tv3.lv

Lietavu dēļ zemniekiem grūtības ar ES atbalstam pieteikto zālāju pļaušanu

Eiropas savienības atbalstam pieteikto zālāju pļaušanas termiņš ir beidzies. Piektdien Lauku atbalsta dienests sāks braukāt ar pārbaudēm. Lai gan šogad lietavu dēļ platību sakopšanai tika iedots papildu mēnesis, ne visi zemnieki to ir paspējuši.

2016. gada 15. septembrī 20:11

Bioloģiskajā gaļas liellopu saimniecībā Rosmes zālājus kopj ar noganīšanas metodi. 300 govis apēd diezgan daudz. Bet tas, kas paliek pāri, ir nepieciešams, lai iegūtu sienu. Šogad zāles pļaušana un novākšana bija apgrūtināta lietavu dēl. Kamēr pļavas bija applūdušas, tajās tehnika nevarēja iebraukt. Un arī jau nopļautu sienu zemnieki lāgā novākt nepaspēja.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saimniecība zaudēja apmēram 2/3 no ieplānotas barības. Siens sabojājās tik stipri, ka bieži vien neder pat pakaišiem. Daudzām saimniecībām lopu barību nāksies piepirkt. Zemnieki prognozē siena cenu kāpumu un liek lielas cerības uz Eiropas Savienības maksājumiem. Nelabvēlīgu laika apstākļu dēļ, Lauku atbalsta dienest uz mēnesi pagarināja ES atbalstam pieteikto platību sakopšanas termiņu. Bez tā daudzi zemnieki žali nopļaut nepaspētu.

Latvijā kopējā deklarētā sakopjama platība ir 716 tūkstoši hektāru. Lai saņemtu Eiropas naudu līdz šodienai zemniekiem bija zāle ne tikai jānopļauj, bet arī jāsavāc.

Foto

Video

Jau piektdien Lauku atbalsta dienesta pārstāvji sāks kontrolpārbaudes. Izlases kārtībā apsekos 5% no tiem, kas ir pieteikušies ES atbalstam. Obligāti tiek pārbaudītas arī tās saimniecības, par kurām ir saņemtas sūdzības, pat ja tās ir anonīmas. Parasti nesakoptas teritorijas ir tiem zemniekiem, kas neko neaudzē un netur lopus. Visbiežākais mānīšanās veids – zāli nopļauj, bet nesavāc, atstājot pūt uz lauka.

Eiropas Savienības maksājumi ir diezgan lieli. Vienotais platības maksājums un zaļināšanas maksājums šogad kopā sastāda 101 eiro par hektāru. Tad  vēl zemniekiem ir iespēja saņemt kompensācijas un piemaksas  par darbības veidiem. Piemēram, bioloģiskās saimniecības var saņemt papildus 97 eiro par vienu hā zālāja. Bet tās, kas audzē dārzeņus – pat 399 eiro par hektāru.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lauku atbalsta dienests Eiropas naudu sola sākt maksāt oktobra beigās. Bet zemniekiem tā būtu nepieciešama jau tagad. Piemēram, lai vēl paspētu savākt ziemai pēc iespējas vairāk skābbarības. Oktobrī to darīt jau būs par vēlu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm