Latvijā sākusies gripas epidēmija; valsts apmaksātās vakcīnas drīz beigsies

2022. gada 8. decembrī 20:05

Latvijā sākusies gripas epidēmija. Visplašākā saslimšana novērota bērniem, taču tik slikti ar veselības stāvokli, ka jāārstējas slimnīcā, ir cilvēkiem ar citām blakus saslimšanām. Valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu cilvēki Latvijā “izķēruši” ātri.

Riska grupām bez maksas paredzētās vakcīnas pret gripu, 119 000 vienību, visas jau ir izdalītas ģimenes ārstu praksēm, vakcinācijas kabinetiem. Par valsts līdzekļiem papildu apjomu šoziem vairs neiepirks. Daudzviet šīs bezmaksas vakcīnas ir izķertas, taču vairāki tūkstošiem pa visu valsti vēl ir pieejamas. Atliek tik atrast un aizbraukt.

“Mēs esam apzinājuši iestādes, kurās ir vakcīnas, kurām var pieteikties, uz kurām var doties un vakcinēties. Esam arī publicējuši šo sarakstu SPKC mājaslapā pie gripas vakcinācijas sadaļas. Tās vietas ir 19. Ir Daugavpils, Jūrmala, Balvi, Liepāja, Rīga,” saka Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja.

Infektoloģijas centrā Rīgā valsts atmaksāto pošu vairs nav. Taču ļaudis ir gatavi maksāt arī paši, te – 17 eiro par gripas poti.

“Gripa tagad ir bīstama. Manā vecumā, 70 gados, nevajag riskēt ar gripas izraisītām komplikācijām, tāpēc potējamies,” teic sastaptais Boriss.

Gripas izraisītas komplikācijas var pieredzēt cilvēki ar hroniskām saslimšanām, grūtnieces, gados vecie ļaudis.

“Viņiem veidojas ne tikai plaušu karsonis kā komplikācija, bet var ļoti krasi izpausties arī nieru nepietiekamība, sirds mazspēja, diabēts var manifestēties,” saka RAKUS Infektoloģijas centra galvenā speciāliste Ludmila Vīksna.

Pašlaik cirkulē četri gripas paveidi – ar visiem vakcīna labi tiek galā. Šosezon no gripas miris viens cilvēks. Slimnīcā nonākuši apmēram 20 cilvēku, un tas esot maz. Viss varot mainīties vēlāk, jo tikai tagad gripa sāk izplatīties straujāk. Covid pandēmijas divos gados, kad cilvēki valkāja sejas maskas, distancējās, ar gripu praktiski neslimoja. Nu esot zudusi imūnā atmiņa. Problēma tagad – organisma spēja cīnīties pret gripu varētu būt vājāka.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mums maz vai nemaz nav to gatavo pretvielu, kas varētu reaģēt. Tāpēc ir tas milzīgais uztraukums. Vēl uztraukums ir, jo kā ziņo valstis ar gripas augstu izplatību, slimo mazi bērniņi. Vecums starp četriem un pieciem gadiem ir tā padraudētā grupa, kas ir bīstamībā,” pauž RAKUS Infektoloģijas centra galvenā speciāliste.

Taču daudz vairāk par gripu, infektologi šobrīd satraucas par plaušu karsoņu skaita strauju pieaugumu. Daļu no tiem izraisa pneimoka baktērija, kas organismā no inficētā cilvēka iekļūst caur elpceļiem. Lai sevi pasargātu mūža garumā, pietiekot ar vienu pneimokoka vakcīnas devu. Maksā gan padārgi, ap 70 eiro. Taču šī vakcīna paglābusi no miršanas lielu daļu ar Covid-19 saslimušo.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm