Latvija stingri atbalsta Zviedrijas un Somijas drīzu uzņemšanu NATO

Ir jāatrod cieņpilns risinājums, kā pārvarēt domstarpības ar Turciju, lai nekavētu Zviedrijas un Somijas uzņemšanu NATO, pēc Rīgā notikušajām sarunām ar Zviedrijas ārlietu ministru Tobiasu Billstrēmu sacīja Edgars Rinkēvičs. Savukārt Billstrēms uzsvēra, ka Zviedrija un Somija pilda Ankaras izvirzītās prasības Ziemeļvalstu uzņemšanai NATO, un viņš sagaida, ka vienošanos pildīs arī pati Turcija.

Tobiass Billstrēms par Zviedrijas ārlietu ministru kļuva pirms dažiem mēnešiem, un šī ir viņa pirmā vizīte Rīgā. Tiekoties ar Edgaru Rinkēviču, spriests par atbalstu Ukrainai, Krievijas sankcijām un centieniem izveidot starptautisku tribunālu Krievijas tiesāšanai. Un daudz uzmanības veltīts Zviedrijas vēsturiskajam lēmumam kopā ar Somiju pievienoties NATO.

Rinkēvičs atkārtoti pauda stingru atbalstu Ziemeļvalstu uzņemšanai NATO.

Taču alianses paplašināšanu sarežģījis aizvadītajā nedēļas nogalē notikušais protests, kad pie Turcijas vēstniecības Stokholmā tika sadedzināts Korāns. Netiek izslēgts, ka tā bijusi Krievijas provokācija, bet izmeklēšana vēl turpinās, sacīja Zviedrijas ārlietu ministrs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tobiass Billstrēms
Zviedrijas ārlietu ministrs

“Mums, Zviedrijā, protams, ir vārda brīvība, ko ikviens var izmantot. Bet es gribu uzsvērt, ka Zviedrijas valdība nekāda veidā neatbalsta un neiedrošina šāda veida pasākumus. Svēto rakstu dedzināšana man personīgi kā ārlietu ministram, ir kaut kas pilnīgi svešs.”

Lai gan Turcija paziņojusi, ka Zviedrija vairs nevar rēķināties ar Ankaras atbalstu, Tobiass Billstrēms sacīja, ka Zviedrija un Somija pilda pērn noslēgto vienošanos, kurā Ankara izvirzījusi nosacījumus abu valstu uzņemšanai. Un viņš sagaida, ka tāpat rīkosies arī Turcija.

“Es uzskatu, ka parakstītie līgumi ir jāpilda un es domāju, ka ratifikācijas process noslēgsies. Galu galā NATO ģimenē mūs atbalsta 28 dalībvalstis, kas NATO vēsturē bezprecedenta ātrumā jau ir ratificējušas Zviedrijas un Somijas uzņemšanas protokolus, arī ASV Senāts. Tātad ir skaidrs, ka mūsu uzņemšanu atbalsta lielākā daļa dalībvalstu,” pauda Zviedrijas ārlietu ministrs.

Bez Turcijas NATO paplašināšanu vēl nav atbalstījusi tikai Ungārija, kas sola to izdarīt mēneša laikā. Un tas ir tikai laika jautājums, kad jāvārdu teiks arī Turcija, prognozē diplomāti. Ziemeļvalstu iestāšanās NATO ir visas alianses interesēs, uzsver Rinkēvičs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Edgars Rinkēvičs
ārlietu ministrs (“Jaunā Vienotība”)

“Tajā brīdī, kad tas lēmums uzaicināt Zviedriju uz Somiju tika pieņemts, gan valstu un valdību vadītāji, gan ārlietu un aizsardzības ministri saprata, ka tas ir kopējās interesēs, ieskaitot arī Turcijas pārstāvjus. Un, es domāju, ka arī izpratne par to, ka šī NATO paplašināšanās notiek, es teiktu, ekstrēmos ģeopolitiskos apstākļos, ir svarīga.”

Rinkēvičs atklāja, ka sarunās ar Ankaru aktīvi iesaistījušās visas NATO valstis, kas atbalsta alianses paplašināšanu.

“Gan skaidrošana, gan arī diplomātiskais dialogs ar Turciju ir tas, ko faktiski šobrīd dara pilnīgi visas NATO dalībvalstis – lielas vai mazas, kas tiešām ir ieinteresētas, lai šo jautājumu atrisinātu. Atrisinātu cieņpilni gan ievērojot Turcijas leģitīmās intereses, gan ievērojot Somijas un Zviedrijas intereses, gan ievērojot, protams, visas alianses intereses,” sacīja Rinkēvičs.

Abi diplomāti cer, ka Ziemeļvalstis jau kā pilntiesīgas dalībvalstis piedalīsies nākamajā NATO samitā, kas jūlijā notiks Viļņā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm