Latvijas šķidrais zelts – dzeramais ūdens: nākamgad to sāks eksportēt no Liepājas uz Āfriku

Liepājniekiem būs pašiem sava eksporta prece – dzeramais ūdens. Pilsētā top vērienīgs ūdens terminālis, no kura to pašu ūdeni, kuru dzer liepājnieki, plānots eksportēt uz tādām vietām kā Āfrika un Tuvie Austrumi. Šāda veida bizness būs pirmais Baltijā, vēsta TV3 Ziņas.

Ūdens termināļa būvniecību Liepājas speciālās ekonomiskās zonas teritorijā iniciējis SIA “Eipu” – tā valdē darbojas vietējais uzņēmējs Krists Griģis, bet patiesā labuma guvēji reģistrēti Kiprā. Dzeramā ūdens eksports no Latvijas notiks pirmo reizi. Ja citas valsts eksportē naftu vai gāzi – mūsu šķidrais zelts ir dzeramais ūdens.

Uldis Hmieļevskis
Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieks

“Ir reģioni pasaulē – un to mēs redzam arvien vairāk, kur dzeramais ūdens ir liela problēma. Tie ir karstie reģioni, kur tiek domāts vai vilkt kādus ledus gabalus no Antarktīdas, piemēram, Austrālija un tur viņus kausēt un tamlīdzīgi.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Āfrika, Tuviem Austrumi un citi karstie reģioni tad arī būs preces gala saņēmēji, kuriem piegādās to pašu ūdeni, kas tek no krāna Liepājā.

“Ūdens plūdīs no dziļurbumiem, kas atrodas ārpus Liepājas pa tiem pašiem ūdens vadiem, pa kuriem ūdeni piegādā pilsētai. Kāpēc vajadzīgs šāds rezervuārs, tāpēc, ka ūdeni pildīs ilgi, lai tad, kad kuģis ienāk ostā, to nepieciešams ātri uzpildīt, lai tas dotos tālāk, tāpēc to nepieciešams uzkrāt. Te varēs uzkrāt 2-3 kuģu uzkraušanai nepieciešamo ūdens apjomu,” skaidro Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieks.

Galvenokārt šis projekts bijis iespējams pateicoties pēdējo gadu ieguldījumiem Liepājas ostas teritorijā – izbūvētas gan jaunas piestātnes, gan padziļināti kuģu ceļi.

“Tā mūsu Liepājas ekonomiskās zonas funkcija ir nevis pašiem to biznesu darīt , bet nodrošināt infrastruktūru, lai uzņēmēji varētu viņu izmantot,” secina Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieks.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

TV3 Ziņu sižetā ir unikāla iespēja vērot vienu no jau izbūvētajiem rezervuāriem. Tajā, visticamāk, esam pēdējo reizi, jo nākotnē šīs telpas cilvēkiem vairs nebūs pieejamas – te glabāsies eksportējamais ūdens.

Termināla būvniecība notiek jau kopš pērnā gada vasaras – pabeigti jau divi no trim ūdens nodalījumiem.

“Te tiek veidots zaļais jumts ar zāli, tāpēc arī drenējošais slānis var redzēt materiālu. Bišķi ir šaubas kā tas te Liepājas vējos kalpos, bet centīsimies panākt, jā,” saka uzņēmuma “UPTK” vadītājs Zigurds Kirhners.

Uzglabājamais ūdens apjoms būs tiešām iespaidīgs – rezervuāros ietilps aptuveni 90 miljoni viena litra ūdens pudeļu. Lai gan šobrīd darbi notiek raiti, būvniekiem bijis arī gana daudz pārsteigumu.

“Sākām zemes darbus un atradām divas pirmā pasaules kara enkurmīnas, tad turpinot tīkla izbūvi rudenī atradām 2 pasaules kara munīcijas krājumu, aptuveni 256 lādiņi, automāti utt. Šis gads mums atkal iesākās ar 1 pasaules kara brīnumiem vēl divas enkurmīnas lielas, viena vairāk nekā 200 kilogramus,” saka Kirhners.

Būvniecību plānots pabeigt nākamā gada sākumā un drīz pēc tam sāksies arī eksports. Līdzīgs terminālis iecerēts arī Ventspilī – tur gan objekta attīstība ir vēl tikai projektēšanas stadijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm