tv3.lv

LU Juridiskās fakultātes komanda uzvar Oksfordu un izcīna 1. vietu Eiropā

2020. gada 9. jūnijā 8:22

1. vieta, sacenšoties ar Eiropas atzītāko universitāšu komandām. Šādu nepārvērtējamas nozīmes uzvaru guvusi Latvijas Universitātes (LU) Juridiskās fakultātes komanda. Runa ir par Eiropas Cilvēktiesību tiesas procesa izspēles sacensībām, kurās piedalās vairāki desmiti komandu no visas Eiropas, un šogad 1. vieta komandai no Latvijas. Un finālā pārspēta Oksforda.

Uzvarējušās komandas studentes par savu uzvaru uzzināja šopavasar tik ierastā veidā – attālināti. Taču emociju spēku tas nemazināja.

Kristiāna Pētersone, Natālija Knipša, Lelde Elīna Liepiņa un Samanta Lidere ir uzvarējušās komandas dalībnieces.

“Domāju, esam pelnījušas tos rezultātus, ko saņēmām, jo mēs tiešām smagi strādājām pie tā. Un, kā saka, ka mazi cinīši gāž lielus vezumus – mēs esam tie mazie cinīši,” saka LU Juridiskās fakultātes komandas dalībniece Kristiāna Pētersone.

Eiropas Cilvēktiesību tiesas procesa izspēles sacensības notiek reizi gadā. Parīzes Sorbonnas universitāte, Oksfordas un arī Kembridžas universitāte – sacensībās piedalās spēcīgāko universitāšu juridisko fakultāšu komandas, arī komandas no Latvijas Universitātes ir startējušas jau daudzus gadus.

Universitāšu komandas mācību gada sākumā saņem uzdevumu, kas ir saistīts ar iespējamu cilvēktiesību pārkāpumu. Komandas piesakoties saņem anonīmu kārtas numuru un sāk vairākus mēnešus ilgu gatavošanos tiesas izspēlētajai prāvai.

“Rakstāmās daļas bija jāiesūta līdz decembrim, no decembra sākuma sākās treniņi runājamajai daļai, un tie ilga līdz februārim. Februāra beigās braucām uz Viļņu, kur bija iepriekšējās kārtas,” saka Kristiāna Pētersone.

“Šis te kāzus, kas ir tā problēmsituācija, tā tiek dota tāda, kur īsti nav pareizā risinājuma, un skatās, kura puse pareizāk argumentē, ņemot vērā tiesu praksi,” norāda Lelde Elīna Liepiņa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc Viļņas komandas dalībnieces tika nākamajā kārtā. Konkurence bija milzīga, kopumā sacensībās piedalījās 68 komandas. Vēl arī jāņem vērā, ka, tā teikt, prestižo universitāšu studentiem ir dažādas priekšrocības.

“Interesantākais bija sacensties ar šīm top prestižākajām universitātēm. Saprotot, ka mēs ne pa gramu neesam sliktākas, bija interesanti cīnīties ar tiem studentiem, kuriem dzimtā ir angļu valoda, un spēt prezentēt juridiskos argumentus tikpat labā līmenī,” teic Samanta Lidere.

“Tiesneši, kas mūs tiesāja, it īpaši finālā, tie bija augsta ranga profesionāļi un viņus nevar tā vienkārši pārliecināt. Mums bija jāpārzina Eiropas Cilvēktiesību tiesas prakse, visi normatīvie akti un mūsu argumentācija, pie kuras strādājām kopš oktobra,” stāsta Natālija Knipša.

Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes dekāne Anita Rodiņa akcentē šā sasnieguma nozīmi. Tā šajā gadījumā sniedzas pāri fakultātes vai universitātes mērogam: “Esmu pilnīgi pārliecināta, ka daudzi no izspēļu dalībniekiem sākumā nemaz nezināja, kas ir Latvija, kas ir LU Juridiskā fakultāte, un esmu pārliecināta, ka daudzi “iegūglēja” un uzzināja, kas ir šī mazā, bet ņiprā fakultāte.”

Kristiānas, Natālijas, Leldes un Samantas izcīnīto pirmo vietu ir pamanījuši daudzi. Tviterī apsveikumus rakstījis gan Valsts prezidents Egils Levits, gan arī Eiropas Cilvēktiesību tiesas un dažādu universitāšu pārstāvji.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm