Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
LIZDA apņēmusies pastiprināt politiķu atbildību par likumu nepildīšanu
Kā cīnīties pret to, ka politiķi nepilda pašu pieņemtos likumus? Tuvojoties skolotāju protesta akcijai un streika draudu ēnā, to aktualizējusi nozares arodbiedrība. Lai par savu rīcību politiķiem nebūtu jāatbild tikai reizi četros gados, kad notiek vēlēšanas, arodbiedrība sola panākt likuma izmaiņas, kas pastiprinātu politiķu atbildību.
Tiesiskais nihilims – tā pedagogu arodbiedrība vērtē politiķu attieksmi pret Saeimas pieņemtajiem likumiem un valdības lēmumiem, kas nosaka skolotāju darba samaksu, finansējumu zinātnei un profesionālajai izglītībai.
Likumi netiekot pildīti jau gadiem, tāpēc arodbiedrības vadītajas Ingas Vanagas mērs ir pilns: “Cik ilgi? Tie ir gadu desmiti, un tas ir jāpārtrauc. Tam ir jāpieliek punkts, jo tas arī zināmā mērā atsvešina šo sabiedrību no politikas veidotājiem šāda normatīvo aktu nepildīšana.”
Tik skarbam vērtējumam gan nepiekrīt Izglītības un zinātnes ministrijā, norādot, ka likumi netiekot pārkāpti, taču to izpildīšana prasa laiku, piemēram, vienošanās par algu celšanas grafiku.
“Viennozīmīgi, ka netiek pildīti, nevar teikt. Jā, ir lietas, kas attiecas uz grafiku tādā veidā, kāda bija šī vienošanās – precīzs grafiks, šobrīd nav. Bet tas tiek risināts. Tātad ir tehniskās nianses, kas tiek darītas, lai to atrisinātu,” saka Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Kārlis Strautiņš (JV).
Savukārt arodbiedrības viedoklim pievienojas biedrības “Delna” pētnieks, vēršot uzmanību, ka problēmas ar likuma ievērošanu ir arī citās jomās – tādās kā veselības aprūpe un iekšlietas.
“Tas nav tikai izglītības nozares jautājums. Tas nav tikai zinātnieku jautājums. Ir svarīgi novērtēt, ka šis jautājums par normatīvo aktu izpildi un atbildības prasīšana politiķiem, tas ir, kā mēdz teikt, horizontāls jautājums. Tas ir jādara visiem kopā. Un tas mums visiem ir ļoti svarīgi, tas iziet arī ārpus šiem te jautājumiem par budžeta piešķiršanu,” teic biedrības “Delna” pētnieks Olafs Grigus.
Plaši apmeklētā sanāksmē ar dažādu jomu pārstāvjiem izkristalizējusies nepieciešamība sagatavot likuma izmaiņas, kas pastiprinātu politiķu atbildību.
“Viens no atbildības variantiem varētu būt, ka ir jāatkāpjas no amata. Ja tu esi amatā un nevari noteiktu periodu izpildīt spēkā esošu likumu, valdības lēmumu, tad politiķiem arī būtu jāuzņemas atbildība, līdzīgi kā ikvienam darba ņēmējam,” saka Vanaga.
Saklausījusi arī Saeimas deputātu atsaucību, arodbiedrības vadītāja sola cīnīties par likuma izmaiņu pieņemšanu. Par politiķu atbildības trūkumu nozare skaļi atgādinās pēc mēneša, kad plānots skolotāju protesta gājiens, kurā gatavojas piedalīties arī mediķi. Un no valdības turpmākās rīcības būs atkarīgs, vai skolotāji rīkos arī streiku.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!