“Misija – Dziesmu svētki". Uldis Āboliņš par latviešiem pasaulē, kuriem deja veicina piederību dzimtenei

17. martā 8:34

Pošoties Dziesmu un deju svētku 150. gadskārtai, TV3 skatītājiem piedāvā projektu “Misija – Dziesmu svētki”. Deviņus dokumentālos stāstus par tautiešiem Latvijā un ārvalstīs, kas ar visu sirdi un dvēseli gatavojas krāšņajam notikumam. Trešā filma “Misija – Dziesmu svētki. Latvieši pasaulē” vēstīs par Pīterboro, Anglijā, dzīvojošajiem tautiešiem, kuri gatavi atdot visu, lai tikai varētu “saelpoties” Dziesmu svētkus.

Emigrācijas tautieši Anglijā pēc garām darba stundām fabrikās, noliktavās, lauksaimniecībā, britu krogā un citviet rod spēku vakaros trīs stundas izkopt tautisko deju soli, uz mēģinājumiem braucot pat pusotru stundu katrā virzienā. Pīterboro pilsētas divas deju kopas – vidējās paaudzes “Rakstā” un senioru “Virpulis” – caurstrāvo mērķis tikt uz Dziesmu un deju svētkiem, ko emigranti portretē kā latviskuma apziņas kulmināciju. Esot prom no Latvijas desmit un pat vairāk gadu un pārredzamā nākotnē nav pat ieskicēta atgriešanās, šiem tautiešiem deja veicina piederības sajūtu dzimtenei.

Filmas autors Uldis Āboliņš stāsta, ka sākotnēji, meklējot kādu kolektīvu Lielbritānijā, galvenā problēma bijusi – kā izvēlēties, par kuru no visiem kolektīviem filmā nerunāt. Katrs kolektīvs izstaro vēlmi tikt uz Dziesmu svētkiem, tādēļ arī filmā vēlējušies piedalīties daudzi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kāpēc izvēlētas deju kopas “Rakstā” un “Virpulis”? Tās, kā izrādās, vieno trīs paaudzes, kur visām saknes meklējamas Ineses Asarmanes ģimenē. Viņa ir ne tikai kopas “Rakstā” vadītāja, bet arī mākslinieciskā vadītāja “Virpulim”. Savukārt Ineses 14 gadus vecais dēls ir dejotājs viņas vadītajā vidējās paaudzes deju kopā.

Uldis norāda, ka šo kolektīvu vēlme piedalīties Dziesmu un deju svētkos ir neizmērāma. Deju skate būs aprīlī, līdz ar vēl nav zināms to liktenis, taču, ja tomēr arī neizdosies kotēties lielajam svētku koncertam, dejotāji ir gatavi doties uz Latviju tāpat un dejot kaut parkos.

Piemēram, senioru kopai “Virpulis” akūtu trūkst dejotāju vīriešu. Ja tuvāko nedēļu laikā neizdosies piesaistīt dalībniekus, tai Dziesmu svētki ies secen. Ko kopa darīs tad? “Virpulim” pietiktu arī tikai ar dalību svētku gājienā, jo tautieši vairāk par visu vēlas vienkārši “saelpoties” Dziesmu svētkus.

Izzini Latvijas dziesmu un deju svētku tradīcijas unikalitāti ik sestdienu pulksten 19.25 kanālā TV3.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #SIF_MAF2022

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm