Mācībspēki pieļauj sākotnējas grūtības apgūt lietot valsts nodrošinātos datorus

Pašvaldības saņēmušas Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iegādātos klēpjdatorus – vairāk nekā 25 000 ierīču nonāks skolās, kur tālāk tos mācībām izmantos pamatā skolēni no 7.- 9. klasei. Valsts iecerējusi turpmākajos gados ar datoriem apgādāt visus izglītojamos, tādējādi veicinot mācību procesa digitalizāciju, vēsta TV3 Ziņas.

Pašvaldības kopumā saņēmušas vairāk nekā 25 000 “Acer Chromebook” portatīvo datoru. Tie iegādāti par Eiropas fondu līdzekļiem un izmaksājuši vairāk nekā 10 miljonus eiro. Izglītības ministrija iecerējusi, ka skolas nodrošinot ar papildu ierīcēm, pamazām izdosies modernizēt mācību procesu, tajā ieviešot arvien jaunus digitālos risinājumus.

Ilona Platonova
IZM Informācijas tehnoloģiju departamenta direktora vietniece

“Viedierīču skaits, kas atrodas skolās, šobrīd ir nepietiekams. Pie tam ļoti daudz saprot, ka, ja ir dators, mēs tagad mācīsim programmēšanu, bet patiesībā datori var izmantot matemātikā, latviešu valodā, sociālajās zinībās, konstruējot dažāda veida darba uzdevumus, strādājot grupās, strādājot individuāli.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viedierīču skaits katrai pašvaldībai piešķirts proporcionāli skolēnu skaitam izglītības iestādēs, un tie prioritāri paredzēti 7.-9. klašu skolēniem. Piemēram, Liepāja saņēmusi 1004 datorus. Pašvaldība gan paredz, ierīces skolās nonāks vien nākamā gada pirmajā pusgadā – līdz tam vēl esot jāuzlabo infrastruktūra – jāizveido datoru lādēšanas stacijas, iespējams, jādomā par interneta jaudas palielināšanu.

Kristīne Niedre-Lathere
Liepājas Izglītības pārvaldes vadītāja

“Ir arī varbūt tas pārbaudījums un izaicinājums mums visiem saprast, pirmkārt, visas šīs interneta jaudas, jo tur būs ievērojams skaits, kurš būs nācis klāt konkrētām izglītības iestādēm, šīs iekārtas lietojot. Un otrs ir šī vides salāgošana, jo mēs esam pieraduši strādāt ar Microsoft vidē, bet šis būs pavisam cits.”

Valsts iegādātie datori strādā “Google” ekosistēmā. Faktiski, visas lietotnes atrodas mākoņkrātuvē, kas nozīmē, ka darbam ar ierīci ir nepieciešams stabils interneta pieslēgums. Arī citas pašvaldības tādēļ norāda, par datoriem tās priecājas, taču ir bažas, vai visās izglītības iestādēs interneta pieejamība būs gana laba, lai liels skaits skolēnu vienlaikus tīklā varētu strādāt.

Ingemārs Avotiņš
Bauskas novada Datorsistēmu galvenais administrators

“Jā, tas radīs izaicinājumus skolām, jo arī tas, ka to var pieslēgt tikai caur Wi-Fi, tiem vadā ligzdu nav, šiem vismaz konkrētajiem. Protams, tas būs izaicinājums, bet es domāju, ka pielāgosies. Mēs jau šobrīd redzam, ka atsevišķās skolās tā ir problēma un mums ir paredzēts nākamā gadā jau arī atbalsts skolu interneta tīkla un iekšējā tīkla attīstībai. Tāpēc mēs nepiegādājam šobrīd pilnīgi visas ierīces uzreiz vienā piegājienā. Mēs iedodam daļu un tad skolas var skatīties, kādi uzlabojumi vajadzīgi, kurās klašu grupās.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šogad piegādātie datori ir tikai pirmais posms skolu digitalizācijas veicināšanā. Līdz 2025. gada beigām viedierīču iegādei plānots vēl papildus investēt vairāk nekā 50 miljonus eiro, nodrošinot ar datoriem visu klašu skolēnus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm