Miega trūkums Saeimas sēžu zālē varētu būt pielīdzināms 0,5 promiļu reibumam

Deputātu bezmiega maratons jau izpelnījies vīpsnāšanu sociālajos tīklos: sak, – ka tik nesanāk tā kā dažam labam pēc labi noballētas nakts, kad nākamajā dienā īsti neatceries, kur nauda palika. Taču, nopietni runājot, TV3 Ziņas uzrunāja miega speciālistus, kuri teica – tā arī ir, ka bezmiegs rada alkohola reibumam līdzīgu apziņas stāvokli, vēsta TV3 Ziņas.

Valstī viena no vadošajām miega speciālistēm, komentējot Saeimas deputātu darbu diennakts garumā bez gulēšanas, uzsver, – tik svarīgu likumprojektu kā valsts budžetu nevajadzētu pieņemt tādā stāvoklī. Ar pētījumiem pierādīts – cilvēki, kas nav gulējuši, nespējot veikt atbildīgus uzdevumus vislabākajā kvalitātē.

Marta Celmiņa
miega speciāliste, Latvijas Miega medicīnas biedrības valdes locekle

“Ja cilvēks nav gulējis no 17 līdz 19 stundām, viņa prāta spējas, tas ir, lēmumu pieņemšana, reakcija un pasīvā modrība pielīdzināma tādai modrībai kā cilvēkam, kas ir 0,5 promiļu reibumā. Ja cilvēks neguļ 20 stundas un vairāk, prāta spējas pielīdzināmas vienas promiles reibumam.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izriet – Saeimas deputātu nogurums, kas līdzvērtīgs puspromiles alkohola reibumam, teorētiski varēja iestāties divos naktī. Bet no pieciem rītā lēmumu pieņemšanas kvalitāte vai vismaz attieksme pret valsts budžeta izskatīšanas gaitu dažiem varēja būt pielīdzināma jau vienas promiles alkohola reibumam.

Marta Celmiņa
miega speciāliste, Latvijas Miega medicīnas biedrības valdes locekle

“Gribas pēc iespējas ātrāk tikt galā ar uzdevumu. Ir grūti sakoncentrēties. Turklāt trijos četros naktī cilvēkam dabiski būtu visdziļākais miegs. Tad temperatūra ir viszemākā un domāšanas spējas sliktākās.”

Ārste psihosomatiskajā medicīnā akcentē, – esot bez miega, tiek ietekmēts centrs cilvēku smadzenēs, kas atbild par emociju regulāciju. Nevarot izslēgt, ka šonakt daļa Saeimas deputātu nespēja pievērst pietiekamu uzmanību daudziem aspekti valsts budžeta izskatīšanā.

Lelde Logina
ārste psihosomatiskajā medicīnā un psihoterapijā

“Ja cilvēkam ir bezmiegs vai viņš neguļ, tas ietekmē gan koncentrēšanās spējas, spējas noturēt uzmanību, gan rast problēmu risināšanas stratēģijas. Tas ietekmē kritisko domāšanu. Tas traucē pārstrādāt emocijas, uzņemt jaunu informāciju. Ietekmē atmiņu. Var kļūt viegli aizkaitināmi, dažiem varot rasties pat paranojālas domas.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Un vispār – cilvēkiem naktī esot augstāks kortezola līmenis, kas ķermenī var radīt trauksmes sajūtu un apgrūtina pieņemt loģiskus lēmumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm