tv3.lv

Lidojumi Covid‑19 laikā: ja pasažierim nebūs QR koda, tad no lidostas ārā netiks

21 dienas laikā jārada epidemioloģiskās uzraudzības elektroniskā anketa – šim nolūkam Satiksmes ministrija drīz izvēlēsies labāko no četrām kompānijām, kas pieteikušās. Tas nozīmē, ka gan ārzemniekiem, gan Latvijas pilsoņiem pēc ierašanās no ārzemēm būs elektroniski jāaizpilda anketa Slimību profilakses un kontroles centra un arī Valsts robežsardzes vajadzībām. Šobrīd viss šis process notiek uz papīra.

2020. gada 6. augustā 7:55

Aviokompānija “airBaltic” veic vismaz 30 reisus dienā, tāpēc kā slogu uztver šā brīža prasību – no visiem ieceļotājiem Latvijā ievākt ar roku aizpildītās papīra anketas epidemioloģiskās uzraudzības vajadzībām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Liela papīra kaudze ar anketā “airBaltic” rodas jau ap pusdienlaiku. Pa visu dienu anketu skaits pārsniedz divus tūkstošus. Izriet, nedēļas ietvaros vismaz 14 tūkstoši papīra anketu, un tā katra ir manuāli jāsašķiro. “airBaltic” tam piesaista vairākus darbiniekus.

“Mums šīs anketas ir pēc tam jānogādā atbildīgajām valsts iestādēm – Valsts robežsardzei par tiem pasažieriem, kam jāiet pašizolācijā, pārējās anketas uz SPKC. Mums tās ir jāsašķiro, jānogādā. Tas prasa diezgan daudz resursu no kompānijas puses,” teic “airBaltic” salona standartu speciālists Gatis Stanga.

Vēl tik iecerētajā elektroniskajā anketēšanas sistēmā sākotnēji nebūšot iekļauti prāmji un autobusi, – saka atbildīgajā Reģionālās attīstības ministrijā. Sistēmu vispirms lietos aviokompānijas.

“Tas mums atvieglotu darbu uz borta. Nebūtu šīs anketas fiziski jāizdala. Atvieglotu darbu ofisā, mums tās nebūtu jāšķiro pa iestādēm. Ceram, ka tas atvieglos mums dzīvi un būs tikai elektroniski,” saka “airBaltic” salona standartu speciālists.

Pasažieru epidemioloģiskās uzraudzības elektroniskās anketas būtība – tiks izveidota interneta lapa, kurā pirms ieceļošanas Latvijā, katram pasažieriem tad būs jānorāda kontaktinformācija, reisa numurs, sēdvietas numurs, personu apliecinošā dokumenta numurs un cita veida informācija, un tad ikvienam tiks piešķirts unikāls QR kods.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Pasažierim pirms lidostas pamešanas būs jānoskenē QR kods automātiskajos vārtos, kuru viņš būs saņēmis mobilajā tālrunī, e-pastā vai izdrukājis. Ja nebūs QR koda, tālāk netiks. Tad būs jākomunicē ar lidostas pārstāvjiem, palīdzēs veikt šo reģistrāciju,” skaidro VARAM Elektroniskās pārvaldes departamenta direktors Uģis Bisenieks.

Taču, kā Latvijā iebraucošais pasažieris uzzinās par šo prasību aizpildīt epidemioloģiskās uzraudzības anketu speciālā mājaslapā, piemēram, vai tā būs sasaistīta ar biļešu sistēmām, atbildīgā ministrija vēl tik domā.

”Vismaz lidostas pārstāvji apgalvoja, ka tiks veikta komunikācija ar vadošo lidsabiedrību pārstāvjiem, lai informētu par šādiem noteikumiem,” teic VARAM Elektroniskās pārvaldes departamenta direktors.

“Ieviešot elektronisko anketu aizpildīšanu ieceļotājiem, uzlabosies iesniegto datu kvalitāte, jo, elektroniski aizpildot, tiks aizpildīti visi nepieciešamie informācijas lauki. Tāpat uzlabosies datu saņemšanas operativitāte un iespēja datus analizēt. Anketu aizpildot elektroniski, tiek mazināti inficēšanas riski, nelietojot papīru un pildspalvu, kas pēc tam tiek nodota citam,” vērš uzmanību SPKC pārstāve Ilze Arāja.

Ar cerībām uz jauno sistēmu raugās arī Valsts policija, kuras pienākumos ir uzraudzīt, kā vidēji pusotrs tūkstotis cilvēku ievēro pašizolāciju vai karantīnu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Esošajā situācijā var būt aizķeršanās, kad konkrētā laikā policijā nonāk liels daudzums anketu. Katrs darbinieks var apstrādāt ierobežotu skaitu anketu vienas dienas ietvaros. Var rasties situācija – aktuālāk informācija, iespējams, mums nav pieejama, bet gan ar vienas dienas nobīdi. Tas ir negatīvi. Jebkurš rīks, kas to paātrina, paātrinātu arī kontroli,” saka Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Lauris Arājs.

Līdzīgi kā šobrīd ar papīra anketām, arī elektroniskajā sistēmā no pasažieriem iegūtie dati tiks glabāti 14 dienas epidemioloģiskās izmeklēšanas vajadzībām. Pēc tam tos dzēsīs.

Vairāk par tematu – raidījuma “900 sekundes” sižetā

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm