kontroldarbiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Man lielākoties telefons palīdz mājasdarbiem, bet, jā, es sevi arī kontrolēju. Man telefons ir automātiski iestatīts, cik daudz es pavadu sociālajos tīklos. Te arī parādās, cik daudz es pavadu produktīvu laiku, diemžēl šodien tikai septiņas minūtes,” saka 11. klases skolniece Elīna.

“Man ir tieši uzstādīts iestatījums gan “Instagram”, gan “Facebook” ar limitu. Es tieši uzstādīju stundu. Tad parādās atgādinājums – viss, beidzās,” teic 11. klases skolniece Melisa.

Savukārt tie skolēni, kuri paši nespēj sev noteikt digitālo ierīču saprātīgu lietošanas laiku, var vērsties Pusaudžu resursu centrā pēc praktiskiem padomiem.

Turklāt speciālisti sākuši uzklausīt skolēnus un viņu vecākus arī mobilās lietotnes “WhatsApp” čatā, 24 stundu laikā sniedzot atbildes par trauksmes sajūtu, uzmanības deficītu un hiperaktivitātes sindromu, ēšanas traucējumiem, paškaitējumu, identitātes traucējumiem.

“Ja grūtības ir, pusaudzis min, ka viņam ir domas par pašnāvību vai viņš jau graizās kādu laiku, tad noteikti viņš tiks aicināts klātienē uz konsultāciju novērtēt riskus,” pauž Pusaudžu resursu centrs pusaudžu psiholoģe Elīna Bērtule.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pusaudžu resursu centrs esot kā vienīgais Latvijā starp skolu psihologiem, ģimenes ārstiem un slimnīcām.

“Mēs rūpējamies par to, lai pēc iespējamas mazāk bērnu vajadzētu nonākt slimnīcā un psihiatriskajai aprūpē. Savukārt tie, kas nāk no slimnīcas, lai būtu drošāk atgriezties sabiedrībā un vidē,” norāda Pusaudžu resursu centra klīniskais vadītājs Nils Konstantinovs.

Pusaudžu resursu centrus plānots atvērt Daugavpilī un Valmierā, jo šobrīd ārpus Rīgas tāds darbojas tikai vēl Liepājā. Tur uzsver, – sevišķi svarīgi esot novērst bērnu pakļaušanu mobingam un bulijingam.

“Es aicinātu sabiedrību to neuztvert kā normu, ka kaujas skolā vai kādu apbižo, un par to arī netiek runāts, tas tiek slēpts un nav akcentēts. Tas tālāk var novest pie depresijas un ēšanas traucējumiem. Tā ir tāda ķēdīte, kas ar jaunieti notiek,” skaidro Pusaudžu resursu centra Liepājas filiāles vadītāja Inga Laugale.

Tikmēr alkohola lietošanu un smēķēšanu daļa jauniešu nomainījuši pret satraucoši jaunām apreibināšanās tendencēm.

“Recepšu medikamentu lietošana, kurus viņi paņēmuši no savu vecāku receptēm vai tirgo savā starpā vai pasūta internetā, tā ir tāda jauna tendence,” vērš uzmanību Konstantinovs. Turklāt paši skolēni kļuvuši arī par atkarību raisošo vielu dīleriem saviem klases biedriem. “Šobrīd ļoti populārs skolās ir snuss – zelējamā tabaka, ko pusaudži lieto kā stresa mazinošo līdzekli pirms eksāmeniem un kontroldarbiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pusaudžu resursu centrs, kas divos gados palīdzējis 180 skolēnu, secina, – specifiskas problēmas mēdz būt raksturīgas konkrētai skolai vai apkaimei.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm