“Misija – Dziesmu svētki”. Arnis Krauze par vīru kopdziedāšanas tradīciju un tās norietu

24. martā 7:06

Šogad dziesmu svētku tradīcijai apritēs 150. gadskārta, kam par godu TV3 skatītājiem piedāvā deviņas dokumentālās filmas “Misija – Dziesmu svētki”. Ceturtā filma “Misija – Dziesmu svētki. Vīri dzied” vēsta par izzūdošu tradīciju – vīru koriem, kuri šī gada Dziesmu svētkos piedalīsies vairs tikai 22.

Arņa Krauzes dokumentālā filma būs par vīru kori “Gaiziņš”, kas dibināts 1971. gadā, kurā viens no dziedātājiem ir arī Arņa tēva brālis Ēvalds. Viņš “Gaiziņā” dziedājis kopš tā dibināšanas un kopā ar kori piedalījies desmit dziesmu svētkos.

Arnis atklāj, ka Ēvalds patiesībā ir sava veida mini Dziesmu svētku muzejs, jo laika gaitā kolekcionējis dažādas piemiņas lietas no svētkiem, tostarp visus uzvalkus, nozīmītes, afišas, Dziesmu svētku grāmatas un fotogrāfijas. Šogad gan Ēvalds ievērojamo gadu dēļ uz Mežaparka estrādes kopā ar koristiem vairs nekāps.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Gaiziņš” ir viens no 22 vīru koriem, kas šogad piedalīsies Dziesmu svētkos. Arnis akcentē, ka tas ir viens no tikai 22 vīru koriem, jo ar katriem svētkiem to skaits sarūk. Piemēram, iepriekšējos Dziesmu svētkos to bijis 25, bet 1990. gadā vīru koru bijis vairāk nekā simts.

“Varētu teikt, ka tā ir izzūdoša Dziesmu svētku tradīcija. Vīru balsis šajos svētkos katru reizi paliek arvien mazāk,” norāda Arnis.

Arvīds Platpers, diriģents, kurš strādā arī ar vīru koriem, mudina saglabāt optimismu, taču Arņa izzinātas neko patīkamu nevēsta. Filmēšanas komanda devusies uz četru Vidzemes un Latgales vīru koru kopmēģinājumu, kur kopumā bijis ap 70 vīriem. Agrākos laikos tas būtu viens nevis četri kori. Tāpat dziedātāju rindās pārsvarā ir sirmi kungi, nevis vīri 30 vai 40 gadu vecumā.

Vienlaikus Arnis uzsver, ka ir grūti iedomāties Dziesmu svētkus bez vīriem, jo patiesībā viņi ir tie, kuru kustība šos svētkus aizsāka. Kā arī vīru kori bijuši tie, kas Dziesmu svētkos pirmoreiz dziedājuši Latvijas himnu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Visu šo iemeslu dēļ Arnis vēlējies gan vienkārši fiksēt izzūdošo vīru koru tradīciju, gan uzdot jautājumu – kas notiks tālāk?

Izzini Latvijas dziesmu un deju svētku tradīcijas unikalitāti ik sestdienu pulksten 19.25 kanālā TV3.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #SIF_MAF2022

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm