tv3.lv

Latvijas Mediju ētikas padome maijā izvērtējusi sūdzības par privātas un nepārbaudītas informācijas publicēšanu

Maija nogalē jau trešo reizi attālināti notika biedrības ”Latvijas Mediju ētikas padome” izveidotās Ētikas padomes sēde. Kā ierasts, ikmēneša sēdes darba kārtībā bija jautājumi, kas saistīti ar saņemtajām sūdzībām par medijos izvietoto saturu.

2020. gada 3. jūnijā 15:54

Šoreiz Ētikas padome izskatījusi divas sūdzības – par faktu neprecizitātēm ziņu aģentūras ”LETA” sagatavotajā publikācijā, kā arī par divos interneta portālos ievietoto informāciju, kas, sūdzības iesniedzēja prāt, aizskar personas privātumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņu aģentūras ”LETA” publikācijā par portāla manabalss.lv iniciatīvu ”Vāc parakstus par parādu piedzīšanas ierobežošanu ārkārtējās situācijas laikā” sūdzības iesniedzējs saskatījis kļūdainu faktu interpretāciju un nekorektu datu atspoguļojumu, tādēļ vērsies pie publikācijas autora, lūdzot precizēt vai papildināt sagatavoto materiālu. Konstatējot neprecizitātes publikācijā un korekcijas informācijas avota, respektīvi, portāla manabalss.lv publiskotajā informācijā par iniciatīvu, ziņu aģentūra ”LETA” publicēja precizētu ziņu, tādējādi sekojot gan pašas aģentūras Ētikas kodeksā, gan arī ”Latvijas Mediju ētikas padomes” Ētikas kodeksā noteiktajam, ka jebkāda maldinoša vai kļūdaina informācija ir jāizlabo iespējami ātri.

Ētikas padome uzskata, ka ziņu aģentūra ”LETA” ir rīkojusies atbildīgi, koriģējot publikāciju atbilstoši informācijas avotā izvietotajiem precizējumiem. Tomēr tik ietekmīgam medijam, kāds ir ziņu aģentūra ”LETA” un kura sagatavoto informāciju izmanto teju visi Latvijas ziņu portāli, ir nepieciešams kritiski izsvērt un pārbaudīt informāciju pirms publicēšanas, jo manabalss.lv nav oficiāls informācijas avots.

Savukārt divos interneta portālos tapusi publikācija, kurai bez saskaņošanas ar publikācijas subjektu tika pievienotas ilustratīvas fotogrāfijas, kas publiski pieejamas sociālajā medijā Facebook. Lai gan abi šie portāli nav reģistrēti kā mediji un pamatā vērsti uz citiem biznesa modeļiem, tie pilda medija funkcijas, tāpēc Ētikas padome izskata arī par tiem iesniegtās sūdzības. Sūdzības iesniedzējs uzskata, ka, lai gan foto materiāli ir bijuši publiski pieejami, publikācijas autoriem nav tiesību izmantot fotogrāfijas bez saskaņošanas, tādējādi ticis aizskarts personas privātums.

Ētikas padome norāda, ka šādus un citus jautājumus par datu apstrādi vērtē Datu valsts inspekcija. Tomēr būtiska problēma redzama veidā, kā interneta portāls komunicējis ar sūdzības iesniedzēju. Sūdzības iesniedzējam tika piedāvāts ziedot portālam un iegādāties reklāmu, lai nodrošinātu, ka publikācija ar nevēlamajām fotogrāfijām tiek dzēsta, kā rezultātā sūdzības iesniedzējs uzskata, ka portāls un tā īpašnieki nodarbojas ir izspiešanu. Neraugoties uz to, ka izspiešana ir noziedzīgs nodarījums, kas jāvērtē Valsts policijai, portāla piedāvājums nav pieņemams – tā ir neētiska rīcība, pieprasot kādu labumu apmaiņā pret materiāla dzēšanu. Ētikas padome atgādina, cik būtiska ir taisnīga un godīga komunikācija, un šāda prakse nav pieļaujama nedz mediju, nedz jebkura cilvēka profesionālajā darbībā.

Jau ziņots, ka biedrība ”Latvijas Mediju ētikas padome” ar aprīli uzsākusi savu otro darbības gadu.  Biedrības mērķis ir veicināt ētiskas mediju prakses attīstību un sekmēt mediju pašregulāciju Latvijas mediju telpā. Ētikas padomes uzdevums ir uzraudzīt Ētikas kodeksa principu un normu īstenošanu, izskatīt sūdzības par ētiska rakstura pārkāpumiem mediju darbībā, kā arī vērtēt iespējamus vārda brīvības pārkāpumus. Tāpat Biedrības statūti paredz Ētikas padomes tiesības paust viedokli par citiem nozares jautājumiem, kas saistīti ar apdraudējumu mediju videi, redakcionālajai autonomijai un mediju neatkarībai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm