Lielstraupes pili nodos Cēsu pašvaldībai; remontiem vajag miljonus

2022. gada 13. aprīlī 20:26

Slaveno Lielstraupes pili nākotnē plānots nodot Cēsu novada domes īpašumā, bet kādreiz tik greznā nama atjaunošanai vajadzēs miljoniem eiro. Pagaidām pils pieder Veselības ministrijai, kas plāno ar īpaša likuma starpniecību beidzot atbrīvoties no tā.

Jau tuvojoties pils ieejai, manāms nobrucis ēkas stūris, kas apjozts ar celtniecības žogu. Arī ieejas kāpnes daļēji norobežotas. Pili var apmeklēt ikviens interesents, te regulāri filmē ārzemju vēsturiskās filmas. Taču daļa ēkas ir ļoti sliktā stāvoklī, tur ieiet nedrīkst. Pili jau šobrīd uztur par pašvaldības līdzekļiem, taču pilnvērtīgam remontam naudas nepietiek.

“Pirmais ir jumts! Lai netek cauri. Kad gāžas lietus, tad gāžas straumēm, tad sāp sirds, asaras tek. Žēl pils, žēl sevis, žēl visa kā. Jumts, atbalsta siena, kas javas nesaderības dēļ ir nobrukusi, arī ir jāsakārto,” saka Cēsu novada tūrisma organizatore Rudīte Vasile.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pils pieder Veselības ministrijai, savulaik te ārstējās alkoholiķi, bet slimnīca kopš 2018. gada pārcelta uz Strenčiem. Kultūras pieminekļa uzturēšana, apsaimniekošana un remontdarbi nav ministrijas pamatdarbības joma, tādēļ to nodos Cēsu novada pašvaldībai, tiesa gan, process gana sarežģīts.

“Cēsu iecere ir, ka šo īpašumu nodod ar īpašu likumu, bez apgrūtinājumiem, kuri esošajā likumdošanā šobrīd pastāv. Pašvaldība pārņem šo objektu, tai ir sasietas rokas tur veidot komercobjektu, piemēram, ļaut veidot restorānu, viesnīcu, tūrisma funkcijai. Šim nolūkam Saeimā jāpieņem īpašs likums, un tas prasa laiku,” stāsta veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Kad pils būs pašvaldības īpašumā, ir iecere pieteikties Eiropas finansējumam, lai to savestu kārtībā. Atjaunošana būs ilgs process – gadus 10 vai 15.

“Jumts vien ir 800 000 eiro, nerunājot par visu pārējo, tie ir miljoni. Simtprocentīgas atbildes, kā te izskatīsies, nav. Mūsu pieredze rāda, ka, lietas darot, atnāk pareizās atbildes, dzīve piespēlē iespējas – uzņēmēji, nevalstiskās organizācijas, projekti. Atbildība ir milzīga, bet mēs esam gatavi,” pauž Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs (JV).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pilī noteikti saglabās muzeju, iespējams, tajā būs arī restorāns, viesnīca, lai šo vēsturisko vietu padarītu vēl kuplāk apmeklētu un interesantu kā pašmāju, tā ārvalstu apmeklētājiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm