Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Levits: Likumprojektu par valsts aizsardzības dienesta ieviešanu jāpieņem bez kavēšanās

Likumprojektu par valsts aizsardzības dienesta ieviešanu jāpieņem bez kavēšanās, uzsvēris Valsts prezidents Egils Levits.
Valsts prezidenta kancelejā informēja, ka Levits otrdien, 31. janvārī, Rīgas pilī tiecies ar aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci, lai apspriestos par aktualitātēm aizsardzības jomā un pārrunājot Latvijas atbalstu Ukrainai cīņā pret Krievijas agresiju.
Ministre informēja par darbu pie jaunās valsts aizsardzības stratēģijas. Tāpat Mūrniece atzīmēja, ka darbs pie likumprojekta par valsts aizsardzības dienesta ieviešanu Latvijā ir noslēguma fāzē.
Valsts prezidents atzinīgi novērtēja to, ka likumprojekts sadarbībā ar Saeimas Juridisko dienestu ir precizēts. “Nedrīkst vilcināties ar likuma pieņemšanu, lai tālāk bez kavēšanās varētu ieviest valsts aizsardzības dienestu,” uzsvēra Valsts prezidents.
Levits un Mūrniece apspriedās par valsts aizsardzības mācības norisi skolās, kā arī pozitīvi novērtēja vakar akreditēto valsts aizsardzības mācības programmu Latvijas augstskolās.
Jau ziņots, ka, saskaņā ar Aizsardzības ministrijas (AM) plānu, valsts aizsardzības dienests pakāpeniski tiks ieviests piecu gadu laikā. No 2023.gada 1.janvāra norisināsies pirmais ieviešanas posms, kuram varēs pieteikties brīvprātīgi.
Pirmajā gadā varētu tikt iesaukti apmēram 1000 cilvēku.
Iesaukums tiek plānots divas reizes gadā – 1.janvārī un 1.jūlijā. Tāpat būs iespējams izvēlēties dienestu no četriem veidiem. Varēs iekļauties valsts aizsardzības dienestā vai arī noslēgt piecu gadu ilgu dienestu Zemessardzē. Tāpat būs pieejams vada komandiera kurss augstskolā, kā arī alternatīvais – Iekšlietu ministrijas, Veselības, Labklājības ministrijas – dienests.
Paredzēts, ka dienests ilgs 11 mēnešus.
Lai iestātos valsts aizsardzības dienestā, Latvijas pilsonim – vīrietim – jābūt vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Sievietes varēs pieteikties brīvprātīgi.
Paredzēts, ka iesauktajiem tiks maksāta kompensācija 400 eiro apmērā ikdienas izdevumiem. Valsts apmaksās ēdināšanas izdevumus un dzīvošanu kazarmās, kā arī iesauktajiem būs pieejama sporta infrastruktūra. Iesauktajām personām ir paredzēts arī viens brīvlaiks viena mēneša garumā, kā arī varētu būt paredzēta iespēja nedēļas nogalēs doties mājās.
Reformas īstenošanai AM tuvākajā laikā uz valdību virzīs normatīvo aktu grozījumus un speciālu likumprojektu. Gala lēmums par reformu būs jāpieņem Saeimai.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!