Mediķus satrauc sintētisko narkotiku izplatība Latvijā

Mediķus arvien vairāk satrauc jaunu narkotiku izplatības apmēri. Tie ir sintētiskie opioīdi, kas pēdējā laikā aizstājuši iepriekš plaši lietoto heroīnu. Jaunās apreibinošās vielas gan ir daudzkārt stiprākas par iepriekš lietotajām narkotikām, tādēļ Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) arvien biežāk jācīnās par pārdozējušo cilvēku dzīvībām, vēsta TV3 Ziņas.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības centra mediķi saka, – narkotiku lietošana, īpaši galvaspilsētā, nu jau kļuvusi par sērgu. Tiem teju katru dienu jāsteidz glābt kāda pārdozējuša iedzīvotāja dzīvība.

Rafaels Ciekurs
NMPD atbalsta centra “Krasts” vadītājs

“Mēs neredzam tendenci, ka tie būtu tikai zem tilta dzīvojošie vai klaiņojošie pa kāpņutelpām. Mēs redzam, ka ir izsaukumi, kur pārdozēšanas, ir arī dzīvokļos, normālās ģimenēs. Iedomājoties, brigādei ir jāsniedz palīdzība narkotiku pārdozēšanā 25 gadus vecai sievietei, kurai ir grūtniecības 34. nedēļa. Un viņas blakus stāvošais vīrs prasa – vai mūsu medikaments nekaitēs bērnam? Kuriozi, bet tā ir šodienas realitāte.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Medikaments, par kuru runā ārsts, ir naloksons. To pārdozēšanas gadījumā injicē narkotiku iedarbības mazināšanai. Šādas ampulas līdzi ir katrai brigādei. Nu jau bieži vien pat ar rezervi.

Rafaels Ciekurs
NMPD atbalsta centra “Krasts” vadītājs

“Šobrīd mums ir brigādes, kas strādā ar 20 ampulām ekipāžā, un nereti brigāde diennakti nevar iztikt ar šādu medikamentu daudzumu. Viņi ņem papildu medikamentu aptiekas. Narkotikas kļūst arvien spēcīgākas, un devas daudzums, kad es atnācu savulaik strādāt NMPD, tās bija četras, piecas ampulas, un mēs varējām tikt galā. Tagad tās var būt pat astoņas, deviņas un vairāk.”

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā uzskata, ka neglaimojošās tendences iemesls ir tas, ka Latvijā arvien populārāki kļūst sintētiskie opioīdi, šobrīd īpaši nitazēnu grupas narkotikas. Tās ir lētas, taču spēcīgas apreibinošās vielas, tādēļ arī viegli pārdozējamas.

Astrīda Stirna
RPNC Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja

“Tie noteikti ir spēcīgāki par heroīnu un morfīnu, kas iepriekš tika lietots, un arī par magonēm. Un tās ir slikti dozētas. Cilvēks, kas iegādājas šīs vielas, nezina, kādā koncentrācijā tās ir. Līdz ar to pārdozēšanas riski ir ļoti lieli, un šī deva ir paņemta lielāka, nekā būtu vajadzīgs.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Turklāt paši narkotiku lietotāji nereti mediķu darbu padarot vēl sarežģītāku, jo nelieto kādu konkrētu apreibinošo vielu, bet gan to organismos atklāj iespaidīgu narkotiku kokteili. Šādas kombinācijas nereti noved arī pie letāliem gadījumiem.

Roberts Stašinskis
RAKUS Intensīvās terapijas klīnikas vadītājs

“Pacienti pēc to lietošanas ir kļūst eiforiski, smagākos gadījumos zaudē samaņu, zaudējot samaņu, ir elpošanas traucējumi, kas ir galvenais iemesls, kāpēc šie cilvēki arī nomirst. Bet viss jau būtu labi līdz brīdim, kad šis cilvēks lieto tikai vienu. Tas, kas tiešām arvien vairāk izplatās, ir dažāda apreibinošu vielu lietošana vienlaikus.”

Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests ne vienmēr paspēj ierasties, pirms narkotikas atņem tā lietotāja dzīvību. Pērn NMPD mediķiem neizdevās glābt 13 narkomānu dzīvības, šogad reģistrēti jau divi nāves gadījumi. Jaunākajam no šiem upuriem bija tikai 17 gadu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm