tv3.lv

Latvijas pērle, pilsēta ar diviem rātsnamiem – Kuldīga!

Kuldīga var lepoties ar vēl vienu rūpīgi atjaunotu seno ēku – nupat pēc gadu ilgas restaurācijas atklāts pilsētas vecais rātsnams. Kuldīdznieki lepojas, ka ne tikai savests kārtībā kultūrvēsturiskais piemineklis, bet paveiktais ir arī kā paraugs, kā atjaunot senās koka būves vecpilsētā.

2016. gada 31. martā 19:16

Pirmās ziņas par Kuldīgas veco rātsnamu parādījušās 17. gadsimtā. Zināms, ka ēka ievērojami pārbūvēta 19. gadsimtā, un arī padomju gados nams piedzīvojis pārmaiņas. Taču tagad vēsturiskais piemineklis attīrīts no visa liekā un gada laikā apjomīgā restaurācijā pietuvināts sākotnējam izskatam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vecā rātsnama atjaunošana apmaksāta no Eiropas ekonomiskās zonas un novada pašvaldības līdzekļiem. Kopumā restaurācija izmaksāja pusmiljonu eiro. Savu roku pielikuši vietējie amatnieki un pēc seniem paraugiem veidotas durvis, kāpnes un pat grīdas.

Dace Reinkopa, projekta vadītāja

Būvniecībā izmantoti tikai dabīgi materiāli. Tas ir koks, kaļķa javas apmetums. Māla dakstiņu jumts. Mēs ļoti lepojamies ar lietām, kas atgriezušās vēsturiskajā vietā, piemēram, ieejas kāpnes.

Liels lepnums ir no jauna uzmūrētais manteļskurstenis, ko nama saimnieki dēvē par ēkas dvēseli. Tas esot īstens mūrnieka meistardarbs, ko var izmantot kā pavardu.

Juris Pavlovs, Galvenais restaurators

Šobrīd atrast amatnieku, kas uzņemtos uzbūvēt šādu skursteni, bija grūti. Paveicās. Atradām vietējo, vīrs jau krietni gados un sirmu galvu, bet darbs ir paveikts godam.

Restauratoriem patīkams pārsteigums bija zem daudzajiem apdares slāņiem atklātie dekoratīvie krāsojumi. Pirms remonta rātsnama stāvoklis esot bijis kritisks, tāpēc pārvērtības visvairāk novērtē nama iemītnieki – mākslas kolektīvi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Daina Grundmane, Tautas lietišķās mākslas studijas “Ķocis” vadītāja

Sienas bija saplaisājušas, viss sēdās. Īstenībā bija tā, ka jebkurā brīdi varēja kas pavērties. Liels darbs ieguldīts un tas ir tikai ieguvums.

Restauratoriem darba vēl daudz

Kuldīga ir zināma ar saviem centieniem rūpīgi atjaunot senās koka mājas. To novērtē arī vietējie, taču sūdzas, ka rūpes skar tikai tūristu zonu.

Silvija, kuldīdzniece

Es dzīvoju tādā mājā, kas skaitās valsts aizsardzības piemineklis. Neko nedara. Pirms trim gadiem restaurēja logus. Man logi visi krīt ārā. Sienas šūpojas. Sienas slapjas, apmetums krīt nost. Restaurēta māja.

Ar laiku Kuldīgas vecpilsēta cer iekļūt UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā, tāpēc izstrādāta īpaša pieminekļu glābšanas programma, kas paredz atbalstu to seno ēku īpašniekiem, kas gatavi namus atjaunot.

Savukārt pašvaldības plānos ir atjaunot agrāko slimnīcas ēku. Projekts jau ir gatavs iesniegšanai Kultūras ministrijā, un plānot, ka nākotnē senais nams atdzims kā mākslas telpa. Kuldīdznieki cer to restaurēt līdz 2018. gadam – kā dāvanu uz Latvijas simtgadei.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm