Lietussargs, silti cimdi vai saulesbrilles? Kā Latvijā tiek novēroti laikapstākļi?

Precīzas laika prognozes ir īpaši svarīgas, plānojot darbus tādās jomās kā, piemēram, aviācija, enerģētika un ceļu uzturēšana. Un arī mums visiem ir jāzina, kas jāgatavo – lietussargs, silti cimdi vai saulesbrilles. Kā Latvijā tiek novēroti laikapstākļi un cik modernas ir mūsu meteoroloģiskās iekārtas?

2017. gada 8. februārī 8:53

Meteoroloģes Irinas Panteļejevas pienākums meteoroloģiskajā stacijā Latvijas Universitātē ir apstrādāt datus no dažādiem sensoriem, kas ir uzstādīti uz universitātes jumta un Kronvalda parkā. Vēlāk dati no stacijas tiek sūtīti uz meteoroloģisko centru. Ja pirms kāda laika dati tika apstrādāti vienreiz stundā, tad, pateicoties šā brīža tehnoloģijām, jaunu informāciju par laikapstākļiem ir iespējams iegūt ik pēc minūtes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ekrānuzņēmums

Irina Panteļejeva, meteoroloģe

Kad es sāku strādāt, mums nebija sensoru, bija psihrometriskas būdiņas uzstādītas, un tur bija termometri. Tagad automātiski ir.

Stacijā, kur strādā Irina, tiek mērīta gaisa temperatūra, saules spīdēšanas intensitāte, gaisa mitrums, vēja stiprums un atmosfēras spiediens. Taču nebūt ne visas dabas parādības ir iespējams izmērīt automātiski. Manuāli tiek novērota meteoroloģiskā redzamība, mākoņu daudzums un mākoņu veidi, atmosfēras parādības, nokrišņu daudzums, ko mēra ar nokrišņu spaini, kā arī sniega dziļums.

Pēc tam, kad visi dati ir iegūti, tie tiek pārveidoti kodā jeb tā saucamajā meteoroloģiskajā telegrammā, kas sastāv no cipariem un atgādina slepenu šifru. Taču tieši šādā ciparu valodā sazinās meteorologi visā pasaulē.

Šobrīd Latvijā ir 33 meteoroloģisko novērojumu stacijas, lielākā daļa no tām ir izvietota ārpus apdzīvotām vietām. Monitoringa daļas vadītāja Iveta Indriksone meteoroloģisko staciju tīklu kopumā vērtē kā modernu un staciju skaitu kā pietiekamu, taču problēmas rada tas, ka šo daudzas šo staciju iekārtas savu laiku ir nokalpojušas.

Iveta Indriksone, LVĢMC Monitoringa daļas vadītāja

Pats ražotājs vairs neražo šādas stacijas, un uzturēšanas grūtības rada tas, ka no ražotāja vairs nevar iegādāties rezerves daļas. Tad, modernizējot iepriekšējās stacijas, esam ieguvuši šīs rezerves daļas, lai nodrošinātu tīkla pilnvērtīgu darbību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc datu saņemšanas no visām meteoroloģiskajām stacijām Latvijā un Eiropā sinoptiķi nodarbojas ar laikapstākļu prognozēšanu. Jaunākās prognozes liecina, ka uz agru pavasara iestāšanos šogad nevar cerēt.

Laura Krūmiņa, LVĢMC Hidrometeoroloģisko prognožu nodaļas vadītāja

Lai arī būs kādi atkušņi, tās negatīvās temperatūras dominēs, un februāra otrajā pusē saglabāsies vairāk ziemai raksturīgi laikapstākļi. Stabila pavasara procesu iestāšanās vēl nav gaidāma.

Latvijā sinoptiķa profesijā patlaban strādā ap 20 cilvēkiem, taču šobrīd interese par šo profesiju esot palielinājusies. Augstskolas Latvijā gan negatavo tieši šīs jomas speciālistus. Lai varētu strādāt par sinoptiķi, ir nepieciešams apgūt papildu programmas, kas ilgst pusotru gadu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm