“Misija – Dziesmu svētki. Latvieši pasaulē.” TV3 dokumentālā filma

18. martā 19:25

Pošoties Dziesmu un deju svētku 150. gadskārtai, TV3 skatītājiem piedāvā projektu “Misija – Dziesmu svētki”. Deviņus dokumentālos stāstus par tautiešiem Latvijā un ārvalstīs, kas ar visu sirdi un dvēseli gatavojas krāšņajam notikumam. Trešā filma “Misija – Dziesmu svētki. Latvieši pasaulē” vēstīs par Pīterboro, Anglijā, dzīvojošajiem tautiešiem, kuri gatavi atdot visu, lai tikai varētu “saelpoties” Dziesmu svētkus.

Emigrācijas tautieši Anglijā pēc garām darba stundām fabrikās, noliktavās, lauksaimniecībā, britu krogā un citviet rod spēku vakaros trīs stundas izkopt tautisko deju soli, uz mēģinājumiem braucot pat pusotru stundu katrā virzienā.

Pīterboro pilsētas divas deju kopas – vidējās paaudzes “Rakstā” un senioru “Virpulis” – caurstrāvo mērķis tikt uz Dziesmu un deju svētkiem, ko emigranti portretē kā latviskuma apziņas kulmināciju.

Esot prom no Latvijas desmit un pat vairāk gadu un pārredzamā nākotnē nav pat ieskicēta atgriešanās, šiem tautiešiem deja veicina piederības sajūtu dzimtenei.

“Lai arī esam divus tūkstošus kilometrus prom no Latvijas, bet, sanākot uz mēģinājumu, katrs latvietis plecu pie pleca liek noticēt, ka esam mājās. Es varētu vakarus pavadīt dīvānā un neko nedarīt, bet es ceļos un daru, jo apzinos, ka mana misija ir radīt latviskumu,” filmas veidotājiem emocionāli stāsta deju kopas “Rakstā” mākslinieciskais vadītājs Pāvels Polovko.

Ar milzīgu enerģiju Pīterboro latviešu kopienu nenogurstoši uz priekšu dzen Inese Asermane – “Rakstā” vadītāja, senioru kopas “Virpulis” mākslinieciskā vadītāja, emigrantu bērnu latviešu valodas sestdienas skoliņas “Pūcītes akadēmijas” vadītāja. Uz Dziesmu un deju svētkiem brauc viņas ģimenes trīs paaudzes, un šīs trīs paaudzes dzīvo Anglijā. Visa ikdiena emigrācijā šogad ir pakārtota svētkiem.

“Šo vairāku gadu garumā Anglijā ir filmēts tik bieži un daudz, un pats esmu dzīvojos Anglijā, ka šķita – nekas vairs nevar pārsteigt. Taču kā negaidīta atspere izlēca Pīterboro latviešu deju kopā dejojošais angļu puisis Alex. Kamēr viņa draugi, citi briti, skatās futbolu, tikmēr gados jaunais anglis Alex dejo latviešu tautas dejas. Un tas nav tuvu mājām. Ceļā uz mēģinājumiem Alex pavada vairāk nekā divas stundas, braucot no citas pilsētas – Lesteras. Tautisko deju atmosfēra ir tik ļoti latviskojusi Alexu, ka ikdienā auto skan latviešu mūziku, savās kāzās ar latviešu meiteni Lieni vēlas nevis elektroniskās mūzikas dīdžeju, bet gan etnogrāfisko ansambli ar jestriem dančiem. Šo angli dejotāji iesaukuši par ‘adoptēto latvieti’, un domāju, ka viņš salauzīs arī skatītāju stereotipus par angļiem,” stāsta TV3 dokumentālās filmas autors Uldis Āboliņš.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izzini Latvijas dziesmu un deju svētku tradīcijas unikalitāti no 4. marta ik sestdienu pulksten 19.25 kanālā TV3 un “tv3.lv”. Tie būs deviņi stāsti par to, kā top diženākie svētki Latvijā – caur izcilu virsdiriģentu, unikālu instrumentu, caur spēcīgiem kolektīviem un lokālpatriotismu, kas turpinās, pat esot svešumā.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #SIF_MAF2022

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm