“Lursoft”: Ar personām sankciju sarakstos saistīti 46 Latvijā reģistrēti uzņēmumi un organizācijas

Patlaban ar sankciju sarakstos iekļautām personām saistīti 46 Latvijā reģistrēti uzņēmumi un organizācijas, liecina “Lursoft” apkopotie dati.

3. martā 12:02

Vienlaikus gan “Lursoft” atzīmē, ka daļa no tiem ir saistīti ar Aivaru Lembergu, kurš sankciju sarakstā tika iekļauts 2019. gada izskaņā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Lursoft” apkopotie dati par Latvijas, ANO, Eiropas Savienības (ES), Lielbritānijas, ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) sankciju sarakstos iekļautajiem subjektiem liecina, ka šobrīd šajos sarakstos iekļauti kopumā 21 109 subjekti, no tiem 4712 no Krievijas, bet 557 – no Baltkrievijas. Lielākā daļa Krievijas subjektu – 3481 – sankciju sarakstos iekļauti pēc 2022. gada 24. februāra, kad Krievija sāka pilna mēroga bruņoto iebrukumu Ukrainā.

No 4712 Krievijas subjektiem, kas iekļauti sankciju sarakstos, 3244 ir fiziskas personas, bet 1465 – organizācijas un uzņēmumi.

Pēc 2022. gada 24. februāra sankciju sarakstos iekļautas vairākas ar Latviju saistītas fiziskas personas – Aleksejs Belans, Pjotrs Avens, Oļegs Belozerovs, Marks Blats, savukārt 2023.gada 24. februārī Lielbritānijas sankciju sarakstā iekļauta arī AS “Latvijas gāze” padomes locekle Jeļena Mihailova.

“Lursoft” dati rāda, ka “Latvijas gāzes” padomes locekles amatu sankcijām pakļautā Mihailova ieņem kopš 2013.gada, savukārt 2017.gadā viņa bijusi arī AS “Conexus Baltic Grid” padomes locekle.

Vēl bez Mihailovas šogad sankciju sarakstos iekļauts arī iepriekšminētais Blats. Starp 22 fiziskām un juridiskām personām, kuras saistītas ar tīklu sankciju apiešanai, lai atbalstītu Krievijas militāri rūpniecisko kompleksu, šogad februāra sākumā OFAC noteicis sankcijas arī pret Blatu un viņam piederošo SIA “Elektrooptika”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Lursoft” dati liecina, ka 2021. gadā “Elektrooptika” apgrozījums bija nepilni 29 000 eiro, kā arī kompānija strādāja ar zaudējumiem 25 180 eiro apmērā. Uzņēmums reģistrēts 2013. gadā, un vien 2020.gadā tā apgrozījums pārsniedza 100 000 eiro. Kopš pagājušā gada maija “Elektrooptika” ir izslēgts no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistra.

Ja “Elektrooptika” ir vienīgais Blatam piederošais uzņēmums Latvijā, tad sankcijām pakļautajam Avenam patiesā labuma guvēja statuss reģistrēts trijos uzņēmumos, kā arī uzņēmējs saistīts ar divām nevalstiskajām organizācijām.

“Lursoft” dati liecina, ka visiem trim Avena uzņēmumiem šobrīd reģistrēti nodokļu parādi, tostarp SIA “Klauģu muiža RE” gadījumā nodokļu parāda apmēram sasniedzot teju 328 000 eiro. Vienīgais Avena uzņēmums, kas iesniedzis pārskatu par 2021. gadu, ir SIA “Ezermalu mežu īpašumi”. Ne SIA “Klauģu muiža”, ne arī “Klauģu muiža RE” nav iesniegušas finanšu pārskatus par 2021.gadu. Kompānijas “Ezermaļu mežu īpašumi” apgrozījums 2021. gadā bija 442 900 eiro, gadu noslēdzot ar 242 660 eiro zaudējumiem. Ar zaudējumiem uzņēmums strādājis visus pēdējos sešus gadus, par kuriem iesniegti pārskati. Visiem Avena uzņēmumiem spēkā ir arī nodrošinājumi.

No visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem, kas saistīti ar sankciju sarakstos iekļautām personām, maksātnespēja šobrīd pasludināta tikai vienam – SIA “Faberlic Baltija”. Kosmētikas tirdzniecības kompānijas “Faberlic Baltija” patiesais labuma guvējs Aleksejs Nečajevs sankciju sarakstos pirmo reizi iekļauts divas dienas pēc Krievijas sāktā pilna mēroga bruņotā iebrukuma Ukrainā, savukārt uzņēmuma maksātnespēja pasludināta tieši pusgadu vēlāk.

“Faberlic Baltija” sākotnēji centusies apiet sankcijas, izsūtot klientiem Latvijā ziņu ar lūgumu pasūtījumu apmaksu veikt ar “PayPal”, jo piemēroto sankciju dēļ vairs nebija iespējami norēķini ar banku pārskaitījumiem. “Lursoft” dati rāda, ka kopš 2016.gada “Faberlic Baltija” apgrozījums ik gadu audzis, 2020.gadā sasniedzot jau 20,63 miljonus eiro, taču pārskatu par 2021.gadu kosmētikas tirgotājs vairs nav iesniedzis. Tāpat kā Avena uzņēmumiem, arī “Faberlic Baltija” ir uzkrāts nodokļu parāds, 22.februāri tas sasniedza 79 080  eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Lursoft” izpētījis, ka nodokļu parādi šogad februāri bija reģistrēti gandrīz pusei no visiem uzņēmumiem, kas saistīti ar personām, kuras pakļautas sankcijām. Lielākais nodokļu parādnieks to vidū ir SIA “Uralkali Trading”, kas vēl 2021.gadā apgrozījuma ziņā bija lielākais Latvijā reģistrētais uzņēmums, tā apgrozījumam sasniedzot 2,8 miljardus eiro.

Otrs lielākais uzņēmums pēc apgrozījuma Latvijā 2021. gadā bijis SIA “Severstal Distribution”, kura īpašnieks un patiesais labuma guvējs Aleksejs Mordašovs arī pakļauts sankcijām. Tas nozīmē, ka, noslēdzoties 2022.gada pārskatu iesniegšanas periodam, tiks piedzīvotas būtiskas izmaiņas Latvijas lielāko uzņēmumu saraksta galvgalī, norāda “Lursoft”.

“Lursoft” dati liecina, ka 2015. gadā reģistrētais “Uralkali Trading” uzkrājis gandrīz četru miljonu eiro nodokļu parādu, kas ir par vienu miljonu eiro vairāk nekā uzņēmums 2021. gadā samaksāja nodokļos Latvijas valsts budžetā. Atšķirībā no “Uralkali Trading”, “Severstal Distribution” nav reģistrēts nodokļu parāds, kas pārsniegtu 150 eiro.

Ar sankcijām pakļautajām personām saistīto uzņēmumu apgrozījums 2021. gadā kopumā veidoja 5,3 miljardus eiro, peļņa bija 130 miljoni eiro, bet nodokļos valsts budžetā tika samaksāti 93,63 miljoni eiro.

“Lursoft” informē, ka šajos uzņēmumos aizpērn strādāja 1309 darbinieki. Lielākais darba devējs to vidū 2021.gadā bija “Severstal Distribution” (214 darbinieki), bet otrs lielākais – SIA “LatRosTrans”. Sankcijas vērstas pret “LatRosTrans” līdzīpašnieku, Krievijas uzņēmumu “Transņefteprodukt”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Visvairāk uzņēmumu, kas saistīti ar sankcijām pakļautajām personām, reģistrēti nekustamo īpašumu, kravu iekraušanas/izkraušanas, kā arī inženierdarbību un ar tām saistīto tehnisko konsultāciju jomās.

“Lursoft” norāda, ka klientu izpētes procesā svarīgi ne tikai pārbaudīt klientu un tā saistītās personas sankciju sarakstos, bet arī pievērst uzmanību, vai tiem, tostarp arī faktiskajiem kontrolētājiem nav fiksēti liegumi valsts reģistros. “Lursoft” norāda, ka šobrīd šādi liegumi valsts reģistros fiksēti vairākām fiziskām un juridiskām personām. To vidū ir arī SIA “Seagull Investments”, pret kura patieso labuma guvēju Mihailu Fridmanu reģistrētas sankcijas gan Uzņēmumu reģistrā, gan arī Zemesgrāmatā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm