Latvijas un Somijas prezidenti aicina atbalstīt Ukrainu un vienam otru

2022. gada 19. decembrī 14:20

Pirmdien, 19. decembrī, darba vizītē Rīgas pilī vieradās Somijas prezidents Sauli Nīniste. Latvijas un Somijas prezidenti pārrunāja drošības situāciju reģionā, divpusējo sadarbību, kā arī Baltijas valstu un Ziemeļvalstu sadarbību, informēja Valsts prezidenta kancelejā.

Paziņojumā presei Latvijas Valsts prezidents Egils Levits uzsvera, ka Latvija apsveic Somiju ar vēsturisko lēmumu pievienoties NATO. Somijas un arī Zviedrijas pievienošanās militārajai aliansei ievērojami uzlabos drošības situāciju ne tikai jaunajās dalībvalstīs, bet arī Latvijā un visā Ziemeļeiropā kopumā. Tāpat abu valstu dalība būs nopietns pienesums NATO kopējās kapacitātes tiprināšanā, kā arī tās veicinās Latvijas un Somijas militāro industriju sadarbību.

Arī Nīniste pauda pārliecību, ka, NATO ratificējot Somijas dalību, kas nešaubīgi arī notiks, Somija un Latvija (un citas valstis) spēs paplašināt savu līdzšinējo sadarbību militārajā jomā. Vienlaikus Somijas prezidents uzsvēra, ka katrai valstij jāturpina rūpēties par savu spēju attīstīšanu un uzveidošanu, jo tikai tādā veidā NATO spēs kļūt spēcīgāks. Šajā ziņā Nīniste uzteica Latviju par ieceri ieviest valsts aizsardzības dienestu.

Valstu prezidenti arī ir vienisprātis, ka visām demokrātiskajām valstīm jāturpina atbalstīt Ukrainu, un šis atbalsts ir visaptverošs – militārs, ekonomisks un humānais. Tāpat gan Levits, gan Nīniste uzsvēra – lai okupantus sauktu pie atbildības par Ukrainā pastrādātajām zvērībām, nepieciešams izveidot starptautisku tribunālu. Tāpat, kā atzīmēja Levits, Eiropas Savienībai jāturpina domāt par to, kādā veidā varētu izmantot arestētos Krievijas līdzekļus, kuri atrodas ārpus lielvalsts, lai tos varētu nodot Ukrainas atjaunošanai.

Kā arī Latvijas un Somijas līderi apsprieda enerģētiskās drošības jautājumus. Abi valstu vadītāji pauda, ka situācija ir sarežģīta, taču nav šaubu, ka kopīgiem spēkiem šīs grūtības būs iespējams pārvarēt. Levits atzīmēja, ka attiecībā uz gāzes piegādi pēc tam, kad būs atvērts jaunais sašķidrinātās gažes terminālis Somijā, kapacitāte mūsu reģionā var tikt uzskatīta apr pietiekošu.

Paziņojuma noslēgumā gan Nīniste, gan Levits izcēla savstarpējās sadarbības nozīmi, jo īpaši ekonomiskajā jomā. Abi valstu vadītāji cer nākotnē paplašināt sadarbību tirdzniecībā, zinātnē, pētniecībā un tehnoloģiju nozarē.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm