Latvija nestartēs 2024. gada olimpiādē, ja tajā pa “sētas durvīm” tiks ievesta Krievija un Baltkrievija

Ja Krievijas un Baltkrievijas sportisti pa “sētas durvīm” zem neitrālā karoga startēs 2024. gada olimpiādē Parīzē, Latvija tajā var nepiedalīties, lai arī cik sāpīgi tas būtu pašmāju sportistiem. Tā paziņojusi par nozari atbildīgā ministre. Starptautiskās Olimpiskā komitejas (SOK) aicinājums diskutēt par krievu sportistu pielaišanu spēlēm radījis plašu rezonansi, vienlaikus Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) cer – karš līdz tam būs beidzies ar Ukrainas uzvaru, un Latvijas dalība būs iespējama.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja pagājušajā nedēļā paziņoja, ka aicina pētīt veidus, kā Krievijas un Baltkrievijas sportistiem atgriezties starptautisko sacensību apritē. Izskan prātojumi ļaut šo valstu sportistiem, kas neatbalsta karu, startēt zem tā sauktā neitrālā karoga.

Šo ideju asi nosodīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, Baltijas valstu un Polijas politiķi, vairākas sporta federācijas, un arī par Latvijas sporta nozari atbildīgās ministrijas vadītāja ir pārliecināta – ja krievu un baltkrievu sportistus olimpiādē ievedīs pa sētas durvīm, Latvija šajās spēlēs nepiedalīsies.

“Šo sportistu un Izglītības un zinātnes ministrijas viedoklis par to, ka Latvija var arī nepiedalīties olimpiādē, ja tiks pieņemts lēmums šo valstu sportistus mēģināt ievilkt vienalga kādā veidā olimpiskajās spēlēs. Mēs esam definējuši Krieviju kā teroristisku valsti,” uzsver izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV).

Viņa atzīst, ka Latvijas iespējamā nepiedalīšanās 2024. gada olimpiādē būtu ļoti sāpīgs solis pašmāju sportistiem, kuri ilgi un smagi gatavojušies, taču šeit nevar būt ne divu domu: “Jā, kāds būs cietējs, gatavojies, nevarēs startēt būs zaudēti kaut kādā mērā gadi, bet tas zaudējums kādu cieš Ukraina ir nesalīdzināms.”

Latvijas sporta sabiedrība ir vienota savā redzējumā, uzsver Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Žoržs Tikmers. Viņš gan cer, ka līdz 2024. gadam Ukraina būs uzvarējusi karā un Latvija varēs piedalīties olimpiskajās spēlēs: “Spēles ir vairāk nekā pēc gada, ceram uz uzvaru karā no Ukrainas puses. Domājams, būs jauna situācija, jauni apstākļi, turēsim par viņiem īkšķus un domāju ka vasaras spēles varēs ritēt ierastajā gaisotnē.”

Vienlaikus Tikmers norāda, ka Krievijā un Baltkrievijā sports ir ideoloģijas ierocis, šīs valstis izmanto katru iespēju, lai paustu sporta forumos savu ideoloģiju, kas nav pieņemami. Turklāt Kremļa taustekļi iestiepušies ļoti dziļi sporta organizāciju pasaulē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Jāskatās, kas ir SOK – principā privātpersonu klubs, visus lēmumus pamatā ar kvalifikācijas sacensībām pieņem starptautiskās olimpisko sporta veidu federācijas, kur daudzviet vēl joprojām ir Krievijas, Baltkrievijas amatpersonu, un tās ir ietekmes sfēras, caur kurām mēģina realizēt procesu,” norāda Tikmers.

Trešdien un piektdien LOK turpinās diskusijas ar Latvijas olimpisko sporta veidu federācijām, veidojot vairāku soļu plānu, kā Latvija paudīs starptautiskā arēnā savu nostāju.

Šogad notiks kvalifikācijas sacensības par iespēju startēt olimpiādē Parīzē LOK plāno aicināt Latvijas sporta federācijas vērsties pie starptautiskajām federācijām, mudinot tās neatļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem piedalīties olimpisko spēļu kvalifikācijas sacensībās. Āzijas Olimpiskā padome paziņoja, ka Krievijas un Baltkrievijas sportisti drīkstēs piedalīties šā gada Āzijas spēlēs, taču pagaidām nav zināms, vai viņi varēs pildīt olimpisko spēļu kvalifikācijas kritērijus.

Tikmēr valstu starpā jau sāk veidoties dalīšanās nometnēs. Polijas sporta ministrs paziņojis, ka sadarbībā ar Lielbritāniju ir gatavs veidot valstu koalīciju pret Krievijas dalību olimpiskajās spēlēs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm