Ministra meli, nodokļu jezga un publiski atzīta kļūda. Gads Kučinska valdībai!

Sestdien, 11. februārī, apritēs gads, kopš Saeimas vairākums valdības grožus nodeva Mārim Kučinskim. Kāds bijis šis laiks?

2017. gada 10. februārī 8:53

Kučinskim stājoties amatā, valdības vadīšana pēc vairāk nekā desmit gadu pārtraukuma atgriezās Zaļo un zemnieku savienības rokās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kučinskis nebija pirmais cilvēks, kuram pēc Laimdotas Straujumas vadītās valdības krišanas tika piedāvāts premjera amats. Vispirms no Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa piedāvājuma atteicās toreizējais finanšu ministrs Jānis Reirs (V), bet vēlāk prezidents uzrunāja arī Valmieras mēru Jāni Baiku (“Valmierai un Vidzemei”). Kā vēl viens potenciālais kandidāts tika apspriests toreizējais Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis (V), kurš gan vēlāk kļuva par izglītības ministru Kučinska valdībā.

Un patlaban Kučinskis vada 20. Ministru kabinetu pēc neatkarības atjaunošanas un ir viens no kopumā 13 cilvēkiem, kas šajā laikā sēdējuši Ministru prezidenta krēslā.

Pretēji ierastajai praksei, kad Valsts prezidents piedalās svinīgajā valdības sēdē, Kučinska valdībai Vējonis ceļavārdus nodeva ar video starpniecību, jo tobrīd vēl atradās slimnīcā.

Pirmais darbības gads nav aizritējis bez ministru maiņas. Jau četrus mēnešus pēc jaunās valdības apstiprināšanas, atzīstoties melos par rindas apiešanu slimnīcā, atkāpās veselības ministrs Guntis Belēvičs.

Belēvičam bija vajadzīgas divas dienas, lai atzītos, ka tomēr melojis par Latvijas Onkoloģijas centra pakalpojumu izmantošanu ārpus ierastās kārtības. Vēl 8. jūnijā viņš to noliedza, bet 10. jūnijā paziņoja par amata atstāšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Video: kā Guntis Belēvičs meloja

Pats premjers, stājoties amatā, teica, ka neviens ministrs gulēt mierīgi nevarēs. Taču šā gada sākumā viņš bija spiests atzīt, ka ministri un virkne iestāžu nav spējuši noteiktajā laikā izpildīt vairāk nekā 200 darbu.

Par vienu no šajā laikā izdarītajiem darbiem var uzskatīt ilgus gadus apspriestās pedagogu algu reformas apstiprināšanu. Aizvadītajā gadā valdība arī lēmusi, ka uzņēmumi “Lattelecom” un “Latvijas Mobilais telefons” turpinās darboties atsevišķi, kā arī devusi zaļo gaismu dzelzceļa elektrifikācijas megaprojektam.

Vēl vēstures lapaspusēs Kučinska valdība tiks ierakstīta arī ar valdības sēdes rīkošanu ārpus Rīgas. Tā pērn novembrī tika organizēta Liepājā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Taču gada laikā nav trūcis arī dažādu skandālu. Visskaļākais izskanēja gada nogalē, kad Kučinska pirmā valsts budžeta izskatīšanas gaitā ilgstoši nebija skaidrības par nodokļu izmaiņām. Grūtības sagādājusi arī Valsts ieņēmumu dienesta un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītāju atrašana, un pārāk raiti nav veicies arī ar Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa dotā uzdevuma izpildi Eiropas Savienības fondu apguvē.

Kā liecina aptaujas, par lielu sabiedrības uzticību valdībai patlaban nevar runāt. Valdības darba vērtējuma indekss gada laikā ir noslīdējis līdz vienam no zemākajiem rādītājiem pēdējo piecu gadu laikā. Pats premjers amatā aizvadīto laiku plāno komentēt nākamnedēļ.

Vislielākā pieredze, vērtējot pēc ministra krēslā bez pārtraukuma pavadītā laika, Kučinska valdībā ir diviem “Vienotības” politiķiem – ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam un iekšlietu ministram Rihardam Kozlovskim. Viņi tajos sēž vairāk nekā piecus gadus – kopš 2011. gada oktobra.

Premjeram sava pirmā gada laikā nācies arī publiski atzīt kļūdu – pērn augustā emociju uzplūdā viņš vispirms paziņoja, ka aizturēta Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amata kandidātes Ingas Koļegovas brāļa automašīna, taču vēlāk bija spiests atzīt, ka šī informācija nav patiesa un viņš to nav pārbaudījis.

Pirmā premjerēšanas gada laikā Kučinskis atzīmējis “ieapaļu” jubileju – kļuvis 55 gadus vecs.

Foto

 

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm