tv3.lv

Mežu speciālisti ceļ trauksmi: šogad mizgrauzis var nopietni apdraudēt egļu audzes

Mežu speciālisti ceļ trauksmi: straujiem soļiem mežos izplatās viens no agresīvākajiem Latvijas kaitēkļiem – mizgrauzis. Visvairāk no tā cieš Vidzeme, Sēlija un Pierīga. Šā kaitēkļa klātbūtne ir nāves spriedums eglēm, tādēļ iet bojā pat 50 gadus veci koki.

“900 sekundes” paviesojās kādā Olaines mežā, kur Valsts meža dienesta speciālists Oskars Zaļkalns rāda vairākas egles, kas pērn gājušas bojā šā kaitēkļa dēļ. Ja mizgrauzis kādai eglei ir pieķēries, izredžu izdzīvot tai nebūs.

Ja miza plaukstas lielumā eglei krīt nost, egle neizdzīvos. Filmēšanas grupai pievienojies Valsts mežzinātnes institūta ”Silava” vadošais pētnieks Agnis Šmits.

Abi meža eksperti akcentē, ka kaitēkļa izplatība Latvijā palielinājusies tieši pēdējos četros gados. Mizgrauži pamatā savairojas novājinātās egļu audzēs, visvairāk šobrīd tie ir skaruši Vidzemi, Sēliju un Pierīgu. Spēcīgi vēji un sausa vasara ir tikai daži no iemesliem, kāpēc mizgrauzis izplatās pārāk ātri.

“Arī laikapstākļi… Samērā maigās ziemas, kad zeme nav sasalusi, kokam vēji aprauj saknes un kad pavasarī, iespējams, viņš var vīst,” saka Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vecākais eksperts.

Egļu astoņzobu mizgrauzis ir nepilnu centimetru gara vabole, kas barojas un attīstās galvenokārt parastajās eglēs. Cīnīties ar mizgrauzi meža īpašniekiem palīdz mežacūkas. Šajā vietā viņas nesen ir paviesojušās. Taču visus kaitēkļus cūciņas nespēj iznīcināt. Tie uz ziemu ielien pat līdz 30 centimetriem dziļi augsnē.

Vienīgais veids, kā cīnīties ar šo kaitēkli šopavasar, ir slazdu izlikšana kailcirtēs. “Doma ir tāda – nocērtam, tur ir daudz smaržas, mizgrauži uz turieni nāk, ieliekam slazdus, mēs viņus vācam kopā, tad apkārtējām audzēm tas tiek atvieglots. Tas, kas ir pierādīts un strādā. Tas ir lēns, grūts process, diezgan dārgs, būtu labi, ja to varētu darīt privātīpašnieki,” pauž Valsts mežzinātnes institūta ”Silava” vadošais pētnieks, bioloģijas doktors.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Taču pagaidām zemes īpašniekiem vajadzētu apsekot savas egļu audzes. Ja ir šādi bojātie koki, viņus vajadzētu apzināt, jo 1. aprīlis ir pēdējais termiņš, kad tos izvākt. Ja tas netiks darīts, mizgrauži maijā būs klāt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm