tv3.lv

Latvijā ir bezatbildīga attieksme pret bruņurupučiem, atklāj dzīvnieku pārzinātāji

23. maijā tiek atzīmēta pasaules Bruņurupuču diena, lai pievērstu uzmanību šo rāpuļu aizsargāšanai un to sugu saglabāšanai.

Izrādās, tieši bruņurupuči ir tie dzīvnieki, kurus cilvēki visbiežāk nogādā zoodārzā, jo vairs nevar vai negrib par tiem rūpēties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ļoti bieži gadās, ka atved uz zoodārzu, taču ļoti bieži arī gadās tā, ka izmet savvaļā. Un tā ir tā lielākā problēma, jo viņš nav Latvijas iemītnieks. Viņš ir amerikānis,” norāda Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Sekas dzīvnieka palaišanai savvaļā esot diezgan nepatīkamas. Piemēram, Latvijā iecienītais sarkanausu bruņurupucis ir plēsīgs, viņš iznīcina gan ūdenstilpnēs esošos iemītniekus, gan citus, Latvijas, bruņurupučus. Nu jau zoodārzā izveidota bruņurupuču patversme, jo tur atstāto dzīvnieku skaits aizvien pieaug – atstāti tiek teju 40 bruņurupuči gadā, turklāt ne vienmēr tos nodod rokās zoodārza darbiniekiem.

Māris Lielkalns
Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis

Kauns vienkārši atzīties, zvanīt mums un sacīt: ”Ko lai dara tagad?”. Viņi labāk tad pa kluso iemet šeit baseinā. Bet tas ir daudz labāk, nekā, ja atrod šādu rupuci miskastē vai izlaistu Māras dīķi vai citur Latvijā. Tas vairs nav labi.

Visbiežāk bruņurupuči tiek iegādāti zooveikalos – tur arī iespējams saņemt konsultāciju par to, kādā vidē dzīvnieks jātur un cik liels tas var izaugt. Tomēr veikala pārstāve atzīst – ne vienmēr cilvēks patiešām apzinās, ar kādām izmaksām jārēķinās.

Kā izrādās, bruņurupuči arī emocionāli pieķeras vienam saimniekam. Tāpēc pasaules Bruņurupuču dienā veikala un zoodārza darbinieki iesaka rūpīgi apsvērt iespēju un vajadzību iegādāties šo rāpuli. Zoodārzā gan svinības par godu rupučiem nav paredzētas. Dzīvnieki par to, visticamāk, neskumst – uztura izmaiņas tos vairāk uztrauc, nekā iepriecina.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm