tv3.lv

Latvijā internetā joprojām pieejams slavens Kremļa propagandas televīzijas kanāls

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā Latvija centusies ierobežot Kremļa propagandas izplatību pie mums, taču Latvijā internetā aizvien brīvi skatāms Krievijas Pirmais televīzijas kanāls, vēsta TV3 Ziņas.

Krievijas pirmais kanāls jeb “pervij kanal” izveidots 1995. gadā, un kopš Putina nākšanas pie varas pārveidots par pamatīgu Kremļa naida runas propagandas ruporu. Tas ražo ne tikai prokremliskas ziņas, bet arī raidījumus, diskusijas, humora šovus. Latvijas skatītājam viss šis prokremliskās histērijas piesūcinātais saturs pieejams mājaslapā www.1tv.ru gan no mobilajām ierīcēm, gan no datoriem.

Tā piemēram, vakar šajā kanālā ziņoja par it kā ukraiņu iebrukumu Kurskas apgabalā, Krievijas teritorijā.

Nacionālajā plašsaziņas līdzekļu padomē skaidro, ka iepriekš šī televīzija bija atrodama lapaspusē www.1tv.com, kurai pieeja slēgta. Par to, ka eksistē arī domēns.ru, padome uzzinājusi vien pirms pāris nedēļām. Uzsākta pārbaude, kuras beigu datums vēl nav zināms. Lapu uzreiz aizvērt nevar juridisku iemeslu dēļ.

Ieva Kalderauska
NEPLP locekle

“Līdz šim no drošības iestādēm nebijām saņēmuši informāciju, ka tieši šī mājaslapa būtu ārkārtīgi jānobloķē. Tas ir ļoti nepārtraukts process, protams, pieļauju iespēju, ka vēlamā situācija būtu tāda, ka ar vienu lēmumu bloķējam pilnīgi visus Krievijas resursus, bet mēs to nevaram darīt. Padomē un iestādēs regulāri saņemam ne tikai par vienu, bet ļoti daudzām mājaslapām, un mums ir jāizvērtē visa šī informācija.”

Lai gan šķietami pret Krievijas medijiem šajā situācijā nekādu “auklēšanos” nedrīkstētu pieļaut, juridiskajā ziņā ir cita situācija. Piemēram, aprīlī tiesa nolēma piemērot pagaidu noregulējumu un lika NEPLP atgriezt Latvijas informatīvajā telpā vairākus Krievijas telekanālus, šo lēmumu padome sola pārsūdzēt.

NEPLP uzrauga Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija. Tās pārstāvis Andrejs Judins uzsver, ka padome darbojas labi, un likuma ietvaros. Pēc Judina teiktā, šādas lapas ar prokremlisku saturu pilnībā izravēt nebūs iespējams nekad.

Andrejs Judins
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas loceklis

“NEPLP rīkojas operatīvi un pieņem attiecīgus lēmumus. Vienkārši ir jāsaprot – ja jūs gribat analoģiju – mums ir Krimināllikums pilns ar dažādiem pantiem un aizliegumiem, bet tas nenozīmē, ka noziegumi nenotiek. Nav pamata cerēt ka 100% nebūs pieejamība. Ja cilvēks mērķtiecīgi meklē, nevaram garantēt, ka piekļuves nebūs. Bet tas nenozīmē, ka vajadzētu atteikties no cīņas ar Kremļa propagandu, jāturpina darbs, vienkārši ziņot par katru tādu gadījumu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Papētot dziļāk, izrādās, ka “pervij kanal” ir arī ļoti apmeklēta “Facebook” lapa, kurai seko vairāk nekā 1,4 miljoni lietotāju. Tajā publiskoti video, ar kuriem var brīvi dalīties arī no Latvijas. Tātad, pat, ja NEPLP slēgs pieeju interneta lapai, aizvien to varēs vērot lielajā soctīklā.

NEPLP skaidro, ka krietni vieglāk ierobežot saturu un to slēgt ir “Youtube”, kur, piemēram, bloķēta pieeja skandalozā pseidožurnālista Solovjova šoviem. Savukārt ar “Facebook” situācija ir krietni sarežģītāka: ir izveidota procedura – kas NEPLP  jadara, ja tā konstatē neatļautu saturu, bet šī procedūra līdz šīm vēl neesot iedarbināta.

“Attiecībā uz koplietošanas platformām mums ir ierobežotākas iespējas, ir jāvēršas un sarunu rezultātā jāmēģina vismaz Latvijas teritorijā ierobežot šī satura pieejamību,” pauda NEPLP locekle.

Jāpiemin, ka kopumā NEPLP līdz šim slēdzis pieeju 523 interneta domēniem, lielākoties, no Krievijas un Baltkrievijas, un šo sarakstu regulāri papildina.

Žurnālists
Medijos jau 15 gadus, interesē kā Latvijas notikumi, tā starptautiskā dienas kārtība. Veidojis daudz stāstu par migrācijas problēmām. Uzskata, ka viena no lielākajām Latvijas problēmām ir korupcija, tādēļ jūt gandarījumu, ja izdodas izgaismot noziegumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm