Latvijai tuvojas putnu gripa; trīs mēnešus plāno aizliegt turēt laukā vistas un citus mājputnus

Vēl nesen Latvijas lauksaimniekus pāršalca ziņa par cūku mēra uzliesmojumu, bet tagad straujiem soļiem Latvijai tuvojas vēl viena bīstama slimība – putnu gripa. Tā uzliesmojusi daudzviet Eiropā, un pie mums, visticamāk, nonāks ar migrējošajiem gājputniem.

2017. gada 7. februārī 14:08

Vistu un citu mājputnu saimniekiem jāievēro stingri drošības pasākumi, jo gadījumā, ja saimniecības mājputni ar šo sērgu saslims, būs jāizkauj visa saime. Lai pasargātu nozari no iespējamās putnu gripas izplatības, šogad laikā no 1. marta līdz 1. jūnijam plānots noteikt aizliegumu turēt laukā vistas, pīles, zosis un citus mājputnus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdz ar to visām saimniecībām, arī tādām, kur ir tikai pāris mājputni, jārēķinās ar Pārtikas un veterinārā dienesta ārpuskārtas pārbaudēm.

Pēdējā laikā daudzviet Eiropā konstatēts augsti patogēnās putnu gripas ierosinātāja H5N8 apakštipa uzliesmojums. Gripas vīruss, tāpat kā tas, ar ko slimo cilvēki, mainās teju vai katru gadu, un tā mutācijas var izrādīties īpaši bīstams. Vīrusu visbiežāk pārnes migrējošie savvaļas putni, rada risku ievazāt slimību mājputnu populācijā Latvijā.

Zemkopības ministrija aicina ieviest un ievērot biodrošības pasākumus fermās un visos mājputnu un olu ražošanas posmos. Lielākā daļa mājputnu turētāju esot gatavi cīnīties pret slimības izplatīšanos. Galvenais ir neienest saimniecībā slimību, piemēram, bradājot pa dubļiem, kur pirms tam atradušies inficētie putni. Tāpat mājputniem nedrīkst ļaut piekļūt ūdenstilpnēm, kurās dzēruši apslimušie lidoņi.

Galvenie slimības pārnēsātāji varētu būt kaijas, gulbji, zosis. Līdz šim Eiropā vieni no bīstamākajiem pārnēsātājiem izrādījušies lielie ķīri.

Mājputnu audzētāji nedrīkst pieļaut suņu, kaķu piekļūšanu mājputniem un to iekļūšanu kūtī, akcentē eksperti.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm