Latvijas Banka piedāvā samazināt algas nodokļus un ieviest 0% reinvestētās peļņas nodokli

Latvijas Banka (LB) nākusi klajā ar savu redzējumu par nepieciešamajām nodokļu sistēmas reformām. Centrālās bankas piedāvājums paredz samazināt iedzīvotāju ienākumu nodokli no darba algas no pašreizējiem 23% līdz 20%, kā arī ieviest 0% nodokli uzņēmumu peļņai, kas ieguldīta attīstībā.

2017. gada 27. februārī 20:05

LB savā piedāvājumā “Nodokļu stratēģija 20/20” piedāvā nodokļus no darba algas samazināt par trim procentpunktiem – no 23% līdz 20%. Tāpat LB priekšlikumi paredz ienākumu nodokli no kapitāla pieauguma likmi palielināt no 15% līdz 20%. Banka arī rosina paaugstināt nodokli ienākumiem no kapitāla – no 10% līdz 20%.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

Centrālā banka piedāvā arī no pašreizējiem 15% līdz 20% palielināt Uzņēmumu ienākumu nodokli, ja peļņa tiek izmaksāta dividendēs. Tomēr peļņai, ko uzņēmumi investē attīstībā, LB rosina piemērot likmi 0%, tātad vispār neaplikt attīstībā ieguldīto peļņu ar nodokļiem. Šāda kārtība jau pašlaik ir Igaunijā.

Latvijas Bankas prezidents uzsver, ka neesot pieļaujama mehāniska nodokļu celšana, lai sasniegtu valdības noteikto mērķi – iekasēt nodokļos vienu trešdaļu no iekšzemes kopprodukta.

Ilmārs Rimšēvičs

Ilmārs Rimšēvičs

Latvijas Bankas prezidents

Šis valdības mērķis ir uzstādīts ļoti īpatnējs – nodokļu ienākumus palielināt līdz 1/3 [no IKP], kas automātiski – vismaz Pasaules Bankas skatījumā, daudzu citu ekspertu skatījumā, bija mehāniski pacelt nodokļus. Mūsuprāt, daudz lielāks uzsvars būtu jāliek uz labvēlīgiem nosacījumiem tautsaimniecības attīstībai, kas vairotu nodokļu ienākumus.

Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi LB piedāvā nemainīt, vienlaikus paplašinot PVN reversās maksāšanas kārtības piemērošanu.

Lai risinātu ienākumu nodokļa progresivitāti, LB aicina diferencēt neapliekamo minimumu vai piemērot nodokļa atlaides par apgādājamām personām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Nodokļu stratēģijas 20/20” priekšlikumu īstenošanas rezultātā Latvijas iekšzemes kopprodukts 2020. gadā būtu par 2.4% lielāks salīdzinājumā ar nemainītu situāciju nodokļu jomā, prognozē centrālā banka.

Jau vēstīts, ka tuvākajā laikā ar savu nodokļu reformu plānu nāks klajā arī Finanšu ministrija (FM). Rīt FM par savu piedāvājumu informēs Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē, LNT Ziņām norādīja finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas (ZZS) pārstāvis Arno Pjatkins.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Video: LNT Ziņu sižets

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm