Latvijā uz tālāku ārstēšanu ieradusies pirmā lielā smagi ievainoto Ukrainas karavīru grupa

Kara seju ieraudzīt tuvplānā – tāda iespēja un, bez šaubām, arī grūts pārbaudījums arvien biežāk būs arī mūsu ārstiem un rehabilitologiem. Beidzot izdevies rast veidu, kā šurp atgādāt ievainotos Ukrainas karavīrus. Latvija šim mērķim vēl šogad atvēlēja vairāk nekā trešdaļmiljonu, bet līdz šim pacientu sadalē līdz mums teju neviens nenonāca.

Svinīgā delegācijā ar Ukrainas vēstnieku un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas vadību dodamies uz stacionāra “Gaiļezers” helikoptera nosēšanās laukumu. Tur gaida košiem uzrakstiem rotāts autobuss, kas vēl šorīt no Ukrainas atgādājis 21 ievainotu karavīru.

Labdarības organizācijas “M-Help.com” direktors Arvis Rekets mums ļauj ielūkoties arī iekšā.

“Šeit ir skābekļa ierīces, kur iespējams uzlikt maskas. Ir funkcionālās gultas ar maināmiem augstumiem, arī pilns neatliekamās palīdzības aprīkojums, ledusskapji ar zālēm un pārsienamajiem materiāliem,” norāda labdarības organizācijas “M-Help.com” direktors Arvis Rekets.

Īsumā – slimnīca uz riteņiem, kas Ukrainas gadījumā ir vienīgais veids ievainoto transportēšanai, jo kara dēļ aviosatiksme ir pārtraukta. Vienā reizē vieta astoņām gultām un 30 sēdvietām.

Vest pa vienam, bez šaubām, būtu krietni dārgāk. Smagāk ievainotie tālo ceļu varēja pavadīt guļus, un līdzi brauca arī medicīnas personāls, lai uzpasētu karavīru pašsajūtu ceļā.

Gatavību un vēlmi ārstēt pat vairākus simtus ievainoto Latvija izteica jau uzreiz pēc kara sākuma, bet gandrīz paradokss – par iespēju ukraiņus ārstēt Eiropā vēl jāpacīnās.

Līdz šim caur privātiem kanāliem daži palīdzību saņēmuši Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, bet vienkopus tik liela grupa ierodas pirmo reizi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mēs valdībā paprasījām naudu ievainoto transportēšanai. Bijām gatavojušies, ka ar speciāli aprīkotām ātrās palīdzības mašīnām brauksim uz robežu un katru vedīsim no turienes. Nenāca prātā, ka varēsim to izdarīt organizēti, un tas šodien ir noticis. Latvijas medicīnā nekas tāds iepriekš nav noticis,” saka veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Pirmie atvesti par labdarības organizācijas līdzekļiem, lai saprastu izmaksas. Turpmāk tās uzņemsies valsts.

Bet kurus vest? Tas ir labdarības organizācijas “M-Help.com” ziņā, kura arī sakārto dokumentus ar turienes ministrijām, lai karavīrus vispār izlaiž no valsts. Mūsu ārsti viņus jau sagaida ar vismaz aptuvenu nojausmu, ar ko rēķināties – medicīniskā vēsture atceļo pirms pašiem pacientiem.

“Pacientu atlase bija ļoti nopietna, lai pārvestu tos, kuriem varam sniegt maksimālo palīdzību. Ja tās ir mīnu radītas traumas, tad tās būs lielas, kombinētas brigādes. Pieņemsim, ir liela nerva šauts šķērsbojājums, cilvēks nejūt roku, sašūsim nervu un pēc tam pakāpeniski, nododot pacientu rehabilitologiem, mēģināsim to funkciju atjaunot,” teic RAKUS Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Nacionālajā Rehabilitācijas centrā “Vaivari” jau ir pieredze ar ievainotajiem kopš 2014. gada, kad Krievija iebruka Ukrainas austrumos un okupēja Krimu, tomēr ik dienas redzēt, kā bezjēdzīgi sakropļoti cilvēki, ir grūts pārbaudījums arī šīs iestādes speciālistiem.

“Tieši šodien sazinājos ar militāriem psihologiem, kuri palīdzēs un konsultēs, jo tas būs pārbaudījums mūsu personālam. Mēs neesam pieraduši strādāt ar tik smagām kara traumām. Redzēt, ko cilvēks spēj nodarīt cilvēkam. Tas ir pavisam citādāk nekā ja tas ir auto negadījums vai slimība. Pavisam citādi ir jārunā ar šiem pacientiem,” norāda Nacionālā Rehabilitācijas Centra “Vaivari” valdes priekšsēdētāja Anda Nulle.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rehabilitācijas centra vadītāja mierina – tas, ka palīdzam ukraiņiem, nekādā mērā nemazina spēju palīdzēt arī vietējiem iedzīvotājiem. Ikvienam skaidrs, ka šis nebūs pēdējais šāds autobusa reiss.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm