Mācībās trenē armijas helikopteru ekipāžas un mediķu sadarbību

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā pamatīga rosība – nosēdies amerikāņu helikopters, kas mācību ietvaros pēc iepriekš paredzētā scenārija te nogādājis smagi ievainotus karavīrus. Pasvīst un paskriet nākas ne tikai armijniekiem un zemessargiem, bet arī medpersonālam, jo ievainoto ir daudz un traumas smagas, vēsta TV3 Ziņas.

Militāro manevru laikā smagi ievainoti karavīri, kurus ar helikopteru nogādā Rīgas Austrumu slimnīcā. Pēc šāda scenārija Rīgā aizvadītas militārās mācības.

Pēc mācību scenārija karavīri bija atraduši kasešu bumbu un mēģinājuši to neitralizēt, taču notika sprādziens. Šeit ir lelle, kurai norauta roka, savukārt šeit karavīri sagrimēti, ar mākslīgajām asinīm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kamēr gaida helikoptera ierašanos, sagrimētajiem karavīriem jāguļ zālītē. Kam uz rokas mākslīgais lūzums un apdegumi, kam aizlīmētas acis, vai visa seja nosegta ar biedējoši izkropļotu masku, jāatkārto teksts, ko teikt mediķiem.

Kaspars
tēlo ievainoto

“Centāmies kasešu mīnu atmīnēt, viss gāja pa gaisu, āāā! [TV3 Ziņas]: Kāda ir sajūta ar to masku uz sejas? Diezgan mierīgi, gaiss pietiek, visu dienu varētu!”

Pamatīgs troksnis, šobrīd man virs galvas ir helikopters, kurš tūlīt nosēdīsies slimnīcas pagalmā, un tad arī sāksies mācību galvenā fāze. Amerikāņu helikopters tikko kā nolaidies slimnīcas pagalmā, te atrodas militārā tehnika, ķiveres, uzkabes un arī nestuves, ar kuriem pārvietot ievainotos.

Drošā attālumā no helikoptera jau gaida četru mediķu brigāde. Divi piloti, četri mediķi – šāda komanda pārvieto ievainotos uz riteņu nestuvēm, un tālāk jau pamatīgs skrējiens līdz uzņemšanai. Viss jādara rūpīgi, lai ievainotais procesā nesavainotos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Jā turu. Jūs nepareizi sienat!” atskan mācībās.

Ja ar lelli process vieglāks, tad ar dzīvu karavīru, kas tēlo ievainoto jābūt vēl rūpīgākiem. Galvenais, ko slīpē mācībās – saprasties savā starpā, ekipāža runā angliski.

“Vai varam dabūt kādu, kas var pieturēt viņa galvu?” pārvietošanas procesu vada amerikāņu karavīrs.

Skaitam līdz trīs. Viens, divi, trīs! Viss labi. Viens, divi, trīs. Tad tiek atvestas nestuves.

Cietušos nogādā slimnīcā, kur notiek šķirošana, smagāk ievainotie nonāk lūk šeit, kur tiek uzdoti kontroljautājumi: kā tevi sauc, cik vecs esi. Šie jautājumi palīdz noskaidrot, cik smagi ir cietis cilvēks.

Genādijs Ričards Rusanovs
RAKUS klīnikas vadītāja vietnieks

[TV3 Ziņas]: Dzirdēju, mediķi teica, šis ir dzeltenais – ko tas nozīmē? Prioritātes piešķir gan ciparos, gan krāsās. Pirmā prioritāte sarakanajai krāsai, tad dzeltenā, tad zaļā. [TV3 Ziņas]: Kāds šobrīd iespaids? Pagaidām teikts, ka būs vairāk par 30 sarkanajiem, bet tas var mainīties, jo pacientu stāvoklis var arī transportēšanas laikā mainīties.”

Ik pa brīdim pie slimnīcas piebrauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) auto, kas nogādā jaunus cietušos.

“Patlaban brīdi viss notiek kā plānots, plānošanas darbs sākās jau gada sākumā, to veicām ar visiem partneriem,” saka Zemessardzes Rīgas 1. brigādes komandieris Normunds Baranovs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Haralds Plaudis
RAKUS valdes loceklis, ķirurģijas galvenais speciālists

“Tas izaicinājums ir mēģināt saprast un notestēt, kādi ir slimnīcas resursi, lai uzņemtu lielu cietušo skaitu, kādā veidā varam virtuāli saprast, kā atbrīvojas gultas, kāds ir personāla resurss, ko varam piesaistīt, faktiski visi loģistikas ceļi ir ļoti būtiski, lai nedod dievs īsta notikuma gadījumā būtu gatavi un spētu reaģēt.”

Mācībās novēroto iesaistītie piefiksē un pēc tam rūpīgi analizēs, lai saprastu, kur nepieciešami uzlabojumi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm