Latvijā pieaug pirātiskā televīzijas satura izplatība, sevišķi prokremliskā plūsma

Nelikumīga audiovizuālā satura izplatīšanā Latvija ir pirātiskākā valsts visā Eiropas Savienībā! Ar šādiem secinājumiem klajā nākusi biedrība “Par legālu saturu”. Sevišķi pirātiskā satura izplatītāji aktivizējušies pēc lēmuma Latvijā bloķēt prokremlisko informācijas plūsmu, vēsta TV3 Ziņas.

Pagājušajā gadā stājās spēkā ierobežojumi, kas liedz Latvijā translēt Krievijas propagandas kanālus. Tas ir veicinājis pāreju uz nelegāliem risinājumiem – cilvēki aizvien vairāk meklē jaunus veidus, kā vēlamo saturu patērēt nelegālā veidā.

Pēc ekonomista Arņa Saukas aplēsēm, ēnu ekonomika audiovizuālajā nozarē Latvijā katru gadu lēšama 30 miljonu apmērā, taču patiesībā pirātiskā satura biznesa apjomi varētu būt līdz pat 45 miljoni eiro gadā, saka biedrībā “Par legālu saturu”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vitālijs Polovinskis
VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes pārstāvis

“Ir satraucoša tendence, ka esam pirātiskākā valsts Eiropā. (..) Paskatījāmies vidējo pirāta profilu – gados jauns vīrietis, ģimenē mājsaimniecībā ir 3 cilvēki. Šie satura lietotāji ir gados jauni, izmanto internetu.”

Pērn un šogad policija uzsāka pa astoņiem kriminālprocesiem par nelegālā satura izplatīšanu. Šogad kriminālvajāšanai nodoti jau pieci kriminālprocesi. Pārkāpēji kļūst arvien slīpētāki – viens otru naski informē par likumsargu aktivitātēm, lai no tām izvairītos. Tikmēr, veicot pārbaudes publiskās vietās, piemēram, restorānos, kafejnīcās, kurās atskaņots nelegālais saturs, likumsargi visbiežāk dzird atrunas – mēs nezinājām, ka tas ir pārkāpums.

“Mēs ar to cīnāmies. Protams, mērķis nav sodīt, mērķis ir izskaidrot, pateicoties pārbaudēm, ar NPLP esam vairākkārt bijuši pie komersantiem, pēc mūs novērojumiem tas skaitlis mazinās,” uzsvēra VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes pārstāvis.

Mediju uzraugs skaidro, ka prokremliskais saturs regulāri parādās internetā – lai gan padome regulāri bloķē piekļuvi, pirāti regulāri rada jaunas lapu kopijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dita Remberga
NEPLP Monitoringa departamenta vadītāja

“Tiek meklēti risinājumi, kā automatizēt spoguļlapu atrašanu, automatizēt procesus, lai tiktu ierobežots no tās vietnes, kur reāli darbojas šī persona, kas pārkāpj likumu.”

Turklāt arvien biežāk nelegālais TV saturs pārceļas uz populārajiem soctīkliem.

Kopš Kremļa kanālu aizliegšanas prokrievisko saturu pa TV neredzēt – vismaz legālā veidā. Taču, atverot “Tiktok” aplikāciju un, piemēram, ierakstot propagandista Solovjova uzvārdu, parādās ļoti daudzi naidpilni klipi.

Soctīkli ļoti kūtri reaģē uz Latvijas puses prasībām ierobežot nelegālo saturu, zināmi uzlabojumi manāmi sadarbībā ar “Facebook”, taču arī šis soctīklu milzis ne vienmēr reaģē un aicinājumiem izņemt nelegālos klipus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm