tv3.lv

Leģendārajam latviešu kinorežisoram Rolandam Kalniņam – 100

Draugi, kuri ar viņu sazvanās, saka – arī vēl savos simts gados viņš domā par kino. Sestdien, 7. maijā, apaļu 100 gadu jubileju atzīmē leģendārais latviešu kinorežisors Rolands Kalniņš. Viņa vadībā tapušas tādas ekrāna pērles kā “Ceplis”, “Četri balti krekli” un daudzas citas. Kalniņa darbi tikuši godināti arī Kannu kinofestivālā, vēsta TV3 Ziņas.

Kadri no slavenās Latvijas spēlfilmas “Četri balti krekli”. Tās režisors atzītākais sava aroda meistars Latvijā un daudzas jo daudzas atzinības saņēmušais – Rolands Kalniņš. Šodien viņam aprit 100 gadu jubileja.

Ar Kalniņu daudz sadarbojies kinooperators Miks Zvirbulis. Viņš stāsta, ka bijusi iespēja strādāt kopā ar dažādiem režisoriem, taču lielākās simpātijas nepārprotami esot bijušas pret darbu kopā Kalniņu.

“Cilvēks, ar kuru es esmu ar mieru strādāt jebkurā darbā, ja viņš uzaicinātu,” stāsta kinooperators Miks Zvirbulis.

Nosvērts, inteliģents, spējīgs sastrādāties un detaļās zina, ko tieši grib – tāds esot bijis Kalniņš kā režisors, kurš baudīja ne tikai galarezultātu, bet arī pašu radošo procesu.

Miks Zvirbulis
kinooperators

“Puikas gados es reizēm esmu bijis stipri nesavaldīgs un reizēm esmu kaut ko pateicis asā veidā, bet Rolands nekad to nav ņēmis ļaunā. Viņš padomā un saka “varbūt tev ir taisnība, argumentē, kāpēc jādara savādāk.”

Zvirbulis stāsta, ka joprojām laiku pa laikam aiziet ciemos pie Kalniņa un abi runā par kino.

“Režisors Rolands Kalniņš nenoliedzami ir fenomens Latvijas kino vēsturē,” uzskata Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nacionālā Kino centra vadītāja klāsta – Kalniņš strādāja spilgti, oriģināli, viņam nav līdzīgu Latvijas kino kontekstā, turklāt režisora filmas sasaucas ar tā laika progresīvajām Rietumeiropas mākslas tendencēm.

Starp nozīmīgākajiem darbiem kinokritiķe sauc filmas “Ceplis”, “Akmens un Šķembas” un “Četri balti krekli”. Abas pēdējās padomju gados uz ilgu laiku bija aizliegtas. Pirmā – lente par latviešu leģionāriem, otrā – stāsts par radošiem cilvēkiem un ierēdņiem, kuri cenzē mākslu. Šeit saskatāmas arī autobiogrāfiskas iezīmes.

Dita Rietuma
Nacionālā Kino centra vadītāja

“Protams, attiecības ar cenzūru Robertam Kalniņam vienmēr ir bijušas ļoti saspīlētas. Filmas tika kropļotas, cenzētas, mainītas, un nenoliedzami viņš ironizē par šo brutālo cenzūras mašinēriju un dara to apbrīnojami smalki.”

Viens no spilgtākajiem mirkļiem Kalniņa ilgajā karjerā, kas uzskatāms par vienu no nozīmīgākajiem notikumiem mūsu kino nozares vēsturē vispār, ir “Četru baltu kreklu” izrādīšana Kannu kinofestivālā 2018. gadā. Tur bija arī Miks Zvirbulis, kurš bijis izbrīnīts par uzņemšanu filmai latviešu valodā ar subtitriem.

Miks Zvirbulis
kinoperators

“Cilvēki tā nopietni skatījās. Domāju, ka gan jau tā pienākas, bet, kad viņi pēc filmas cēlās kājās, lai apsveiktu autorus… Es līdz šim brīdim esmu par to pārsteigts, bet tik daudz liekulīgu cilvēku jau nevar būt.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Esmu laiku pa laikam atbildējusi uz jautājumu, vai Latvijā kino bija pirms 1990. un 1991. gada. Tas šķiet ir ārprātīgs jautājums, bet šī Latvijas kino pagātne starptautiskā kontekstā nebija pamanīta. Rolanda Kalniņa filma iezīmēja Latvijas kino vēsturi starptautiskā kontekstā un Kannu kinofestivāla kontekstā, kas ir planētas galvenais festivāls,” stāsta Rietuma.

Par godu Rolanda Kalniņa 100 gadu jubilejai no 7. maija portālā “filmas.lv” māksliniekam īpaši atvēlētā sadaļā ikvienam pieejama gandrīz visa viņa daiļrade.

Žurnālists
Medijos darbojas 10 gadus. Iepriekš strādājis ziņu aģentūrās, savukārt ikdienā TV3 Ziņās vēsta par aktuālo ekonomikā un politikā, padziļināti pievēršoties valdības darbam, transportam un enerģētikai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm