"Misija – Dziesmu svētki. Vīri dzied". TV3 dokumentālā filma

25. martā 19:23

Šogad dziesmu svētku tradīcijai apritēs 150. gadskārta, kam par godu TV3 skatītājiem piedāvā deviņas dokumentālās filmas “Misija – Dziesmu svētki”. Ceturtā filma “Misija – Dziesmu svētki. Vīri dzied” vēsta par izzūdošu tradīciju – vīru koriem, kuri šī gada Dziesmu svētkos piedalīsies vairs tikai 22.

Dziedātāju rindās arvien vairāk sirmu galvu, jaunieši vīru koros tagad ir liels retums. Filmas autors Arnis Krauze stāstīs arī par savu tēva brāli Ēvaldu, kurš vīru korī “Gaiziņš” dziedājis kopš tā dibināšanas 1971.gadā, piedaloties 10 Dziesmu svētkos, bet šajos uz Mežaparka estrādes gadu nastas dēļ, vairs nekāps.

Arnis atceras: “Tieši pateicoties Ēvaldam, es jau agrā bērnībā iepazinu Dziesmu svētku un koru dziedāšanas tradīciju. Skatoties noslēguma koncertu televīzijā, ar acīm vienmēr meklēju Ēvaldu un Gaiziņa dziedātājus”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dziesmu svētku 150 gadu garā tradīcija nav iedomājama bez vīru koriem. Pirmajos Dziesmu svētkos puse no sanākušajiem koriem bija tieši vīru kori, vēlākajos gados vīru pārsvars pat pieauga.

Daudzas zināmākās un skanīgākās Dziesmu svētku dziesmas ir rakstītas tieši vīru balsīm. Tās ir spēka un latvietības dziesmas.

Bet vai “Mūžu mūžos būs dziesma” Mežaparka Lielajā estrādē skanēs arī turpmāk? Vīru balsis lielajā kopkorī kļūst arvien klusākas. Šovasar noslēguma koncertā piedalīsies vairs tikai 22 vīru kori. Vēl pirms pusgadsimta tie varēja piepildīt visu Mežaparka estrādi.

“Mēs esam pazaudējuši dziedošos vīrus. Vīru koru dziesmas ir vienas no skaistākajām, tur ir kas suģestējošs. Ar vīriem strādāju vairāk nekā 40 gadus, man ir žēl, ka viņu paliek arvien mazāk un mazāk, filmā “Misija Dziesmusvētki. Vīri dzied.” saka diriģents Arvīds Platpers. Viņam gan ir risinājumi, kā Latvijas vīru koru tradīciju saglabāt arī nākotnē.

Izzini Latvijas dziesmu un deju svētku tradīcijas unikalitāti ik sestdienu pulksten 19.25 kanālā TV3.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #SIF_MAF2022

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm