tv3.lv

Latvijā dzīvojošie baltkrievi cer uz godīgām vēlēšanām un balsu saskaitīšanu

Visticamāk, Baltkrievijas vēlēšanu rezultāti tik drīz nebūs zināmi. Arī Rīgā var nobalsot par Baltkrievijas prezidentu. Uz vienīgo vēlēšanu iecirkni devās TV3 Ziņas.

2020. gada 9. augustā 19:45

Bez viena iecirkņa Rīgā, kur ir vislielākais Baltkrievijas pilsoņu skaits, savas balsis kaimiņvalsts prezidenta vēlēšanās atdot varēja arī Daugavpilī, Liepājā un Ventspilī. Ne tikai gados jaunie balsstiesīgie atklāj, ka balso par opozīcijas kandidāti Svetlanu Tihanovsku. Angļu valodas skolotāja Tihanovska ātri kļuva par redzamāko opozicionāri ar daudziem desmitiem tūkstošu atbalstītāju priekšvēlēšanu pasākumos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tā ir patīkama sagadīšanās, ka Baltkrievijā opozicija tik tālu tikusi. Iepriekš opozīcijai nebija iespējams sarīkot protestus pret Lukašenko tādā apmērā un saliedēt cilvēkus. Tā kā šī opozīcija ir cēlusies no vienkāršo cilvēku vidus, bez politiskās aizmugures un politiskās pieredzes, tas ļāva atbalstītājiem noticēt, ka var izdoties,” norāda Pāvels.

“Gribas, lai mana valsts būtu citā līmenī. Šis prezidents savu ir paveicis. Lai viņš izmanto šo kā iespēju ar cieņu pamest amatu. Jo ir nepatīkamas tās represīvās metodes, ar kurām viņš cenšas noturēties pie varas,” teic Karīna.

Daļa balsotāju ir tāda, kas tieši Lukašenko režīma un politikas dēļ bija emigrējuši uz Latviju un tagad ar skaudību noskatoties uz demokrātiju Latvijā.

“Gribam, lai Baltkrievijā kaut kas izmainās. Mēs aizbraucām projām no Baltkrievijas, bet gribam atgriezties mājās. Taču atgriezties esošajā režīmā negribas un nav iespējams. Žēl, ko nākas piedzīvot tur palikušajiem vecākiem un draugiem,” norāda Jevgēņijs.

“Kad mācījos universitātē Baltkrievijā, iepriekšējās vēlēšanās mūs visus sadzina grupās un lika balsot par Lukašenko. Ja atteiktos, izgāztu studijās. Tagad, kad brīvi dzīvoju Latvijā, ar savu balsi izsaku protestu pret Lukašenko. Balsoju par Tihanovsku, lai beidzot aizvāc to varas uzturētājus,” saka Vjačeslavs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pie Baltkrievijas vēstniecības Rīgā bija arī tādi, kas balsi atdeva par līdzšinējo prezidentu Aleksandru Lukašenko. Šie vēlētāji tic, ka Lukašenko ir stabilitātes garants, savukārt opozīcijas kandidāti uzskatāmi par oportūnistiem ar vēlmi izraisīt haosu.

“Opozīcija grib vienkārši sacelšanos un tas arī viss. Varbūt pēc tam vēlas pārdot Baltkrieviju kaut kam, kas nav zināms. Opozicionāre Tihanovska izlikta tikai kā modele,” domā Tamāra.

Līdzīgi kā Baltkrievijas opozīcija un starptautiskā sabiedrība arī baltkrievi Latvijā bažījas par vēlēšanu un balsu skaitīšanas godīgumu. Pēc iznākšanas no vēlēšanu iecirkņa, katra balsotāja izvēli izzināja neatkarīgie “exit-poll” datu vācēji.

“Gribam redzēt, kādu rezultātu procentuālo sadalījumu pa kandidātiem paziņos Baltkrievijas vēstniecība Latvijā, un to tad salīdzināsim ar mūsu veikto vēlētāju “exit-poll” aptauju. Tas ļaus nojaust, vai vēstniecībā balsis skaitītas godīgi,” saka “exit-poll” datu vācēja Marija. “Lai mūsu balsis saskaitītu godīgi – ceram uz sirdsapziņu un godaprātu no tiem vēstniecības darbiniekiem vai citiem cilvēkiem, kas darbojas šajā vēlēšanu iecirknī.”

Lai arī Latvijā ir ap 70 000 baltkrievu, taču Baltkrievijas pilsonība, kā izskan neoficiāli, esot apmēram 3000.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm