Mazgadīgie neatļauti nomā elektroskūterus un gūst smagas traumas

Sācies skolēnu brīvlaiks. Un jau tagad Bērnu slimnīca ceļ trauksmi par mazgadīgajiem, kuri guvuši traumas, krītot no nomas elektroskūteriem. Lai gan formāli šos braucamrīkus drīkst izmantot tikai no 18 gadu vecuma, tas praksē netiek kontrolēts – komersanti paļaujas uz braucēja godaprātu, galvenais, lai samaksā par izmantoto pakalpojumu.

TV3 Ziņas pārliecinājās, ka izmantojot, piemēram, “Bolt” aplikāciju, ar kuru var noīrēt skrejriteni, var atzīmēt jebkādu dzimšanas gadu un identitāte netiek pārbaudīta.

Kā un vai elektroskūteru nomas flagmanis uzrauga lietotāju patieso vecumu, neizdevās noskaidrot. Uzņēmums situāciju nekomentēja, rakstveidā atbildot, ka firmas pārstāve šodien “nav uz vietas”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atverot kādu citu, līdzīgu lietotni – arī te komersants paļaujas uz to, ka lietotājs ir pilngadīgs. Galvenais, lai ir pievienota maksājuma kartes dati, taču to kurš katrs pusaudzis vai pat bērns var aizņemties, piemēram, no vecākiem, pieaugušajiem radiniekiem vai paziņām. Ziedoņdārzā sastaptie vecāki atzīst – nejūtas droši, jo te bieži joņo pārgalvīgi jaunieši ar nomas skrejriteņiem.

“Zinu, ka tāda problēma ir, tur nepieciešams labāks regulējums. Iespējams, ka dokumentus jāpārbauda, iespējams, “Bolt” un izīrētājiem būtu jābūt skaidrākam veidam, kā viņi kontrolē un izsniedz to atļauju – tur tagad faktiski var pieteikties ikviens, uzrādot nepareizus dokumentus. Un likumdošana, līdzīgi kā tiesības – motociklu tiesības, autovadītāju, riteņbraucēju,” saka Gints.

“Tepat pie parka bijuši vairāki gadījumi, kur esmu redzējusi, kur varētu būt noticis kāds negadījums. Ir ļoti jāuzmanās! Vienmēr ejot atskatos atpakaļ, nav tās drošības sajūtas. Viņi brauc, kā un kur grib, nav nekādu ierobežojumu,” vērš uzmanību Ilze.

“Vīram bija bīstama situācija! Ja pa ietvēm brauc, nerēķinās, ka vecāki cilvēki. Sanes sānis, un tev vienkārši ar vējiņu pabrauc garām. [TV3: Kā to risināt?] Nu, vismaz pa ietvēm nebraukt,” norāda Glorija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Milzīgs aisbergs ar neredzamo daļu, jo nav regulējuma un noteikumu – tā par elektroskūteru nomas biznesa ēnas pusēm saka Bērnu slimnīcā. Te regulāri nākas sniegt palīdzību nepilngadīgajiem, kas guvuši traumas, braucot ar nomas skrejriteņiem, lai gan teorētiski to nemaz nedrīkstētu darīt. Turklāt mazgadīgie mēdz braukt pa diviem, un tad krītot traumas vēl smagākas.

“Mēs diemžēl arī esam saskārušies, ka bērni līdz 14 gadiem, kas it kā nevar braukt, diemžēl pie mums nonāk – vai nu pavizinājis vecāks vai nomājuši skūteri un braukuši pat pa vairākiem. Ir bijis, ka brauc un sunīti ved pavadā – sunītis parauj malā, ir daudz nepatīkamu piemēru,” pieredzē dalās BKUS mugurkaula ķirurgs Jānis Upenieks.

Nepilngadīgos elektroskūteru nomas izmantotājus novērojuši arī pašvaldības policisti, kas patrulē Rīgas ielās.

Gan valsts, gan pašvaldības policija sola vasarā stingrāk uzraudzīt elektroskūteru izmantošanu, jo pēc līdzšinējās pieredzes, tieši siltajā laikā braucēji uzvedas visbīstamāk, braucot gan pārgalvīgi, gan apreibinošo vielu ietekmē.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm