tv3.lv

LNB iespējams apskatīt senāko latviešu valodā iespiesto grāmatu

Katra tauta meklē savas dziļākās saknes. Viens no dziļākajiem mūsu saknes dzinumiem uz laiku aplūkojams Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Runa ir par senāko latviešu valodā iespiesto grāmatu. Tas ir Jezuītu katehisms latviešu valodā. Tas kopš 17. gadsimta beigām atrodas Zviedrijā, Upsālā.

Vēl līdz janvāra beigām unikālais iespieddarbs redzams neparastā izstādē Rīgā. Senākā latviešu valodas grāmata, kas izdota 1585. gadā, atrodas “Gaismas pils” 5. stāva zālē, kur gaismas ir pavisam nedaudz. Bibliotēkas pārstāve skaidro, ka tā kaitē seniem iespieddarbiem.

Izstādes ”Atgriešanās” ceļa sākumā, kas ved pie grāmatas, redzami atpakaļ ritoši gadskaitļi. Tie atgādina, ka dodamies vēsturē. Dažos pieturas punktos, kas iestrādāti grīdā, iespējams uzzināt iemeslu, kāpēc jezuīti devās uz Latviju, arī citu informāciju. Kā arī to, ka latvieši lietoja tikai mutvārdu valodu.

“Tolaik lasīja sveču gaismā, un te stāstīts par to, cik grāmatu tika izlasītas. Lasītprasme bija kaut kas unikāls. Izstādes laikā skatāmies uz leju un, pienākot pie grāmatiņas, paceļam galvu kā nonākot pie altāra,” stāsta LNB dizainere Madara Lesīte-Volmane.

Plaukstas lieluma Jezuītu katehisma grāmatas vērtība nav izmērā, bet gan saturā. Paņemot kopiju, mūsdienu latvietim, protams, tas ir pilnīgi nesalasāms teksts, krietni nesaprotamāks kā tā dēvētā senā druka.

LNB vadošais pētnieks un izstādes kurators Gustavs Strenga skaidro, ka ne tikai atvestā grāmata ir unikāla, bet arī izstādes iekārtojums. Šī ir pirmā reize, kad mūsu Nacionālajā bibliotēkā ekspozīcija tiek izveidota no viena senā objekta: “Tā mūsu ideja bija izcelt šādā veidā senāko iespiesto grāmatu latviski, kas ir saglabājusies. Lai parādītu tās trauslumu un reizē runātu par šo mītu, kas katrai nācijai ir svarīgs. Senākais teksts, kas ir saglabājies.”

Tāpēc tumsai zālē ir nozīme sargāt ne tikai seno tekstu, tumsa nomierina un vērš apmeklētāja uzmanību nepieciešamajā virzienā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau pavisam drīz unikālais darbs atkal piedzīvos atgriešanos Upsālas bibliotēkā, kur to tik izteiksmīgā iekārtojumā redzēt nebūs iespējams.

Vienlaikus izstādi labāk izstaigāt vienam, norāda dizaina idejas autore. Tas ļaus vairāk sajust notikuma apmērus: “Izstādes nosaukums ”Atgriešanās” ir burtiska. Šī grāmatiņa par seniem laikiem ir vietā, no kuras tā tika aizvesta. Tas ir arī plašāks stāsts par katra paša pieredzi, gan ar reliģiju, ļoti individuāli. Izstāde ir paredzēta vienam apmeklētājam.”

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm